O autorze
Przedsiębiorca, blogger, świadomy obywatel Unii Europejskiej.

Współwłaściciel software house'u revolve.pro specjalizującego się w tworzeniu aplikacji webowych, mobilnych oraz dostarczaniu customowych rozwiązań IT. Marketingowiec z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży górniczej.

Przewodniczący Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców YES for Europe YES for Europe - największej organizacji w Europie zrzeszającej ponad 50 000 młodych przedsiębiorców z całej Europy. Lider europejskiej delegacji przy G20 Youn Entrepreneurs Alliance - globalnej organizacji młodych przedsiębiorców przy G20.

Wiceprzewodniczący Forum Młodych Przedsiębiorców przy Reginalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. Lider Programu "Młody Przedsiebiorca w nowoczesnym mieście". Inicjator i koordynator Manifestu Młodych Przedsiębiorców. Członek komitetu organizacyjnego Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.

Stypendysta wyjazdu studyjnego do USA w 2014 finansowanego przez Departament Stanu USA "International Leadership Visitors Program".

Uczestnik i mówca na wielu konferencjach międzynarodowych m.in.: „Youth Entrepreneurship Conference” w Atenach, Rzymie i Londynie, „Europe Startup Summit” w Berlinie, "ICT Summit" w Lizbonie, CeBIT w Hannoverze oraz Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Inicjator i koordynator "EU-US Young Entrepreneurs Summit Katowice 2015" - pierwszego w historii spotkania młodych przedsiębiorców z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Współzałożyciel online medium dla przedsiębiorców ideaHub.

Twitter: @pgrzywa
Linkedin: pl.linkedin.com/in/przemyslawgrzywa

Katowice, centrum Młodych Przedsiębiorców w Polsce

Ponad 3300 uczestników podczas prawie 30 wydarzeń dedykowanych młodym i przedsiębiorczym, którym partnerowało ponad 25 instytucji i mediów. Tak w liczbach przedstawia się trwająca 8 miesięcy II edycja Programu „Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście”, organizowanego przez Forum Młodych Przedsiębiorców Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Co działo się w 2015 roku i jak te osiągnięcia wpłynęły na dalsze inspiracje?


II Edycję zainaugurował Okrągły Stół dot. Rozwoju Przedsiębiorczości. W lutym minionego roku, w RIG w Katowicach spotkali się prezydenci pięciu miast Województwa Śląskiego: Katowic, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca oraz Zabrza, reprezentanci instytucji wspierających rozwój przedsiębiorczości w tych miastach, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele samorządu gospodarczego. Dyskusja dotyczyła wpływania samorządów na kształtowanie klimatu sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości w regionie. Tematyka szczególnie skupiała się na sytuacji młodych osób do 35 roku życia, ponieważ stanowią oni najbardziej przyszłościową tkankę gospodarki, której pozostanie w naszych miastach jest fundamentem ich stabilnego rozwoju w dłuższej perspektywie.
Co nowego w II edycji?

Druga odsłona Programu to przede wszystkim dużo zmian i nowości. Dzięki nawiązanej współpracy z 5 miastami: Zabrzem, Chorzowem, Dąbrową Górniczą i Sosnowcem ruszyliśmy w niezwykłą trasę „Silesia Business Roadshow”. W ciągu jednego tygodnia zorganizowaliśmy szereg spotkań i warsztatów dla Młodych Przedsiębiorców z tamtejszych miast, kończąc cykl w Katowicach.W kolejnych kilku miesiącach odbyły się warsztaty z ośmiu obszarów tematycznych, o dwa więcej, niż w roku poprzednim. Do grona Ekspertów z zakresu zarządzania zespołem, marketingu i nowych mediów, sprzedaży, prawa, finansów oraz podatków dołączyli Grzegorz Kurzyp, CEO Elamed Media Group (przywództwo) oraz dr Krystian Dudek, właściciel Instytutu PUBLICO (public relations). Dzięki wsparciu organizacji: Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego, Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie, Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Biura Obsługi Inwestorów w Dąbrowie Górniczej kontynuowaliśmy także spotkania w miastach partnerskich Programu.


Absolutną nowością drugiej edycji był zrealizowany wspólnie z AIP Śląsk cykl Mała Firma CZAS START, dedykowany Przyszłym Młodym Przedsiębiorcom. Jego powstanie to wynik ogromnego zainteresowania osób dopiero planujących rozpoczęcie własnego biznesu. W ramach sześciu wydarzeń o charakterze warsztatowym oraz konsultacjom biznesowym zaproszeni eksperci przybliżali najważniejsze wątki z zakresu tworzenia modelu biznesowego, marketingu, prawnych aspektów prowadzenia działalności oraz wyboru formy opodatkowania.


Gdzie byliśmy?

Rok 2015 to także czas wielu dyskusji w temacie wspierania Młodych Przedsiębiorców i promowania przedsiębiorczości, zarówno w skali regionalnej, jak i międzynarodowej. Kilkukrotnie nasi reprezentanci pojawiali się w audycjach radiowych oraz telewizyjnych programach gospodarczych. Ponadto delegacja RIG w Katowicach jako jedyna z Polski wzięła udział w wyjątkowym G20 Young Entrepreneurs Alliance Summit. W Stabmule, podczas szczytu Młodych Przedsiębiorców z całego świata, odbył się szereg spotkań B2B oraz paneli dyskusyjnych, gdzie w międzynarodowym gronie wymieniano się doświadczeniami z zakresu wspierania przedsiębiorczości w różnych krajach.

Zjazd Młodych Przedsiębiorców z Europy i USA

Finał Programu miał miejsce podczas V Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jego częścią była specjalna ścieżka tematyczna EU-US Young Entrepreneurs Summit Katowice 2015, Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli Młodych Przedsiębiorców z Europy i Stanów Zjednoczonych, delegatów Komisji Europejskiej, środowisk opiniotwórczych z USA, a także twórców startupów, inwestorów i menedżerów z Polski i Europy. Dyskusje skupiały się wokół sytuacji i perspektyw rozwoju młodego biznesu w skali krajowej i międzynarodowej oraz Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).Uzupełnieniem EU-US YES był kolejny – po Atenach, Rzymie i Londynie – zjazd reprezentacji organizacji członkowskich Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców (YES for Europe z siedzibą w Brukseli), którego rozmowy dotyczyły kluczowych obszarów związanych z młodą przedsiębiorczością w Europie. Ich wynikiem był m.in. wybór Przemysława Grzywy z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach na szefa europejskiej delegacji do G20 Young Entrepreneurs Alliance na lata 2016-2017.

W ramach tych wydarzeń przyznaliśmy także po raz drugi tytuł w Konkursie Młody Przedsiębiorca Roku. Edycję 2015 zwyciężył Erwin Garbarczyk, właściciel firmy Fucco Design, zajmującej się drukiem 3D. uroczyste wręczenie wyróżnienia miało miejsce podczas uroczystej wieczornej Gali pierwszego dnia Kongresu w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

2016

Wydarzenia minionych kilkunastu miesięcy to dowód na to, jak wciąż potrzebne są rozwiązania dla Młodych Przedsiębiorców oparte na dostarczaniu praktycznej wiedzy i networkingu. Finał edycji i wydarzenia z nim związane podczas V Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, na który w sumie zarejestrowało się ponad 6000 uczestników, był ukoronowaniem naszych całorocznych działań.

Sukcesy obu edycji Programu to dla nas zarówno wyróżnienie, jak i duże wyzwanie, aby nasze działania dla Młodych Przedsiębiorców były coraz lepiej dostosowane do ich potrzeb. Realizację kolejnego cyklu wydarzeń, w odmienionej formule, planujemy na najbliższe miesiące 2016 roku.

W najbliższym czasie zaprezentowany zostanie harmonogram działań Forum Młodych Przedsiębiorców na najbliższy sezon.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili