O autorze
Filozof, socjolog, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu, pracuje w Instytucie Kultury UJ oraz Stockholm Business School. Prowadzi badania nad godnością w uniwersytecie. Blog dotyczy problemów współczesnej uczelni i pisany jest w trosce o doskonalenie najważniejszej dla rozwoju demokracji instytucji, jaką jest właśnie uniwersytet.

Zarządzanie uniwersytetem przez jazz

Sprawne zarządzanie uniwersytetem wymaga obecności kreatywnych przywódców, którzy potrafią włączać w procesy decyzyjne innych pracowników, budować demokratyczne relacje oraz zmieniać się w przewodzeniu organizacją. Uniwersytet w tym sensie przypomina jammującą kapelę jazzową i wiele może się od niej nauczyć!


Wydaje się, że popularne sposoby zarządzania polskimi uniwersytetami nie dają szans na uczynienie z uczelni dobrych organizacji. Ani dotychczasowa quasi-kolegialność oparta de facto na sile niedemokratycznej hierarchii, ani propozycje nowej ustawy z jednej strony czerpiące z metod wziętych żywcem ze światowego biznesu z lat 80. (lean management, performance management itd.), a z drugiej centralizujące władzę nie trafiają w sedno odpowiedzi na pytanie o dobrze zarządzany uniwersytet. Jak pokazuje historia organizacji - modne, racjonalne i ilościowe metody zarządzania działają tak samo nieefektywnie jak autorytarne style kierowania: nie idą w parze z satysfakcją i zadowoleniem pracowników i w dłuższej perspektywie psują organizację od środka.

Jak zatem sprawnie zarządzać uczelnią? Może warto zainspirować się zespołem jazzowym, w którym wszyscy muzycy na scenie włączeni są w proces zarządzania, gdzie rola przywódcy się non stop zmienia i gdzie nie mają znaczenia hierarchia, stopnie i tytuły, a jedynie kompetencje i wiedza? Wspólna improwizacja ludzi kompetentnych, potrafiących razem rozwiązywać problemy, umiejących się porozumieć i reagować w zależności od przebiegu sytuacji: czy nie takiego uniwersytetu chcemy?

Tylko czy potrafimy sobie zaufać?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Są zarzuty dla zamieszanych w aferę SK Bank Wołomin. Jeden z największych przekrętów ostatnich lat
0 0Tak kantują turystów Holendrzy. Ujawniono skandal na kwiatowym targu
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła