3. Międzynarodowe inwestycje w nieruchomości będą miały coraz większe znaczenie.
Wraz ze wzrostem liczby platform internetowych oferujących crowdfunding nieruchomości należy spodziewać się, że coraz więcej uczestników rynku będzie wybierało oferty inwestycyjne poza granicami swojego kraju, kierując się chęcią optymalizacji zysku. W dobie internetu i wyspecjalizowanych serwisów, międzynarodowy inwestor nie powinien mieć problemów z zakupem jednostek uczestnictwa w projektach gwarantujących najwyższe stopy zwrotu. Polski rynek jest szczególnie atrakcyjny ze względu na jego rosnące znaczenie i wysokie zwroty gwarantowane przez firmy specjalizujące się w inwestycjach w nieruchomości.
4. Crowdfunding nieruchomości pozostanie gorącym tematem w USA i na rynkach rozwiniętych.
RECF w 2014 roku stanowił prawie 7% globalnej wartości rynku crowdfundingu i od tamtej pory te proporcje się zmieniają z korzyścią dla crowdfundingu nieruchomości. Wraz ze wzrostem ilości platform dedykowanych tej formie inwestycji jak i kumulacji kapitału zostały również odnotowane rekordowe zbiórki, szczególnie w USA, sięgające kilkudziesięciu milionów USD. Dodatkowo, regulacje rynku amerykańskiego, pozwalające nieakredytowanym inwestorom inwestycje przez crowdfunding udziałowy otwierają nawą erę na tamtejszym rynku. W Europie i w Polsce, należy spodziewać się, że rynek pójdzie w podobnym kierunku i zostaną wprowadzone podobne rozwiązania do tych, które proponuje chyba największa amerykańska platforma Fundrise, jakim jest eREIT. Jest to rozwiązanie podobne do swego pierwowzoru REIT z tym, że wykorzystujące nowoczesne narzędzia jakimi są Internet i platformy crowdfundingowe pozwalające ciąć koszty pośredników, przyczyniając się tym samym do wyższych zwrotów z inwestycji. Warto podkreślić, że na najbardziej popularnych platformach w USA, RealtyMogul oraz Fundrise, najciekawsze oferty z największym ROI, finansowane są w bardzo krótkim czasie i można zaobserwować duże współzawodnictwo pośród inwestorów, gdyż udziały rozchodzą się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. W Polsce, na jedynej dotychczas rodzimej platformie
shareVestors.com inwestorzy mogą liczyć na zwroty rzędu 10-12% RdR.
5. Platformy dedykowane dla crowdfundingu nieruchomości będą poszukiwały kapitału na rozwój przez crowdfunding udziałowy.
Obecnie na świecie operuje 215 platform dedykowanych dla crowdfundingu nieruchomości z czego aż 70% z nich w USA. W Europie są 33 platformy wśród których prym wiodą serwisy Brytyjskie, których jest 15.
Większość znanych i największych platform zabezpieczyła swoje inwestycje w 2014 i 2015 roku. Największy kapitał pozyskał wspomniany już portal Fundrise w wysokości 31 mln USD. W serwis RealtyMogul zostało zainwestowane 10,1 mln dolarów amerykańskich a AssetVenture zostało wsparte 3 milionami USD pozyskanymi od prywatnych inwestorów. Innymi znaczącymi inwestycjami były rundy finansowania w Path of Land w wysokości 23,6 mln USD i RealtyShares, które pozyskało 10 mln USD. Z Europejskich platform wymienić warto brytyjskie PropertyPartner, które pozyskało 1,25 mln GBP kapitału zalążkowego.
Rok 2015 był wyjątkowy pod względem inwestycji w kapitałowych w portale dedykowane dla crowdfundingu nieruchomości. Eksperci przewidują, że w bieżącym 2016 roku znaczna ilość portali RECF pozyska kapitał na rozwój oraz ekspansję od prywatnych inwestorów lub funduszy seed czy VC.
W Polsce, shareVestors.com pozyskiwało kapitał na rozwój przez crowdfunding udziałowy na platformie crowdangels.pl – zbiórka niestety nie zakończyła się sukcesem. Z poszukiwanych 120K PLN udało się pozyskać niecałe 80 tysięcy złotych w wyznaczonym czasie. W niedalekiej przyszłości portal podejmie ponowną próbę pozyskania inwestorów do projektu. Prawdopodobnie znów przez
crowdfunding udziałowy.