O autorze
Konsultant PR i doradca ds. content marketingu.

Pomagam firmom i ludziom w opowiadaniu ich historii. Pracuję dla dużych firm i małych start-up’ów, realizując kampanie PR oraz content marketingowe w Smyrska PR. Wspieram Professional Women’s Network Warsaw - stowarzyszenie, działające na rzecz rozwoju zawodowego kobiet. Jestem mamą, propagatorką polskiej sztuki dla dzieci oraz współautorką serii informatorów dla rodziców, wydawanych przez Miasto St. Warszawa. Piszę bloga o komunikacji biznesowej.

5 pięknych książek na święta

5 książek, które inspirują i zachwycają.


Poniżej 5 propozycji lektur dla tych, którzy – podobnie jak ja – chcieliby podczas świat poobcować z książkami, które są nie tylko dobre, ale i piękne.

1. Piękny styl

Guru współczesnej psychologii i nauki o języku, Steven Pinker, jest ideałem nowoczesnego naukowca. Utalentowany i błyskotliwy, nie stroni od mediów i kontrowersyjnych tematów. Od reguł językoznawców woli dr. Google’a! Ku pokrzepieniu serc tych, którzy uważają, że sztuka pisania upada (nic bardziej mylnego!) napisał niezwykłą książkę, której lektura oświeca i zachwyca. Czytałam ją na zmianę z bestsellerem z One Press i wyraźnie poczułam różnicę między funkcjonalnym stylem polskiej autorki, naszpikowanym metadyskursem i uciążliwym znakowaniem drogi, a klasyczną, przejrzystą narracją Pinkera. Z lubością brałam „Piękny styl” do ręki mimo, że zagadnienia leksykalne, które omawia autor, trudno uznać za proste i łatwe. Gramatyka to nie jest porywający temat? Chyba, że potraktujemy ją jako pierwszą na świecie aplikację, która zamienia sieć idei w łańcuch słów, za pomocą drzewa fraz. Pod wpływem lektury sama zaczęłam częściej używać czasowników oraz wykreślać z wpisów asekuracyjne frazy, takie jak: moim zdaniem. Uwaga: ta książka zmieni na lepsze twoje pisarskie nawyki! W pisaniu wiele rzeczy może pójść nie tak, ale jeśli zadbasz o spójność, zastosujesz styl klasyczny i postarasz się przezwyciężyć klątwę wiedzy to twoi czytelnicy odczują ogromną różnicę!


Steven Pinker, Piękny styl, Smak słowa, 45,49 PLN, do kupienia tutaj


2. Ikona piękna

Christopher W. Gortner, znany autor powieści historycznych, swoją najnowszą książkę poświęcił Coco Chanel. Świetnie się składa, bo życie tej ikony mody i stylu to doskonały materiał na fabularyzowaną biografię.

Dzięki zabiegowi Gortnera, który zastosował narrację w pierwszej osobie, książkę czyta się jak pamiętnik. Trzeba oddać hołd autorowi, że do postaci swojej bohaterki podszedł z niezwykłym wyczuciem. Starał się przedstawić życie Coco Chanel w jak najbardziej obiektywnym świetle, co nie było proste, także przez jej skłonności do autokreacji.

Dzięki Gortner’owi poznajemy Coco Chanel jako niefortunnie urodzone dziecko, które dzięki swojemu ogromnemu uporowi (oraz odrobinie szczęścia) wyszło na ludzi i osiągnęło wielki sukces. W książce nie brakuje też ciemniejszych stron życia bohaterki: niefortunnych związków, nieodpowiednich znajomości i życiowych tragedii. Biografia Coco Chanel to dobry przykład, aby uświadomić sobie, że to, co dzisiaj uznajemy za „markowe”, jej współcześni często odsądzali od czci i wiary!


C.W. Gortner, Mademoiselle Chanel, Między słowami, 33 PLN, do kupienia tutaj

3. Absurdalne piękno

W „Pięknym stylu” Steven Pinker przywołuje przykład Drogiej Abby, autorki prasowego kącika porad - darzonej zaufaniem i słynącej z ciętego języka doradczyni dziesiątek milionów Amerykanów. Randall Munroe to Droga Abby dla niespełnionych naukowców! Znudzony pracą w NASA (sic!) porzucił ją, żeby odpowiadać na absurdalne pytania czytelników swojego bloga. Książka, która powstała jako owoc tych porad, to jeden z największych fenomenów czytelniczych ostatniego roku. Zebrała świetne recenzje w najważniejszych światowych mediach, od „Wall Street Journal” po „Wired”, a sam Bill Gates powiedził o niej, że jest „naprawdę mądra”! W „What If?” Munroe z naukowym zacięciem odpowiada nawet na najgłupsze pytania, cierpliwie tłumacząc jaką moc może wygenerować mistrz Yoda, albo rozważając co by się stało, gdyby każdy z nas miał naprawdę przeznaczoną tylko jedną „drugą połówkę" (byłoby wtedy bardzo, ale to naprawdę bardzo smutno!). Książka jest świetną wprawką dla piarowców, bo czymże innym jest nasza praca, jeśli nie umiejętnością rozwiązywania problemów, z którymi nigdy wcześniej się nie spotkaliśmy? Ta książka pokazuje mistrzostwo w tego typu rozumowaniu!

Randall Munroe, What if? A co gdyby?, 31,99 PLN, Czarna Owca, do kupienia tutaj

4. Informacja jest piękna

Książka, której tytuł brzmi jak motto życiowe piarowca, jest doskonałym prezentem pod choinkę dla tych wszystkich, którzy lubią fakty w graficznej formie. (A kto nie lubi?) Autor, David McCandless, zebrał i przedstawił graficznie informacje na temat współczesnego świata: nauki, kultury, mediów, stylów życia i przyrody. Wszystkie dane w postaci infografik! Kopalnia wiedzy na temat świata, w tym przeglądowe plansze dotyczące poważnych i błahych tematów. Co jest lepsze od seksu, według Google'a, czym się różni wychowowanie dzieci w duchu lewicowym i prawicowym? Fascynująca lektura! Trochę mi się tylko zrobiło smutno, że na liście krajów, które są w czymś najlepsze na świecie, zabrakło Polski. Najwyraźniej musimy jeszcze popracować nad naszym narodowym wyróżnikiem!

David McCandless, Informacja jest piękna, PWN, 55,93 PLN, do kupienia tutaj

5. Piękno dla dzieci

Niektóre książki dla dzieci tak naprawdę są dla dorosłych! Kto lepiej doceni dowcip „Map” Mizielińskich, klasyczny wdzięk serii „Mistrzowie Ilustracji”, albo zniewalający urok starych plansz ze zwierzętami w „Animalium”? (wszystkie te piękne książki są do kupienia w wydawnictwie Dwie Siostry). Jednak gwiazdka to doskonały pretekst, aby sięgnąć do (nieprzebranych!) zasobów polskiej tradycji. Tutaj w zniewalającej interpretacji Marianny Oklejak. „Cuda wianki” to starannie wydany, kolorowy album o polskim folklorze, kusząco rozciągniętym na 80 stronach. Coś pięknego! Szalony mariaż koronek, wycinanek, firanek, ozdób, naczyń i ubiorów. Książka została właśnie wyróżniona tytułem Książki Roku przez polską sekcję IBBY ( International Board on Books for Young People).

A może Polska jest najlepsza na świecie w liczbie utalentowanych ilustratorów przypadających na 1000 mieszkańców?

Cuda wianki, Polski folklor dla młodych i starszych, Egmont, 33,35 PLN, do kupienia tutaj

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł