Trzy dni warsztatów, prezentacji, rozmów. Konferencja Singularity University, Global Summit 2017, która odbyła się w połowie sierpnia w San Francisco przyciągnęła przeszło półtora tysiąca uczestników z 64 krajów.
Na konferencji można było posłuchać i spotkać globalnych liderów branży nowych technologii. Podnoszono problemy w obliczu, których stanął współczesny świat – w obliczu, których stanęliśmy my wszyscy.
Potrzebne są zmiany szybkie i skuteczne
Pomysł na założenie organizacji skupiającej najbardziej kreatywnych przedsiębiorców, naukowców, innowatorów zrodził się w Dolinie Krzemowej w 2008 roku. Założycielami Singularity University byli Peter Diamandis i Ray Kurzweil. Singularity University początkowo działał jako think tank, wkrótce jednak przekształcił się w globalną organizację usiłującą skutecznie odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób wykorzystać nowe technologie aby naprawiać dewastującą w skutkach działalność człowieka. Jeśli bowiem chcemy uczestniczyć i realnie pomagać w rozwiązywaniu palących problemów świata – takich jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, dostęp do pitnej wody, zachowanie żyznej ziemi - musimy razem podejmować decyzje, dzięki którym najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne będą wdrażane szybko i skutecznie. W dzisiejszych czasach, przy powszechnie dostępnej komunikacji – szybka reakcja, kontakt, wymiana myśli i w następstwie szybkie podejmowanie decyzji to kluczowe elementy skutecznego, globalnego działania. Siła napędzająca zmiany jest ogromna. Wielkie firmy technologiczne, takie jak Google, Facebook, czy SpaceX pracują nad tym, żeby połączyć z internetem, to co jeszcze nie połączone.
To już XXI wiek – najwyższy czas skończyć z głodem!
Na konferencji niestety zabrakło reprezentantów agencji rządowych i pozarządowych. A to właśnie tradycyjne urzędy w dużej mierze działają w sposób nieprzystający do szybko zachodzących zmian zarówno tych w sferze nowych technologii, jak i tych negatywnych – takich jak na przykład głód. Świat produkuje nadwyżki żywności, a mimo to, stale za mało wdrażanych jest rozwiązań, które pomogłyby skutecznie zlikwidować narastający problem głodu. Wiele się o tym mówi, ale za mało robi. Jednak samą technologią świata nie zmienimy. W rozwiązywaniu globalnych problemów należy użyć zarówno nowych technologii, jak i otwartego umysłu. „Nikt z nas nie jest dziwakiem, ponieważ ma otwartą głowę” – te słowa wielokrotnie padały podczas Global Summit w San Francisco.
Konsumpcjonizm vs „sharing economy”
Społeczeństwa nastawione są na konsumpcyjny tryb życia. Na szczęście, coraz więcej ludzi, zwłaszcza w społeczeństwach wysokorozwiniętych, świadomie podejmuje decyzje, aby żyć skromniej. Sharing economy, czyli gospodarka wspólnej konsumpcji zatacza coraz szersze kręgi. Można już dzielić się samochodem, dojazdem do pracy, a także ubraniami, czy rowerem.
Obecnie na świecie następuje niespotykana jeszcze na taką skalę koncentracja bogactwa przez jednostki. Niektórzy, spośród tych najbogatszych, postanowili wykorzystać swój majątek na finansowanie rewolucyjnych projektów, z wyników których będą korzystały miliony ludzi. W ten sposób działa już Mark Zuckerberg, Elon Musk, czy Bill Gates.
Zaufaj swoim dzieciom
“Jeśli uważasz, że to co się dzieje dzisiaj, to szybkie zmiany; to jeszcze niczego nie widziałeś.” - mówił Peter Diamandis.
Niestety ludzkość nie jest gotowa do obecnych, gwałtownie zachodzących zmian inicjowanych przez nowe technologie. W panelu “Nasza przyszłość” rozmówcy zgodzili się, że ogromna część społeczeństwa nie chce zmian i nawet nie tyle, że nie jest gotowa na te zmiany ale nie jest nimi zainteresowana.
W szkołach usiłuje się przygotować młodzież do rynku pracy, podczas gdy nie wiadomo, na jakie zawody zaistnieje zapotrzebowanie, czy też jakie nowe zawody powstaną. Esther Wojcicki podkreślała: „uwierzmy i zaufajmy naszym dzieciom, gdyż są zdolniejsze niż nam się wydaje”.
Polski oddział
W tym roku po raz pierwszy odbędzie się również polska edycja konferencji Singularity University – Masters&Robots. W październiku w Warszawie będzie okazja, aby wysłuchać najlepszych prezenterów z Doliny Krzemowej, w tym z Uniwersytetu Stanforda oraz Berkeley, a także z innych przodujących amerykańskich i europejskich ośrodków naukowych. Za organizacją polskiej edycji Singularity University stoi Margaret Ann Dowling i Jowita Michalska.
Te trzy dni intensywnych warsztatów i dwa dni wykładów, to gigantyczna dawka wiedzy na wyciągnięcie ręki! Na pewno warto zainteresować się, tą zapewne, jedną z najlepszych i najciekawszych konferencji, która na jesieni odbędzie się w Polsce.