O autorze
Inspirator i motywator personalny , trener biznesu i coach. Praktyk - zanim odkrył swoją pasję czyli pomaganie ludziom w odkrywaniu swoich możliwości, pracował w wielu firmach na różnych stanowiskach. Obserwował procesy zachodzące zarówno w instytucjach rodzinnych, jak i w wielkich korporacjach.

Dzisiaj, mając wiedzę i doświadczenie, udaje mu się pomóc swoim klientom zrozumieć mechanizmy rządzące zarówno "wielkim firmowym" światem jak i tym "mniejszym prywatnym". Specjalista w dziedzinie szeroko pojętej zmiany. Testując swoje autorskie programy i stosując się do ich reguł, udało mu się za ich pomocą zrzucić 32 kg w 137 dni i do tej pory utrzymywać wagę. Optymista i "roznosiciel" dobrej energii.

Tematyka bloga to: motywacja, inspiracja, psychologia sukcesu i osiągnięć, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie czasem, autoprezentacja. Teksty, które mają pobudzić czytelnika do zmiany i pracy nad sobą. Pracy, która będzie sprawiała przyjemność i pozwoli rozwinąć w sobie nadspodziewane możliwości.

Zmieniam pracę

Po co ludzie pracują? Dlaczego też zmieniają pracę? Co sprawia, że chcą dokonać właśnie takiej zmiany?


Są trzy powody dla których ludzie podejmują pracę:

1. Ekonomiczny – aby zarabiać pieniądze. Każdy chce żyć na jakimś poziomie. Chce utrzymać siebie, rodzinę. Koszty życia w dzisiejszych czasach stale rosną. Rozwój technologiczny pędzi nieprzerwanie. W związku z tym każdy z nas potrzebuje pieniędzy do życia. Czasy kiedy mężczyźni szli na polowanie, a kobiety gotowały strawę odeszły bezpowrotnie. Czy chcemy, czy nie – pieniądze są dzisiaj nieodłącznym elementem naszej egzystencji.


2. Psychologiczny – aby czuć się potrzebnym. Każdy z nas potrzebuje akceptacji i chce czuć się doceniany. Chcemy czuć, że w rodzinie, społeczeństwie, zakładzie pracy mamy jakieś ważne zadanie do wykonania. Kiedy się nie jest potrzebnym, gnębi nas poczucie odrzucenia i samotność, zazdrościmy innym. Człowiek potrzebny, czuje prawie to samo, co człowiek zakochany: czuje się wyjątkowy i szczęśliwy.3. Społeczny – aby przebywać z innymi ludźmi. W pracy spędzamy około 1/3 czasu naszego życia. Zdarza się, że z naszymi współpracownikami spędzamy więcej czasu niż z rodziną. Często w pracy spotykamy ludzi z podobnymi problemami, radościami, osoby myślące podobnie do nas. Dzięki temu zyskujemy pewien obiektywizm i możliwość zestawienia naszego bagażu emocjonalnego z ekwipunkiem drugiej osoby, a także zmniejszeniem lęku (jeżeli oczywiście taki występuje). Przebywanie z innymi jest podstawową potrzebą człowieka, z tego to powodu często samotność może być dla ludzi największą karą.


Przyjmijmy, że firma, w której jesteśmy zatrudnieni spełnia (w różnym stopniu) te trzy powody. Dlaczego więc zmieniamy pracę? Co nas determinuje do zmiany?

1. Poprawa swojej sytuacji finansowej – najczęściej pojawiający się powód zmiany pracy. Wzrost kosztów życia i stagnacja płac, wielokrotnie wymaga od pracownika poszukiwania lepiej płatnego zajęcia.

2. Chęć rozwoju – często pracownicy podkreślają, że bardzo ważna jest dla nich możliwość rozwoju zawodowego, zmierzenia się z nowymi zadaniami i obowiązkami czy też chęć uczestnictwa w dodatkowych kursach, , szkoleniach czy konferencjach podnoszących ich kwalifikacje zawodowe. Często pracownicy uważają, że w danej firmie osiągnęli już „wszystko” i nie widzą dalszych możliwości rozwoju.

3. Niestabilna sytuacja firmy – pracownicy doskonale orientują się w jakiej kondycji znajduje się firma w której pracują. Mając tylko małe, niepokojące sygnały, słuchając plotek i niepotwierdzonych informacji, szukają możliwości pracy w firmie o ugruntowanej sytuacji na rynku.

4. Niedotrzymanie warunków pracy przez pracodawcę – pracownicy uciekają z firm, gdzie pracodawca obiecuje „złote góry”, których na horyzoncie nigdzie nie można dostrzec. Zdarza się pracodawcom nie dotrzymywać obietnic np. w zakresie: premii, narzędzi pracy czy obiecanych kursów i szkoleń.

5. Zła atmosfera w pracy
– pracownicy często są zmuszani do pracy po godzinach, za co niestety nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia. Każdy chce być doceniany i dowartościowywany przez swojego przełożonego, a niestety często pracownik czuje się zupełnie odwrotnie. Hasło „Weźmy się i zróbcie !!!” demotywuje chyba najbardziej.

6. Sprawy osobiste – np. zmiana miejsca zamieszkania, trudne sytuacje życiowe (choroba) etc.

7. Zbyt stresująca praca – wielu pracowników pracuje po 10-12 godzin dziennie. Po jakimś czasie taka osoba nie daje rady w każdym aspekcie, zarówno zdrowotnym jak i stabilizacji życia prywatnego. Pracownicy dążą wtedy do unormowania swojego życia, wstawienia go na prostszy (może ekonomicznie słabszy), ale stabilny tor.

8. Pomysł na siebie – czasami bodziec - zmiana, która dotyczy pracownika jest tak duża, że nie ma siły pracować dla aktualnego pracodawcy w taki sposób jak dotychczas. Potrzebuje nowych, kreatywnych wyzwań, które uwolnią jego siłę i pokażą go (przede wszystkim sobie) w innym, lepszym świetle. Pracownik taki potrzebuje świeżości i nowości. Musi zmienić pracę, inaczej cały czas będzie się czuł tak, jakby tonął.

Niedawno wśród pracowników, którzy zmieniali pracę przeprowadzono ankietę, której głównym celem było poznanie największych błędów, do których przyznawali się pracodawcy. Na jednym z pierwszych miejsc uplasowała się pozycja, która mówiła o tym, iż kandydaci najbardziej żałują tego, że tak długo zwlekali ze zmianą pracy. Myślę, że takie stwierdzenie przez pracownika powinno być motorem do lepszego monitorowania przez pracodawcę warunków pracy w jego firmie. W razie stwierdzenia przeszkód jak najszybsza ich eliminacja w celu podniesienia komfortu pracy pracowników, a co za tym idzie komfortu pracy własnej. Bo przecież zadowolony pracownik pracuje dużo lepiej, wydajniej, jest bardziej kreatywny i potrafi bardzo szybko wygenerować dla pracodawcy i dla siebie dodatkowe profity. POWODZENIA

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.