O autorze
Jestem autorką książek o globalnych sukcesach polskich start-upów:
"Kobiety globalne w świecie start-upów. Rozmowy w Dolinie Krzemowej" PWN, Warszawa 2016.
Igrzyska talentów w Dolinie Krzemowej. Rozmowy z mistrzami start-upów”, PWN, Warszawa 2015.

Współpracuję ze środowiskami start-upów w Dolinie Krzemowej i w Polsce – mieszkam w San Francisco i w Toruniu. Zawodowo od wielu lat jestem związana z firmą konsultingową KarStanS Sp. z o.o. Opracowałam wiele raportów analiz rynkowych, a także publikacji opisujących procesy prywatyzacji i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Jestem absolwentką wydziału neofilologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także podyplomowych studiów z zakresu Prawa i Zarządzania oraz Marketingu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Byłam również stypendystką uniwersytetu Eötvös Loránd Egyetem w Budapeszcie. Karierę zawodową rozpoczęłam pracując w Bukareszcie dla międzynarodowej korporacji, tworząc od podstaw rumuński oddział firmy oraz budując sieć sprzedaży. Przez kilka lat pracowałam w Warszawie jako producentka filmowa. Doświadczenie nabyte w Warszawie skierowało mnie do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęłam współpracę z nowojorską firmą filmową. Przez kilka lat samodzielnie podróżowałam po Indiach, Nepalu, Azji Południowo-wschodniej i Nowej Zelandii.

Jestem orędowniczką wielokulturowości. Niepokoją mnie zmiany zagrażające tolerancji, pobudzajcie wzajemną agresję, które zachodzą w wielu miejscach na świecie, w tym również w Polsce.

linkedin.comFB

Samochody elektryczne robią w tym mieście furorę. Zastępują rowery

Na ulicach Szanghaju samochody elektryczne może jeszcze nie dominują, ale salony Tesli są otwarte do późnych godzin nocnych. Na zdjęciu: salon Tesli w dzielnicy Xintiandi otwarty w sobotę wieczorem, podczas świątecznego tygodnia.
Na ulicach Szanghaju samochody elektryczne może jeszcze nie dominują, ale salony Tesli są otwarte do późnych godzin nocnych. Na zdjęciu: salon Tesli w dzielnicy Xintiandi otwarty w sobotę wieczorem, podczas świątecznego tygodnia. 123RF
W ubiegłym tygodniu spędziłam kilka dni w Szanghaju. Moje pierwsze spostrzeżenie, to czyste ulice, uśmiechnięci ludzie i mnóstwo elektrycznych pojazdów. I mam na myśli nie tylko dwusuwowe motocykle, zastąpione przez elektryczne skutery. Na ulicach widać niemałą ilość kalifornijskich Tesli, a także, te mniej okrzyczane, ale równie dobrze spełniające swoją ekologiczną funkcję, tańsze modele samochodów na prąd. W ostatnich latach rynek pojazdów elektrycznych w Chinach eksplodował.207 tysięcy sprzedanych aut

W roku 2015 po rynku globalnym jeździło 1,26 miliona samochodów elektrycznych. Warto przypomnieć, że w 2005 roku ilość samochodów elektrycznych na drogach była liczona zaledwie w setkach. W 2011 roku globalna sprzedaż wynosiła około 50 tysięcy sztuk, w przeciągu pięciu lat wzrosła przeszło dziesięciokrotnie i osiągnęła poziom 565 tysięcy.
W 2015 roku Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone i to właśnie Chiny stały się największym rynkiem użytkowników samochodów elektrycznych, z rekordową sprzedażą przekraczającą 207 tysięcy aut, co stanowi 34% sprzedaży globalnej.

Smog napędza koniunkturę


W ostatnich latach, zanieczyszczenie powietrza w Szanghaju kilkudziesięciokrotnie przekraczało dopuszczalne normy światowe. W odpowiedzi na katastrofalny stan, władze miasta zdecydowały usunąć ponad 160 tysięcy samochodów niespełniających wymogów emisji. Z kolei w Pekinie, z powodu alarmującego zanieczyszczenia atmosfery, w dniach, gdy poziom smogu przekracza dozwolone normy, obowiązuje zakaz używania samochodów spalinowych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Chińczyków decyduje się na zakup aut elektrycznych.
W 2009 roku wiele chińskich miast zakazało całkowicie lub częściowo (np. Szanghaj) korzystania z motocykli spalinowych. Konsekwentnie sprzedaż skuterów na prąd systematycznie wzrasta. W 2015 roku, globalna sprzedaż dwuśladów elektrycznych osiągnęła 40 milionów sztuk. Na czoło wysunęły się Chiny, ze sprzedażą sięgającą prawie 30 milionów sztuk w 2014 roku.


Trochę historii

W 1978 roku w Chinach zapoczątkowano reformy gospodarcze. Zrezygnowano z gospodarki centralnie planowanej i rozpoczęto erę gospodarki wolnorynkowej. W ten sposób zapoczątkowano chiński boom ekonomiczny. Tempo wzrostu PKB średnio wynosiło dziesięć procent rocznie. Ponad 800 milionów ludzi wyszło ze skrajnego ubóstwa, które spadło z 88% w 1981 roku, do 6,5% w 2012 roku. Państwo Środka stało się drugą największą gospodarką świata. Pomimo świetnych wyników Chiny stale pozostają w grupie krajów rozwijających się. Obecnie liczba mieszkańców Chin wynosi ponad 1,3 miliarda. Szacuje się, że w obszarach wiejskich nadal przeszło 80 milionów ludzi żyje w skrajnej biedzie.

Back to the Future


W Szanghaju aktywność ekonomiczna jest widoczna na każdym kroku. Począwszy od ulicznego sprzedawcy pierożków dim sum, poprzez setki tysięcy taksówek kursujących non-stop po mieście, a skończywszy na globalnych transakcjach zawieranych w nowoczesnym centrum finansowym Pudong.
W latach ’90, leżąca po wschodniej stronie rzeki Huangpu, dzielnica Pudong stanowiła, co najwyżej, nieużytki rolne i mokradła. Dzisiaj panorama Pudong jest jedną z najbardziej charakterystycznych panoram nowoczesnych miast, z błyszczącymi wieżami najwyższych drapaczy chmur. O Szanghaju często mówi się, że tu drapacze chmur powstają w przeciągu jednej nocy. Shanghai Tower, liczący 127 pięter i 632 metry, został otwarty w 2015 roku i jest drugim najwyższym wieżowcem na świecie. Obecnie Pudong zamieszkuje ponad 5 milionów ludzi. To również tutaj powstaje szanghajska scena start-upowa. Pod względem inwestycji w gospodarkę cyfrową, Szanghaj lokuje się na drugim miejscu pośród chińskich miast, zaraz po Pekinie.
Naprzeciwko dzielnicy Pudong, po przeciwnej stronie rzeki, rozciąga się historyczne Stare Miasto. Spoglądając stąd na Pudong nie można oprzeć się wrażeniu, że to właśnie Chiny staną się, szybciej niż się spodziewamy, kolejną potęgą gospodarczą świata.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.