O autorze
Konsultant PR i doradca ds. content marketingu.

Pomagam firmom i ludziom w opowiadaniu ich historii. Pracuję dla dużych firm i małych start-up’ów, realizując kampanie PR oraz content marketingowe w Smyrska PR. Wspieram Professional Women’s Network Warsaw - stowarzyszenie, działające na rzecz rozwoju zawodowego kobiet. Jestem mamą, propagatorką polskiej sztuki dla dzieci oraz współautorką serii informatorów dla rodziców, wydawanych przez Miasto St. Warszawa. Piszę bloga o komunikacji biznesowej.

W pracy jak w domu, albo i lepiej! 5 trendów w przestrzeni biurowej

Shutterstock
Dzisiaj biuro jest już nie tylko miejscem do pracy, ale również narzędziem budowania marki pracodawcy i magnesem dla przyszłych pracowników. Oto 5 trendów, które kształtują przestrzeń biurową.


1. Spersonalizowana przestrzeń

Dzięki technologiom doświadczenie użytkownika może być coraz bardziej spersonalizowane. To samo dotyczy powierzchni biurowej, która może odzwierciedlać ducha i wartości marki. Po wejściu do biura CEDC International, producenta i dystrybutora alkoholi, odwiedzającym ukazuje się spektakularna geometryczna lada recepcyjna, nad którą powieszone zostały szklane butelki Żubrówki, ułożone w kształcie fali i podkreślone oświetleniem LED. Punktem centralnym biura jest przestrzeń wspólna z profesjonalnym barem. Autorem koncepcji jest pracownia Trzop Architekci, która została nagrodzona za ten projekt w tegorocznym konkursie Eurobuildu, w kategorii aranżacja miejsca pracy.


Zobacz zdjęcia


2. Doświadczenie bycia połączonym

Connected Employee Experience wynika z połączenia trzech rzeczy ‒ mobilnego biurka, inteligentnego budynku oraz technologii wspierających współpracę i komunikację pracowników. Chodzi o zaoferowanie zatrudnionym osobom większego wyboru, czyli możliwości decydowania o tym, kiedy i w jaki sposób pracują oraz ułatwienia im kontaktów z innymi. Za pomocą jednego przycisku możesz zarezerwować wybraną salę, zorganizować spotkanie ze swoim zespołem albo zainicjować rozmowę grupową przez Skype’a, tak jak to się dzieje w krakowskim Connected Employee Experience Living Lab Capgemini.
3. Samodzielna technologia

Najlepsza technologia to taka, która myśli samodzielnie. W połączonym otoczeniu sensory zmierzą poziom hałasu i zasugerują, które miejsca w biurze nadają się dzisiaj do cichej pracy. Budynek automatycznie zwiększy przepływ powietrza w miejscu, gdzie gromadzi się dużo ludzi, aby dostosować temperaturę i obniżyć poziom CO2, zanim zebrani poczują zmęczenie. Zobacz więcej
4. Bliżej natury

Tęsknota za naturą leży z kolei u źródeł biofilii, czyli „potrzeby poczucia wspólnoty z innymi organizmami żywymi”. Teoria ta, zaproponowana przez Edwarda O. Wilsona, naukowca Uniwersytetu Harvarda zapoczątkowała trend wprowadzania roślin do biur. Rośliny nie tylko pochłaniają promieniowanie emitowane przez ekrany oraz zanieczyszczenia z powietrza, ale także wpływają na dobrostan pracowników. Firma słynąca z zazieleniania swojej przestrzeni biurowej to przede wszystkim Skanska. W warszawskim biurze, w podwieszanych pod stropem kuwetach, znalazło się aż 120 roślin Na zielonej ścianie jest ich 396.5. Sztuka na ścianie

Coraz częściej najemcy, właściciele i zarządcy obiektów biurowych zwracają uwagę również na obecność dzieł sztuki w biurach . ‒ Świat biznesu w Europie i na świecie napędza kolekcjonerstwo ‒ mówi Agnieszka Gniotek, właścicielka galerii Xanadu. - Mam nadzieję, że już niedługo tak będzie też w Polsce. To oznacza, że w dobrych galeriach powinni w najbliższym czasie zagościć dyrektorzy administracyjni nie tylko kancelarii prawnych, ale też innych branż. Sztuka nie tylko niesie ze sobą wartości estetyczne. Może być też przedmiotem działań CSR, narzędziem w HR, a także wsparciem dla marketingu, czy nawet sprzedaży.Dzisiejsi pracownicy oczekują nie tylko wygodnego miejsca do pracy, ale najlepszego możliwego doświadczenia po przekroczeniu progu biura.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"