Biuro Mechanizmów Finansowych w Brukseli poinformowało, że Operatorem Globalnego Funduszu Współpracy Regionalnej Funduszy Norweskich i EOG w obszarze zatrudnienia młodych oraz współpracy regionalnej na lata 2017-2024 został ECORYS Polska, działający w konsorcjum z włoską firmą JCP Consulting.
Globalny Fundusz Współpracy Regionalnej został ustanowiony jako odrębna alokacja grantów w wysokości 100 mln euro, którego celem nadrzędnym jest wspieranie przedsięwzięć odpowiadających na aktualne wyzwania w krajach europejskich poprzez rozszerzanie międzynarodowej współpracy i pogłębianie ponadnarodowego dialogu. Działania finansowane z Globalnego Funduszu Współpracy Regionalnej prowadzić mają do zmniejszenia ekonomicznych i społecznych nierówności na terenie Europy.
Fundusz będzie wdrażany poprzez realizację międzynarodowych projektów z udziałem podmiotów z piętnastu państw-beneficjentów Funduszy Norweskich i EOG, państw-darczyńców – Norwegii, Islandii i Liechtensteinu – oraz wybranych państw trzecich. Obszary tematyczne oraz szczegółowe wytyczne zostaną określone w otwartych naborach wniosków o dofinansowanie, zaś same projekty będą mogły być realizowane najpóźniej do 30 kwietnia 2024 roku.
Globalny Fundusz Współpracy Regionalnej podzielono na dwa komponenty:
• Fundusz na rzecz Zatrudnienia Młodzieży
Krajami uprawnionymi do realizowania projektów w tym komponencie jest piętnaście państw-beneficjentów oraz Irlandia, Włochy i Hiszpania. Projekty powinny być realizowane przez podmioty pochodzące z co najmniej dwóch krajów, z których co najmniej jeden musi być państwem-beneficjentem.
• Fundusz na rzecz Współpracy Regionalnej
Wsparcie w ramach tego komponentu obejmie działania w sektorach priorytetowych dla Funduszy Norweskich i EOG, przede wszystkim w zakresie wymiany wiedzy, najlepszych praktyk oraz budowania potencjału instytu-cjonalnego. Projekty realizowane będą zarówno przez państwa-beneficjentów, jak i kraje trzecie, spoza UE i EOG: Albanię, Białoruś, Bośnię i Hercegowinę, Macedonię, Mołdawię, Czarnogórę, Rosję, Serbię, Turcję czy Ukrainę. Powinny być one wdrażane przez podmioty z co najmniej trzech krajów, w tym co najmniej dwóch państw-beneficjentów. Dodatkowo, oba wymienione Fundusze przewidują możliwość udziału partnerów z krajów-darczyńców.
ECORYS Polska odpowiedzialny będzie za kompleksowe zarządzanie Funduszami, a także komunikację programu i finansowanych projektów w przestrzeni europejskiej.