Polska młodych ludzi
Przemysław Grzywa
25 maja 2015, 10:21·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 25 maja 2015, 10:21W Polsce jest ponad 550 tys. osób bezrobotnych w grupie wiekowej 25-34 lat. Konsekwencje braku pracy oznaczają brak stabilności finansowej w okresie, kiedy na osiągnięcie samodzielności jest już najwyższy czas. Młody człowiek decydując się na wybór ścieżki kariery zawodowej ma dwie opcje: zostać pracownkiem lub pracodawcą. Obie są dobre, o ile decyzję o ich podjęciu podejmuje świadomie. W Polsce szkolnictwo nie szkoli przedsiębiorców, niestety. Brakuje elementarnych elementów przedsiębiorczości na wszystkich szczeblach nauki: od szkoły podstawowej, po studia wyższe, nawet te o profilu ekonomicznym (sic!). Smutne, ale prawdziwe.
Od lat prowadzimy dyskusję ze środowiskami naukowymi wskazując na rozminięcie się oferty studiów z oczekiwaniami rynku. Co więcej, uczelnie ekonomiczne uczą (w teorii oczywiście) jak zarządzać międzynarodową grupą kapitałową na poziomie strategicznym, ale nie przygotowują w żadnym stopniu do tego, żeby poprowadzić mały biznes. Dlatego właśnie dwa lata temu skierowaliśmy nasze działania do tej właśnie grupy – osób poniżej 35-go roku życia - obecnych i przyszłych Młodych Przedsiębiorców. Dlatego właśnie w zeszłym roku opublikowaliśmy Manifest Młodych Przedsiębiorców, który będzie motywem przewodnim cyklu publikowanych tutaj materiałów.
Polska jest przedsiębiorczym krajem?
Jesteśmy przedsiębiorczym narodem – poziom przedsiębiorczości w naszym kraju mierzony udziałem przedsiębiorców lub osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą wśród pracujących znajduje się powyżej średniej UE. Pod względem liczby przedsiębiorstw Polska jest szóstą gospodarką Unii Europejskiej. W Polsce działa około 1,8 mln firm. Zdecydowana większość z nich, bo aż 99,8%, to małe i średnie przedsiębiorstwa. Polska jest również jednym z krajów UE o największej liczbie nowo
powstałych przedsiębiorstw. Mamy jednak do czynienia w kraju z bardzo wysokim odsetkiem osób, które decydują się na założenie firmy z konieczności, co hamuje innowacyjność i tworzenie miejsc pracy. W świetle danych GUS, działające w Polsce przedsiębiorstwa generują blisko trzy czwarte polskiego PKB.
Z badań, jakie przeprowadzono na zlecenie Deutsche Bank PBC w 2013r wynika, że ponad 30 proc. Polaków w wieku 20-35 lat nigdzie nie pracuje, a pozostali zarabiają nie więcej niż 2 tys. zł na rękę i nie spodziewają się podwyżki. W 2012 r. Wyjechało z kraju ponad 120 tys. młodych Polaków - o 70 tysięcy więcej, niż rok wcześniej i aż o 113 tys. więcej niż w 2010 r. Według brytyjskiego Home Office ponad 83 proc. polskich emigrantów na Wyspach nie przekroczyło jeszcze 34. roku życia, a niemal połowa nie ma 24 lat. Jak podaje CBOS ponad 60 procent osób w wieku od 18 do 24 lat jest zainteresowanych podjęciem pracy za granicą.
Manifest Młodych Przedsiębiorców
Podstawą każdej gospodarki (kapitalistycznej oczywiście) są przedsiębiorcy. Dbanie o swobodę działalności gospodarczej zapewnia rozwój przedsiębiorczości, a dzięki temu wzrost gospodarczy.
W każdym kraju, nie tyko w Polsce, przyszłością gospodarczą są Młodzi Przedsiębiorcy, którzy za kilka lat będą liderami gospodarczymi. Ułatwienie działania tej grupie zapewnia stabilny i szybki rozwój kraju, zwiększenie konkurencyjności gospodarki i rozwój innowacyjności.
Czerpiąc doświadczenia z Programu „Młody Przedsiębiorca w nowoczesnym mieście”, który prowadzimy już od dwóch lat, czując odpowiedzialność za grupę Młodych Przedsiębiorców i dzięki wsparciu oraz zaangażowaniu Partnerów z całej Polski powstał Manifest Młodych Przedsiębiorców, który skupiając się na pięciu obszarach tematycznych wskazuje sposoby i narzędzia wsparcia oraz rozwoju obecnych i przyszłych Młodych Przedsiębiorców. Wierzymy również, że Manifest jest odpowiedzią na rosnące bezrobocie wśród młodych ludzi, wiążącą się z tym emigracją i jednym ze sposobów uniknięcia pułapki średniego dochodu.
Publikując Manifest, przedstawiając go w Sejmie oraz w Kancelarii Prezydenta RP chcieliśmy, żeby Polska stała się Europejską Stolicą Młodej Przedsiębiorczości. Temat ten jest niezwykle istotny szczególnie teraz w kontekście prac nad projektem ustawy Prawo Działalności Gospodarczej, której założenia przyjęła w maju Rada Ministrów. Złożyliśmy również swoje propozycje do tej ustawy, proponując m.in. wprowadzenie do ustawy terminu „Młody Przedsiębiorca” oraz „startup” – traktując je oddzielnie.
Wiedząc jak ważny jest rozwój przedsiębiorczości dla każdego kraju, będę chciał przybliżyć w kolejnych materiałach perspektywę i wizję młodych ludzi zawartą w 25 rekomendacjach Manifestu. Całą treść dokumentu można poznać, poprzeć i pobrać ze strony
Manifestu Młodych Przedsiębiorców.