O autorze
Świeże spojrzenie, ambicja i zamiłowanie do pisania. W swojej codziennej pracy styka się ze start-upami. Bierze czynny udział w rozpatrywaniu oraz ocenie innowacyjnych projektów, które mają szansę przekształcić się w prężny biznes. Związek z funduszami kapitału zalążkowego przekłada się na zainteresowanie tematyką z zakresu innowacji, przedsiębiorczości oraz start-upów.

Faktorama we współpracy z Apollo Capital wchodzi na rynek USA

Notowana na rynku NewConnect, spółka Apollo Capital S.A. podpisała list intencyjny z Faktorama S.A. na rzecz utworzenia spółki prawa amerykańskiego. Nowo powstała spółka ma prowadzić działalność związaną z finansowaniem transakcji handlowych amerykańskich przedsiębiorstw. Jako swoją siedzibę wykorzysta utworzony przez Apollo Capital hub technologiczny na Florydzie.


Spółka joint venture Apollo Capital i Faktoramy, prowadzić będzie na terenie Stanów Zjednoczonych działalność faktoringową, zbliżoną do działalności realizowanej przez Faktoramę w Polsce. Działalność ta opiera się na platformie faktoringowej, poprzez którą prywatni i instytucjonalni inwestorzy nabywają faktury od małych i średnich firm. Płatnikami faktur są duże przedsiębiorstwa, w większości notowane na GPW. Rocznie Faktorama finansuje faktury o wartości 50 mln zł ze średnim terminem płatności 90 dni. Inwestorzy finansujący faktury na platformie osiągają stopy zwrotu powyżej 10% w skali roku.

Faktoring jest odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców

Faktoring w Polsce i na świecie powstawał w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Wynikało to z intensywnych przemian gospodarczych i konieczności tworzenia nowych źródeł finansowania biznesu. Stanowił odpowiedź zarówno na potrzeby firm poszukujących inwestycji, jak i tych, którym brakowało środków pieniężnych na kontynuowanie prowadzenia działalności gospodarczej. Z roku na rok staje się on coraz bardziej popularny i stanowi alternatywę dla pożyczek oraz kredytów.

- "Faktoring w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. W roku 2018 w ramach faktoringu zostało sfinansowanych aż 14,5 mln faktur o wartości ponad 200 mld zł. To wzrost o ponad 15 mld w stosunku do roku 2017. Rynek amerykański daje zdecydowanie większe możliwości niż rynek polski: jest rynkiem dużym, chłonnym i szybko rozwijającym się. Ponadto faktoring nie jest tam jeszcze aż tak popularny jak w Polsce. Nie tak dawno wartość rynku faktoringowego w USA zamykała się w 1% PKB. To daje nam duże możliwości działania, ale też rozwoju. Szczególnie duży potencjał widzimy w finansowaniu zagranicznych dostawców amerykańskich firm, z krajów takich jak Chiny, Brazylia i Meksyk. Jak nie trudno się domyślić, są to transakcję o dużej wartości" - wyjaśnił Jakub Ananicz, Prezes Faktorama SA.


HUB technologiczny Apollo Capital

W marcu br. Apollo Capital poinformował o planach na stworzenie przez swoją spółkę zależną hubu technologicznego w USA. Hub ma ułatwić przedsiębiorcom z Polski prowadzenie biznesu w USA, a Apollo Capital zamierza zbudować na jego bazie unikalny portfel inwestycyjny. To właśnie Faktorama będzie pierwszą spółką, która rozpocznie swoją amerykańską przygodę we współpracy z Apollo Capital.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.