Profesora Burtona Lee spotkałem po raz pierwszy prawie rok temu podczas Konferencji “Poland Day” na Uniwersytecie Stanforda, która corocznie organizowana jest przez US-Polish Trade Council. Zaimponowało mi jego żywe zainteresowanie europejskim ekosystemem startupowym i przenikliwy umysł, uczucie fascynacji którego doświadczamy spotykając kogoś mądrzejszego od siebie.
Poprosiłem go ostatnio o odpowiedź na jedno proste pytanie: “Czym jest przedsiębiorczość” i postanowiłem podzielić się jego opinią na ten temat. Prezentuje ona ciekawe spojrzenie na przedsiębiorczość z perspektywy Doliny Krzemowej.
Prof. Burton Lee, wykładowca, European Entrepreneurship and Innovation, Stanford School of Engineering.
Przedsiębiorczość made in Europe
W większości krajów na świecie “przedsiębiorczość” oznacza zbudowanie firmy rodzinnej, której celem jest utrzymanie tej rodziny poprzez pokolenia, tak długo jak tylko jest to możliwe. Rodzina ta posiada większość udziałów w firmie, które dziedziczone są z pokolenia na pokolenie, a pracownicy nie otrzymują żadnych udziałów w przedsięwzięciu, poza wynagrodzeniem. Tego typu firmy charakteryzują się zwykle niskim wzrostem, konserwatyzmem, finansowaniem z banku, słabo się skalują, otrzymują niską wycenę rynkową, są rzadko przedmiotem obrotu na giełdzie i przedmiotem kupna przez inne spółki, są mało transparentne, niechętnie przejmują inne firmy, a ich kultura organizacyjna i dynamika działania zdominowana jest przez osobowość właścicieli. Przedsiębiorczość tego typu można scharakteryzować określeniem “zbudowane-do-zatrzymania” i jest ona typowa dla większości gospodarek na całym świecie włączając w to Europę, Amerykę Łacińską, Afrykę, Azję i Izrael.
Perspektywa Doliny Krzemowej
Natomiast tutaj - w Dolinie Krzemowej - określenie przedsiębiorczości odnosi się praktycznie wyłącznie do praktyki tworzenia szybko rozwijających się firm opartych o nowe technologie, które następnie sprzedawane są na rynku (na giełdzie lub większym firmom). Te przedsięwzięcia “zbudowane-do-sprzedania” są zwykle nazywane w początkowym stadium rozwoju “startupami” i charakteryzują się skalowalnością, przełomowymi technologiami, finansowaniem pochodzącym od funduszy typu venture capital, wysoką wyceną rynkową, dzielą się udziałami z pracownikami i funkcjonują w pełni niezależnie od założyciela i jego rodziny. U podnóża ich komercyjnego sukcesu leży dynamiczna i wewnętrzna kultura innowacji, która z reguły pozwala wyprzedzić tradycyjnie prowadzone firmy funkcjonujące na rynku.
Ten nowy typ przedsiębiorczości startupowej, u której steru zasiada zupełnie nowa generacja założycieli, ramię w ramię z dojrzałymi firmami, które weszły na rynek poprzez giełdę lub zostały zakupione przez spółki giełdowe tworzą kręgosłup tylko jednej gospodarki świata – Stanów Zjednoczonych, gdzie branża technologiczna zdominowała rynek nowych miejsc pracy i wycenę rynkową spółek. Jeden jedyny przykład o podobnej strukturze, charakterystyce i nieco podobnym modelu gospodarki funkcjonuje na Bliskim Wschodzie i jest to Izrael, ale nawet tam tradycyjne rodzinne biznesy i banki dominują do dzisiaj gospodarkę.
Seryjny przedsiębiorca
W USA zatem, bardziej odpowiednio jest mówić o „przedsiębiorcach seryjnych” w kontraście do „jednorazowych” przedsiębiorców rodzinnych których obserwujemy w większości innych krajów obecnie na świecie. Jednakże, w związku z tym, że technologia cyfrowa przeważa już również w innych częściach świata, obserwujemy wyłonienie się nowej klasy przedsiębiorców i przedsięwzięć, które możemy określić jako „skalowalne i sprzedawalne startupy”. Ma to miejsce również w Europie Wschodniej, która historycznie zdominowana była przez przedsiębiorstwa państwowe z rodowodem z okresu komunizmu.
Informacje nt. Izraela pochodzą z: http://www.alternet.org/world/israeli-inequality-and-oligarchy
Prof. Burton Lee:
Twitter: @burtonlee, @europreneurs.
Profil na Linked: link.
Strona internetowa Stanford School of Engineering: www.StanfordEuropreneurs.org.
Oryginalna treść wypowiedzi dostępna jest na portalu ideahub.eu
Burton Lee jest ekspertem specjalizującym się w tematyce nowych technologii, funduszy typu venture capital, innowacji i przedsiębiorczości. Posiada ponad 15-letnie doświadczenie jako senior menadżer w sektorze inwestycji zalążkowych, funduszy venture capital oraz dużych korporacji (GE, HP, Daimler). Współpracuje z instytucjami rządowymi (NASA, NIH, NSF) oraz Komisją Europejską i najlepszymi uniwersytetami na świecie.
[Copyright 2016 Burton H. Lee, All Rights Reserved]