Na potrzeby tego wpisu policzyłam blogerów piszących do serwisu o innowacjach. Jest 31 kobiet na 59 mężczyzn (odliczyłam profile nieosobowe). Nieźle! Jednak w innych dziedzinach dysproporcja jest dużo poważniejsza. Mamy XXI wiek, kobiety są reprezentowane w różnych dziedzinach, także w tych, tradycyjnie uważanych za męskie. Wciąż jednak nie ma wystarczającej liczby kobiet w zarządach, brakuje uczestniczek debat politycznych lub kobiet występujących jako ekspertki w mediach oraz na konferencjach branżowych.
Przykład z ostatniej chwili: 17 czerwca odbędzie się konferencja internetowa, poświęcona nowym trendom w komunikacji. #PRWD będzie całodniowym eventem, na który złoży się kilkanaście internetowych spotkań (webinarów) prowadzonych przez najlepszych ekspertów od komunikacji i mediów - praktyków PR, blogerów i dziennikarzy. Zatrzymajmy się przy słowach „najlepszych ekspertów od komunikacji i mediów”. Wśród 15 ekspertów są tylko dwie kobiety! I ta nadreprezentacja mężczyzn dotyczy, przypomnę, tak sfeminizowanej branży, jaką jest PR! Ostatnia konferencja Info Share? Na 80 mówców tylko 13 kobiet.
I to jest sytuacja, której chce przeciwdziałać Unia Europejska, poprzez projekt Accelerate, promujący udział kobiet w zarządach i mediach. 17 czerwca br., w warszawskim hotelu Sofitel, odbędzie się konferencja "Kobiety w zarządach, kobiety w mediach – wybór czy przeznaczenie?", którą wspieram w ramach PWN Warsaw. Dlaczego zagadnienie większej liczby kobiet w zarządach łączymy z kwestią większego udziału ekspertek w mediach? Bo to dwie strony tego samego medalu! Większy udział ekspertek w mediach przyczyni się do obalenia stereotypów i do większej reprezentacji kobiet w zarządach. W jaki sposób? Liczy się pozytywny przykład!
Z przeprowadzanych na skalę globalną badań wynika, że na całym świecie mężczyźni są nadreprezentowani jako redaktorzy, eksperci cytowani w prasie i jako goście audycji telewizyjnych oraz radiowych. W tych rolach występuje zwykle 80% mężczyzn i tylko 20% kobiet (w Polsce, według ostatnich badań Gazety Wyborczej, tylko 13%). Według Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn z siedzibą w Wilnie brak kobiet jako ekspertek merytorycznych w mediach przyczynia się do utrwalenia stereotypów na temat ich kompetencji do zajmowania stanowisk kierowniczych. Chcemy, aby w sferze publicznej było więcej inteligentnych i ufnych we własne siły kobiet, które ponadto mogą stanowić autorytety dla innych pań.
Nawiasem mówiąc, wyszukiwanie ekspertek i panelistek, zachęcanie ich do zabierania głosu i prezentowanie ich w mediach (oraz na konferencjach branżowych), nie jest tylko zagadnieniem związanym z równością. W ten sposób nasze coraz bardziej złożone debaty biznesowe, polityczne i naukowe nabiorą świeżości. Wystąpienia będą też bardziej dopasowane do odbiorców (z których 50% stanowią kobiety).
Różnorodność w zarządzaniu służy biznesowi. Analizy pokazują, że istnieje pozytywna korelacja pomiędzy większą partycypacją kobiet w danym przedsiębiorstwie czy sektorze, a jego innowacyjnością. Nieczerpanie z zasobów, jakimi są kobiety, można uznać za trwonienie talentów. Włączenie kobiet w dziedziny nauki oraz gałęzi biznesu newralgicznych dla gospodarki, opartej na wiedzy, pozwoli na zwiększenie konkurencyjności poszczególnych sektorów oraz całej gospodarki.
Chcesz wiedzieć więcej o projekcie Accelerate? Zarejestruj się na konferencję "Kobiety w zarządach, kobiety w mediach – wybór czy przeznaczenie?" Nie czujesz się odpowiednią kandydatką do zarządu? To normalne. Bogusława Budrowska ("Szklany sufit, czyli co blokuje kariery kobiet", „Kultura i Historia”) do barier wewnętrznych, odczuwalnych przez kobiety, zaliczyła: brak wiary w siebie, we własne umiejętności i możliwości, lęk przed zajmowaniem stanowisk kierowniczych oraz subiektywne (!) poczucie nieprzygotowania do pełnienia takich ról.
Dla uczestników konferencji oferujemy możliwość sprawdzenia predyspozycji psychologicznych oraz profilu kompetencji zawodowych pod kątem pełnienia funkcji w organach zarządczych.
Projekt Accelerate! jest objęty patronatem honorowym przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Ministra Gospodarki, Janusza Piechocińskiego.
Więcej informacji i rejestracja.