O autorze
Świeże spojrzenie, ambicja i zamiłowanie do pisania. W swojej codziennej pracy styka się ze start-upami. Bierze czynny udział w rozpatrywaniu oraz ocenie innowacyjnych projektów, które mają szansę przekształcić się w prężny biznes. Związek z funduszami kapitału zalążkowego przekłada się na zainteresowanie tematyką z zakresu innowacji, przedsiębiorczości oraz start-upów.

Faktorama we współpracy z Apollo Capital wchodzi na rynek USA

Notowana na rynku NewConnect, spółka Apollo Capital S.A. podpisała list intencyjny z Faktorama S.A. na rzecz utworzenia spółki prawa amerykańskiego. Nowo powstała spółka ma prowadzić działalność związaną z finansowaniem transakcji handlowych amerykańskich przedsiębiorstw. Jako swoją siedzibę wykorzysta utworzony przez Apollo Capital hub technologiczny na Florydzie.


Spółka joint venture Apollo Capital i Faktoramy, prowadzić będzie na terenie Stanów Zjednoczonych działalność faktoringową, zbliżoną do działalności realizowanej przez Faktoramę w Polsce. Działalność ta opiera się na platformie faktoringowej, poprzez którą prywatni i instytucjonalni inwestorzy nabywają faktury od małych i średnich firm. Płatnikami faktur są duże przedsiębiorstwa, w większości notowane na GPW. Rocznie Faktorama finansuje faktury o wartości 50 mln zł ze średnim terminem płatności 90 dni. Inwestorzy finansujący faktury na platformie osiągają stopy zwrotu powyżej 10% w skali roku.

Faktoring jest odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców

Faktoring w Polsce i na świecie powstawał w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Wynikało to z intensywnych przemian gospodarczych i konieczności tworzenia nowych źródeł finansowania biznesu. Stanowił odpowiedź zarówno na potrzeby firm poszukujących inwestycji, jak i tych, którym brakowało środków pieniężnych na kontynuowanie prowadzenia działalności gospodarczej. Z roku na rok staje się on coraz bardziej popularny i stanowi alternatywę dla pożyczek oraz kredytów.

- "Faktoring w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. W roku 2018 w ramach faktoringu zostało sfinansowanych aż 14,5 mln faktur o wartości ponad 200 mld zł. To wzrost o ponad 15 mld w stosunku do roku 2017. Rynek amerykański daje zdecydowanie większe możliwości niż rynek polski: jest rynkiem dużym, chłonnym i szybko rozwijającym się. Ponadto faktoring nie jest tam jeszcze aż tak popularny jak w Polsce. Nie tak dawno wartość rynku faktoringowego w USA zamykała się w 1% PKB. To daje nam duże możliwości działania, ale też rozwoju. Szczególnie duży potencjał widzimy w finansowaniu zagranicznych dostawców amerykańskich firm, z krajów takich jak Chiny, Brazylia i Meksyk. Jak nie trudno się domyślić, są to transakcję o dużej wartości" - wyjaśnił Jakub Ananicz, Prezes Faktorama SA.


HUB technologiczny Apollo Capital

W marcu br. Apollo Capital poinformował o planach na stworzenie przez swoją spółkę zależną hubu technologicznego w USA. Hub ma ułatwić przedsiębiorcom z Polski prowadzenie biznesu w USA, a Apollo Capital zamierza zbudować na jego bazie unikalny portfel inwestycyjny. To właśnie Faktorama będzie pierwszą spółką, która rozpocznie swoją amerykańską przygodę we współpracy z Apollo Capital.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby