O autorze
Grzegorz Grzybek - twórca tekstów i strategii reklamowych. Jako bloger współpracował m.in. z Milką, Starym Browarem, Orlenem, Komisją Europejską czy Microsoft. Cytaty w mediach: NaTemat.pl, Wirtualnemedia.pl czy RMF Classic. Wieloletni dziennikarz TVP. Strateg marketingowy w agencji Gogler. https://grzegorzgrzybek.pl/

Wartość tej polskiej firmy wzrosła w rok 7-krotnie. Prezydent Duda obejrzał jej wynalazek osobiście

Marcin Joka, Photon i Prezydent RP Andrzej Duda
Marcin Joka, Photon i Prezydent RP Andrzej Duda fot. Marcin Joka
"Wybraliśmy Grupę AHB2 ze względu na ich podejście do robienia biznesu, zaangażowanie widoczne już podczas rozmów i negocjacji. Jedno ze spotkań odbyliśmy w Warszawie o 22:00, gdzie przyjechali do nas prosto z lotniska, nie bacząc na zmęczenie po całodziennej podróży.". To może być przełom na globalnym rynku zabawek. Pod koniec roku produkt trafi do sklepów w Polsce.


Photon - pierwsza na świecie zabawka, która rozwija się równolegle z dzieckiem

Być może są na świecie dwa lub trzy podobne roboty, ale żaden nie opowiada dzieciom swojej historii w taki sposób. Photon to interaktywny robot-zabawka dla dzieci. Obsługują go przy pomocy tabletu lub smartfona przez pierwsze dwie godziny. Później staje się nieruchomym przedmiotem, dzięki czemu dzieci nie spędzają całego wolnego czasu w rzeczywistości wirtualnej i mogą wyruszyć z nim w świat zupełnie własnej, unikalnej wyobraźni.


Na początku nic nie umie. Nie umie się nawet poruszać. Mamy tutaj grywalizację, rywalizację. Dziecko może go rozwijać – sprawić, że będzie szybszy, może mieć nowe kombinacje ruchowe. Każdy robot może być unikatowy, bo ktoś rozwija szybkość, a ktoś siłę. Jest też trochę bohaterem z gier RPG. Photon angażuje dzieci, uczy emocji, wyboru między dobrem, a złem. Współpracujemy z psychologami z SWPS. To przeważnie starsi ludzie, doktorzy – doświadczeni specjaliści" - mówi Marcin Joka, jeden z twórców Photona.
Genialny pomysł zmienia się w masowy produkt - fundusz AHB2 inwestuje w Photona

Niektórzy oczekiwali od twórców Photona pięcioletniego biznesplanu ze szczegółowym opisem ich pracy krok po kroku. Doświadczonym inwestorom wystarczył dobry plan na pół roku. Fundusze inwestycyjne interesowały się przede wszystkim dobrze przemyślanym modelem dystrybucji, podejściem do skalowania biznesu i utrzymania wartości produktu. Kilka dni temu młodzi przedsiębiorcy podpisali umowę o współpracy z Grupą AHB2, która zobowiązała się nie tylko wesprzeć projekt finansowo, ale też udostępnić swoje know-how. Nowy inwestor chce osobiście zaangażować się w rozwój produktu.


Wybraliśmy Grupę AHB2 ze względu na ich podejście do robienia biznesu, zaangażowanie widoczne już podczas rozmów i negocjacji. Jedno ze spotkań odbyliśmy w Warszawie o 22:00, gdzie przyjechali do nas prosto z lotniska, nie bacząc na zmęczenie po całodziennej podróży. W wielu kwestiach byliśmy całkowicie jednomyślni, pomysły były podobne. Sam proces przygotowania procedury inwestycji również zajął dosłownie kilka dni, co zrobiło na nas ogromne wrażenie. Dodatkowo AHB2 inwestuje od kilku lat w projekty z obszaru nowych technologii, co robi się powoli ich specjalizacją - opowiada o powodach współpracy Marcin Joka.

Nigdy nie prowadzili firmy. Z dnia na dzień zarządzają dużym biznesem
Zwykle firma wyrabia silną pozycję na rynku po wielu latach pracy. Oni niedawno skończyli studia i już zarządzają dużym projektem, w każdym jego aspekcie. Współpracują z dużym funduszem inwestycyjnym, spotykają się z najważniejszymi urzędnikami państwowymi. Ich projekt zwraca uwagę biznesu i mediów. Sami mówią, że mocno przygotowywali się do założenia firmy. Przeszli najlepsze szkolenia, edukowali się także zagranicą. Dziś inwestorzy doceniają nie tylko ich innowacyjny produkt, ale także energię, kreatywność, rozsądek i umiejętność pracy w zespole.

Popełniamy masę błędów, ale każdy krok stawiamy bardzo przemyślanie, aby ewentualny błąd kosztował jak najmniej. Grunt to starać się widzieć co najmniej kilka kroków naprzód i zastanowić się nad wszelkimi konsekwencjami. Przewidywanie ryzyk i unikanie działania „na gorąco” sprzyja tworzeniu takiego projektu– mówi Joka.

Photon w polskich sklepach już w grudniu?

Średnio raz w tygodniu jakaś zagraniczna firma zgłasza się do nich z pytaniem o dystrybucję w swoim kraju. Ostatnio dostali nawet e-mail z Kazachstanu. Twórcy Photona postanowili jednak rozpocząć bezpiecznie sprzedaż na polskim rynku. Tutaj zmierzą się z pierwszymi wyzwaniami. Później planują sprzedaż na rynkach Europy Zachodniej i Skandynawii. Poważnie przymierzają się także do dystrybucji w Azji i za oceanem. Dzisiaj priorytetem są dla nich osoby, które wsparły pomysł podczas kampanii kickstarterowej – dzięki platformie crowdfundingowej zdobyli ponad 50 tysięcy dolarów. Zgodnie z obietnicą, to oni staną się właścicielami pierwszych Photonów. Choć cena niezwykłego polskiego robota została już wstępnie określona, musimy jeszcze chwilę poczekać na jej oficjalne ogłoszenie.

Twórcami Photona są studenci Politechniki Białostockiej – Marcin Joka, Krzysztof Dziemańczuk, Michał Grześ, Michał Bogucki i Maciej Kopczyński. Ocenia się, że wartość spółki w ciągu roku wzrosła o 700% i dziś wynosi 10 milionów złotych. Niewiele wiadomo o Grupie AHB2. Mówi się, że fundusz należy do polskich przedsiębiorców, którzy dorobili się fortuny i dziś inwestują w najbardziej interesujące startupy.

__________________________
Ten tekst pochodzi z przedsiebiorczepodlasie.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.