O autorze
Otwarty umysł, pracujący w branży IT i telekomunikacyjnej. Uważny obserwator i komentator zmieniającego się rynku i trendów.

Po pierwsze mobilność

W dzisiejszych czasach podejście do pracy, szczególnie pracy biurowej znacznie się zmieniło. Szczególnie jeżeli chodzi o pracę wykonywaną zdalnie. Znacznie zmienia się styl pracy młodych pracowników. Pracodawcy jednak nie zawsze za tymi zmianami nadążają, co powoduje niepotrzebne spięcia na linii pracownik – pracodawca.


Nie od dziś wiadomo, że młodzi ludzie stawiają na mobilność. Mobilność pod każdym względem. Pracodawca zatem, chcąc takiego pracownika zatrzymać musi mu dostarczyć odpowiednie narzędzia do pracy mobilnej – zdalnej. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o sprzęt – laptop, smartfon z dostępem do internetu. Chodzi przede wszystkim o narzędzia do płynnej komunikacji i pracy zespołowej. Młody pracownik, „milenials”, „pokolenie Y” to ludzie, którzy ponad wszystko cenią sobie swobodę wyboru miejsca pracy, cenią sobie płynną komunikację oraz doceniają tworzone wirtualnie społeczności.


To właśnie w związku z ciągłym rozwojem sieci społecznościowych, zmienia się ich podejście do pracy w biznesie i dla biznesu. Telefon i rozmowa telefoniczna nie jest już priorytetowym medium komunikacyjnym. W dzisiejszych czasach to słowo pisane ma większą moc dla młodych, niż rozmowa telefoniczna. To w tym miejscu pojawia się dla przedsiębiorcy zadanie do wykonania. Pojawia się pytanie jak sprawić być mieć kontrolę nad pracą zdalną swoich pracowników, nad ustaleniami z zespołem i klientami. Jak mieć dostęp do historii prowadzonych rozmów i jak prowadzić ich monitoring?


To właśnie w odpowiedzi na te, coraz bardziej kluczowe potrzeby producenci serwerów telekomunikacyjnych wystawiają swoje produkty w subskrybowanych usługach. Produkty dostarczane przedsiębiorcom w trybie SaaS mają coraz większe powodzenie. Choć same usługi SaaS nie są w stanie całkowicie załatwić sprawy. O ile takim sposobem w całości można załatwić sprawę pracowników mobilnych, to już osób pracujących w sposób tradycyjny nie jesteśmy w stanie zorganizować w sposób satysfakcjonujący. Owszem, można narzucić pewną kulturę organizacyjną, nakazującą pracę z odpowiednimi narzędziami, ale może się to odbyć kosztem wydajności i niezadowolenia doświadczonych pracowników.


Idealnym wydaje się być rozwiązanie hybrydowe, które dostarczy firmie kompletne narzędzia zunifikowanej komunikacji. To właśnie dzięki niemu można w sposób zadowalający połączyć część aplikacyjną dla „młodych wilków” z częścią tradycyjną dla doświadczonych pracowników. To w produktach hybrydowych możemy zorganizować praktycznie całość rozwiązania. Połączyć tradycję z nowoczesnością. Zintegrować narzędzia typu Outlook, z serwerem telekomunikacyjnym, dać możliwość korzystania z komunikatorów, jak również narzędzi do pracy grupowej. W modelu hybrydowym praktycznie nie występują ograniczenia.

Bez wątpienia, najbliższe kilka lat to dla przedsiębiorców czas, by poukładać wszystkie potrzeby komunikacyjne w sposób, który będzie nie tylko adekwatny do obecnych realiów ale również skalowalny do przyszłych potrzeb całej firmy, biorąc pod uwagę młode pokolenie dość roszczeniowych pracowników. To oni właśnie wymusza rewolucję.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Ruszają studia coachingu stylu życia. Sprawdziliśmy, co o takich kierunkach myślą pracodawcy
0 0Pomysł na intratny biznes: lumpeks. Ciucholandy przeżywają właśnie drugą młodość
DZIEJE SIĘ 0 0Wzrost płacy minimalnej to fatalna wiadomość dla wynajmujących mieszkania. "Wyższe płace zjedzą rachunki"
0 0Niższy PIT od października już pewny. Skorzysta 25 mln osób, ale jest jeden haczyk
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający