O autorze
Marta Krzyśków – Szymkowicz, rzecznik patentowy, mediator. Specjalizuje się w kompleksowym doradztwie dla firm, wspierającym zarządzanie dużymi portfolio oznaczeń. Reprezentuje podmioty gospodarcze oraz osoby fizyczne w postępowaniach zgłoszeniowych dotyczących znaków towarowych i wzorów przemysłowych przed Urzędem Patentowym RP, Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) oraz Urzędzie ds. Własności Intelektualnej w Genewie (WIPO).

Jako mediator prowadzi mediacje w sprawach z zakresu spraw gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony własności przemysłowej, własności intelektualnej oraz zwalczania nieuczciwej konkurencji. Pełnomocnik w postępowaniach mediacyjnych przed Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) w Alicante. Jest wpisana na listę stałych mediatorów sądowych przy Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Opublikowała wiele tekstów poświęconych praktycznym aspektom wykorzystywania patentów, znaków towarowych, wzorów przemysłowych i licencji w biznesie, a także prowadzi szkolenia dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w tym zakresie.

Mediacje w sprawach gospodarczych

Mediacje jako alternatywny sposób rozwiązywania sporów dopiero zaczynają funkcjonować w polskim porządku prawnym (mimo, iż regulacje prawne wprowadzone zostały lata temu). Wciąż jednak wiedza polskich przedsiębiorców o pozytywnych stronach mediacji jest znikoma.


Spory sądowe toczą się latami, a po tak długim czasie strony walczą już głównie o zasadę i ideę, zapominając niemal jaki był pierwotny zarzut. Dlatego też możliwość załatwienia sporu w zakresie prawa gospodarczego na drodze mediacji jest niebywale istotna, gdyż w sposób stosunkowo prosty i szybki pozwala zakończyć wieloletnie zmagania prawne pomiędzy przedsiębiorcami.


Warto też zastanowić się nad zakończeniem sporu na drodze mediacji jeszcze przed wszczęciem procesu sądowego. Obecnie orzekający w sprawie Sąd i tak z urzędu rozważy, czy sprawa ma potencjał mediacyjny. Czy zatem jest sens latami spierać się z drugim przedsiębiorcą, czy nie lepiej spożytkować swoje wydatki i siły na rozwój własnej firmy? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, bo sprawa sprawie nie równa. Jednak w przypadkach pozwów o zapłatę, o naruszenie wcześniejszych praw, rękojmię, wady nabytej ruchomości czy nieruchomości lub sporów pracowniczych dobrze jest najpierw spróbować mediacji. Takie sprawy mają duży potencjał mediacyjny i przeważnie kończą się zwarciem ugody, a co niezwykle ważne trwają ok. 3-5 miesięcy a nie od 3 do 5 lat.


Przykładem rodzaju spraw, które warto skierować do mediacji są spory z zakresu prawa własności intelektualnej. Tym razem skupię się na prawach autorskich, a w kolejnym wpisie odniosę się do prawa własności przemysłowej.
Spory z zakresu prawa autorskiego co do zasady powstają na gruncie rozbieżności stron w zakresie oceny komu przysługuje prawo autorskie do danego utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych tj. obrazu, wiersza, ale także i projektu architektonicznego, wzoru przemysłowego, układu choreograficznego. W takim przypadku zazwyczaj obie strony posiadają pewne dowody, bądź przeważnie tylko przekonanie, iż dany utwór przysługuje właśnie im. Warto wówczas usiąść i przy pomocy profesjonalnego mediatora porozmawiać, przedstawić swoje argumenty i wysłuchać drugiej strony, by w sprzyjającej atmosferze negocjować warunki ugodowe. Osiągnięcie porozumienia w sprawny sposób zakończy spór i pozwoli na korzystanie z danego utworu w sposób zarobkowy. Sporny utwór będzie generował przychody zgodnie z ustalonymi warunkami. Natomiast w przypadku sprawy sądowej prawa do utwory zostałyby „zamrożone na długi czas, blokując możliwość jego komercyjnego wykorzystania. Dodatkowo takie rozwiązanie generowałoby o wiele większe koszty postępowania, czyli tak naprawdę nikt nie miałby pożytku z takie rozwiązania.We wrześniu opiszę możliwości rozwiązywania na drodze mediacji sporu z zakresu prawa własności przemysłowej. Zapraszam.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Co się dzieje w Hucie Częstochowa? Polski inwestor blisko dzierżawy, ale finału nie ma
0 0Spytali przedsiębiorców z bastionów PiS o obietnice wyborcze partii. "Dramat i totalna porażka"

ATAK W ARABII SAUDYJSKIEJ

0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe