O autorze
Piotr Stefaniak – z wykształcenia informatyk (Politechnika Warszawska i Oxford Brookes University); z zawodu doradca strategiczny, rozwiązujący problemy zarządów największych firm w Europie i Australii; zainteresowania: historia, polityka, ekonomia.

Rentowne polskie górnictwo

To nie oksymoron, ale rzeczywistość, ale tylko pod pewnymi warunkami.


Najlepszym przykładem jest PG Silesia, która w 2010 roku została przejęta przez prywatnego inwestora - czeski fundusz EPH. Kopalnia, która wcześniej przez długi czas nie wydobywała (a zatrudniała kilkaset ludzi), w parę lat stała się wzorem dla całej branży.

Zdecydowały o tym dwa czynniki: prywatny inwestor, który od początku miał jasno wytyczony cel - zysk, a także załoga, która - dla utrzymania miejsc pracy - zrezygnowała z części przywilejów (zachowując część, o których pracownicy innych sektorów mogą jedynie marzyć).

Parę dni temu do mediów przedostała się wiadomość, że PGE, ENERGA i PGNiG dofinansują nową spółkę węglową kwotą 1.5 mld złotych. Czy łączenie energetyki z górnictwem przyniesie podobny skutek do drogi, którą przebyła PG Silesia?

Należy odpowiedzieć sobie najpierw na dwa inne pytania:
1. Czy wśród inwestorów będzie odpowiednia mobilizacja do zoptymalizowania górniczego organizmu?
2. Czy załoga Kompanii Węglowej jest w stanie poświęcić część swoich przywilejów?

Pamiętajmy, że Kompania Węglowa już raz dostała dokładnie taki sam zastrzyk pieniędzy - parę lat temu jedną kopalnię odkupiła Jastrzębska Spółka Węglowa. KW uzyskała środki na przeżycie kolejnych miesięcy, a JSW - do niedawna - zdrowa spółka między innymi przez tę decyzję ociera się obecnie o bankructwo.


Załóżmy, że dana osoba jest chora na grypę i umieścimy ją w pokoju ze zdrowymi ludźmi. Czy od tego ta chora osoba wyzdrowieje? Raczej przede wszystkim zdrowe - do tej pory - osoby się rozchorują…

Pamiętajmy, że w Polsce po węgiel kamienny sięgamy kilkaset metrów pod ziemię, narażając ludzkie życie i podnosząc koszty. W takiej Australii węgiel kamienny wydobywa się metodą odkrywkową, a transport z końca świata jest znacznie tańszy niż nam się wszystkim wydaje.

Jeżeli więc chcemy mieć rentowne górnictwo potrzebujemy zupełnie innego podejścia niż do tej pory - prywatnego inwestora i załogi gotowej do kompromisu. PS Silesia jest doskonałym tego przykładem.

A może w ogóle warto najpierw dobrze zdefiniować cel całej operacji…
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.