Polski ekosystem Venture Capital jest znikomo opisany i bardzo mało danych na temat liczby i wartości inwestycji.
Według niedawnego raportu Deloitte udział inwestycji VC w PKB to 0,005 procenta – czyli ok. 90 MM PLN rocznie – dane za OECD. Na bazie tych danych często widzimy Polskę w ogonie Europy, gdzie w źródle widzimy zaledwie część inwestycji, która się wydarzyła, co prowokuje masę komentarzy o tym co zostało, a co nie uwzględnione. Bardzo daleko nam do rynku amerykańskiego, gdzie dynamiki inwestycji kwartalnych czy poszczególnych funduszy są dostępne niemalże jak inwestycje giełdowe (chociażby: http://bit.ly/24FoVg7).
Według naszych szacunków wartość inwestycji VC w Polsce rocznie to okolice 200MM PLN a więc ponad dwukrotnie więcej niż w danych które prezentowane są w Europie. Wydaje mi się że w naszym wspólnym interesie jest, aby ten skromny wolumen inwestycji był jednak w całości pokazywany jako stan naszego rynku. Mam nadzieję że nasza poniższa analiza sprowokuje do kolejnych opracowań i działań, które pomogą stworzyć jak najbliższy do rzeczywistego i jak najlepszy obraz rynku VC.
Polski rynek VC według Inovo - metodologia - po komentarzach do pierwotnej wersji uwzględniliśmy inwestycje powyżej 10MM PLN, jednak tylko w spółki z siedzibą w Polsce. Uzupełnilismy również dane o inwestycje m.in. Joint Polish Invesmtent Fund
Często wynika to z faktu że inwestycje nie są dostępne w miejscach które są źródłami raportów poważnych organizacji. W Inovo VC postanowiliśmy zebrać dane z źródeł takich jak crunchbase, dealroom, angel.co oraz z artykułów o inwestycjach aby stworzyć obraz rynku.
Jako kryterium kwalifikujące daną inwestycję jako inwestycję VC przyjęliśmy wielkość rundy powyżej 1, MM PLN , które wydarzyły się od kwietnia 2015 do marca 2016 w spółki z siedzibą w Polsce. Granica 1 MM PLN ma na celu „odfiltrowanie” inwestycji z działania 3.1, które są oparte w większości na dotacjach, a nie na mechanizmach „rynkowych” VC.
Chętnie udostępnimy metodologię i uzupełnimy, jeśli otrzymamy dodatkowe wiarygodne dane.
Bardzo aktywny 3-ci kwartał 2015 roku
W analizowanym okresie znależliśmy 41 inwestycji na kwotę 196 MM PLN. Pod względem liczby inwestycji zdecydowanie najaktywniejszy był 3-ci kwartał. Wartość inwestycji między kwartałami wyrównują inwestycje w Docplannera w q2 2015 i Sales Manago w Q1 2016.
Polska dla Polskich funduszy?
Większość inwestycji została przeprowadzona przez Polskie fundusze w tym ponad połowa przez fundusze z udziałem podmiotów Skarbu Państwa, jednak inwestycje zagraniczne miały większą średnią wartość.
Najaktywniejsi inwestorzy
(szacunkowo - w przypadku rund realizowanych przez kilka funduszy założyliśmy jednakową wartość dla każdego z funduszy – co na pewno nie jest prawdą)
Pod względem liczby i wartości inwestycji najaktywniejsze były MCI (Internet Ventures), Inovo VC Joint Polish Investment Fund oraz Experior z wyraźnie większą aktywnością od pozostałych.
Największe inwestycje
Dla porządku na koniec zamieszczam listę największych inwestycji uwzględnionych w analizie, co może ułatwić innym zlokalizowanie braków i nie uwzględnionych przez nas transakcji do czego zachęcam (Ciekawa lista o tyle że różni się od tak popularnych „20 startupów moich kolegów, które podbiją świat, bo bazuje na jasnym kryterium wielkości rundy).
Dziękuję funduszom, które dostarczyły nam dodatkowe dane. widząc duże zapotrzebowanie na tego typu raporty już wkrótce przygotujemy bardziej kompleksowe opracowanie z danymi za Q2