Województwo śląskie jest najbardziej atrakcyjnym regionem z Polski dla stanu Nevada. Wynika to z siły gospodarczej regionu, ale również ze względu na podobieństwa branżowe: Nevada jest stanem górniczym, który stawia sobie za cel rozwój nowych technologii. Fakt ten potwierdziły spotkania z polskimi firmami górniczymi. Jedna z nich ubiega się właśnie o grant w Nevadzie na projekt badawczy z zakresu poboru wody z dużych głębokości.
Najważniejszym wydarzeniem o charakterze międzynarodowym zakończonego w środę 12.10 Europejskiego Kongresu MŚP w Katowicach była podpisana pomiędzy województwem śląskim i Nevadą umowa o współpracy.
Podpisana umowa jest wynikiem współpracy podjętej rok temu pomiędzy Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach, śląskim Urzędem Marszałkowskim, Polsko-Amerykańska Izbą Gospodarczą w Nevadzie oraz biurem Gubernatora Nevady. Rok 2016 obfitował w wiele wydarzeń o charakterze bilateralnym w tym m.in. w wyjazd śląskiej misji gospodarczej do Nevady w czerwcu oraz przyjazd reprezentacji Nevady do Katowic na Kongres MŚP w październiku.
Województwo śląskie jest najbardziej atrakcyjnym regionem z Polski dla stanu Nevada. Wynika to przede wszystkim z siły gospodarczej regionu, ale również ze względu na podobieństwa branżowe: Nevada jest stanem górniczym, który stawia sobie za cel rozwój nowych technologii. Fakt ten potwierdziły spotkania z polskimi firmami górniczymi. Jedna z nich ubiega się właśnie o grant w Nevadzie na projekt badawczy z zakresu poboru wody z dużych głębokości.
Umowa o współpracy otwiera również drzwi dla współpracy naukowej. Podczas czerwcowego wyjazdu do Nevady prof. Andrzej Kowalczyk, rektor-elekt Uniwersytetu Śląskiego podjął rozmowy z dwoma istotnymi instytucjami naukowymi. Są to Desert Research Institute specjalizujący się w badaniach pustyni oraz technologiach wodnych oraz University of Nevada. Dzięki podjętym rozmowom oraz spotkaniu roboczemu, które odbyło się podczas Kongresu MŚP należy spodziewać się w niedługim czasie konkretnych działań w zakresie wspólnych projektów naukowych.
„Nevada jest regionem o silnych tradycjach górniczych jest więc to pierwszy element, który pozwala myśleć o współpracy. Dzięki stosowaniu innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych technologii, przemysł wydobywczy stoi tam na bardzo wysokim poziomie. Drugą sprawą która nas łączy to kwestia zaawansowanych technologii zarządzania wodą. Nevada jest stanem pustynnym i ma wypracowane efektywne metody dostarczania wody. W naszej aglomeracji ze względu na wydobycie i sytuację geologiczną musimy przesyłać wodę do aglomeracji czasem na bardzo duże odległości. Trzecia korzyść to bliskość stanu Kalifornia i Doliny Krzemowej, czyli środowiska start upów i sposobów ich wspierania. To także duży potencjał współpracy w branży lotniczej, produkcji dronów czy pojazdów bezobsługowych oraz technologii informacyjnych” - mówił Kazimierz Karolczak, Członek Zarządu Województwa przed ceremonią podpisania umowy.
Ponadto dla stanu Nevada kluczowe są branże: lotnicza i produkcji bezzałogowców , co ważne jest w kontekście planów uruchomienia przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną specjalnej strefy dla technologii lotniczych w Pyrzowicach oraz dla firm produkujących drony i branżowych środowisk naukowych związanych z Politechniką Śląską.
Dlaczego Nevada jest dobrym miejscem dla polskich firm? Pisałem już o tym wcześniej w tym materiale.
Firmy zainteresowane Nevadą zapraszam do kontaktu: pgrzywa@rig.katowice.pl.
Europejski Kongres MŚP w Katowicach to około 7 tysięcy zarejestrowanych uczestników, kilkuset gości zagranicznych, ponad 80 sesji tematycznych i wydarzeń towarzyszących, 120 wystawców na Targach Biznes Expo. Obrady z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego, Elżbiety Bieńkowskiej, Adama Bodnara, Jerzego Buzka i kilku dotychczasowych premierów Polski. Ministrowie, ambasadorzy, konsulowie, przedstawiciele Komisji Europejskiej, kilkunastu prezydentów miast, eksperci z kraju i zagranicy. Ludzie świata mediów, biznesu i nauki. Kongres odbył się w dniach 10-12.10 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Organizatorem wydarzenia była Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Gospodarzem Miasto Katowice, zaś współgospodarzami Wojewoda Śląski, Województwo Śląskie, Województwo Małopolskie i Metropolia Silesia.