Użytkownik a chmura danych.
Paweł Walkarz
06 czerwca 2017, 17:04·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 06 czerwca 2017, 17:04Od dłuższego czasu jako użytkownicy Internetu jesteśmy „bombardowani” informacjami o dość popularnych usługach – mowa o rozwiązaniach chmurowych. Nic dziwnego. Przyszło nam w końcu żyć w czasach kiedy dostęp do informacji, wiedzy i zasobów musi być praktycznie natychmiastowy.
Współczesny pęd życia wymaga od nas błyskawicznego działania oraz podejmowania decyzji w sposób szybki i zarazem przemyślany – w oparciu o kompletne dane.
To właśnie w odpowiedzi na coraz szybsze tempo życia, coraz większą ilość codziennych obowiązków i ilości przetwarzanych przez nas informacji , powstały usługi chmurowe. Cloud to nic innego jak przechowywanie i przetwarzanie dużej ilości danych na zewnętrznych, świetnie zabezpieczonych nośnikach, które dostępne są przez Internet, a posadowione w data center. Archiwizacja, kopie zapasowe, dostęp do rozmaitych aplikacji w trybie SaaS – to wybrane usługi, które dostawcy projektują i wdrażają specjalnie z myślą o nas – o użytkownikach końcowych chmury.
No właśnie, ale gdzie w tym wszystkim są użytkownicy? Śmiem twierdzić, że nie ma osoby w cyfrowym świecie, która korzystając z Internetu nie spotkałaby się z usługami funkcjonującymi w chmurze. Otóż to właśnie użytkownik stawiany jest w centrum usług cloud. Współczesne narzędzia oferowane w oparciu o chmurę są na tyle elastyczne i intuicyjne, że mogą być dostosowane praktycznie do każdego użytkownika. Ich mnogość powoduje z kolei, że każdy znajdzie w chmurze coś dla siebie – począwszy od podstawowych usług typu poczta e-mail, synchronizacja kontaktów czy zdjęć, po bardziej złożone rozwiązania korzystające z zaawansowanych narzędzi informatycznych. To właśnie udostępnienie użytkownikom narzędzi informatycznych w trybie abonamentu jest kolejnym dowodem na to, że w przypadku usług chmurowych, użytkownik jest stawiany na pierwszym miejscu.
Dostarczanie rozwiązań informatycznych w trybie pay – as – you – go, czyli w modelu: płacisz wtedy kiedy korzystasz, to świetne rozwiązanie. Użytkownik nie musi kupować często drogich licencji oraz sprzętu. Może z nich korzystać płacąc jedynie za ich realne wykorzystanie. W przypadkach kiedy z jakiegoś narzędzia korzystamy jedynie od czasu do czasu, chmura to wprost idealne rozwiązanie.
Niezależnie od tego, czy jesteśmy użytkownikiem prywatnym, czy biznesowym, na co dzień korzystamy z rozwiązań chmurowych osadzonych w konkretnym data center. Usługi te stanowią idealną alternatywę dla inwestycji we własną infrastrukturę – nie tylko aplikacyjną ale i sprzętową, ale o tym następnym razem.