O autorze
Doktor nauk technicznych, adiunkt w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Od lat zaangażowany w międzynarodowe projekty badawcze z wiodącymi uniwersytetami na świecie. Aktualnie kierownik projektu DREAM finansowanego w ramach Horyzontu 2020 i koncentrującego się na rozwiązaniach IT poprawiających dobrostan osób starszych.

W przeszłości członek zarządu firm z branży IT, konsultant, stały doradca Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii w Sejmie RP. Prezes Fundacji Praw Podstawowych.

Prywatnie zapalony kolarz amator, namiętny kolekcjoner książek i wielbiciel elektronicznych gadżetów.

Znajdziesz mnie na twitterze: @radeknielek

Inteligentny pasek do spodni

Radek Nielek
Podróże kształcą. W zeszłym tygodniu miałem okazję przekonać się o prawdziwości tego stwierdzenia na własnej skórze. Podczas buszowania po jednej z największych (niektórzy twierdzą, że największej) ulicy zakupowej z elektroniką na świecie – Huaqiangbei w Shenzhen – natknąłem się na produkty chińskiej firmy Shenzhen Ping Tai-chi Technology Co., Ltd. (www.tpline.com).Obok rozwiązań chmurowych dedykowanych dla domów spokojnej starości firma oferuje także skórzane paski zintegrowane z zestawem czujników i modułem komunikacji. Dzięki modułowi GPS pasek dokładnie śledzi położenie osoby, która go nosi, akcelerometr pozwala wykrywać upadki i liczyć liczbę kroków (np. wewnątrz pomieszczeń), a wbudowany mikrofon umożliwia komunikację głosową. W zależności od modelu paski wyposażone są także w moduł GSM. Dostępne są także aplikacje na iOS i Androida, które umożliwiają zdalne monitorowanie osoby noszącej pasek.

Pasek w zależności od modelu kosztuje od 400 zł do 1300 zł. To dość dużo biorąc pod uwagę, że tą samą funkcjonalność można uzyskać nawet przy pomocy najprostszego smartfona i odpowiednich aplikacji (cena w Europie byłaby pewnie jeszcze o 50% wyższa). Urządzenia o podobnej (lub nawet większej funkcjonalności) dostępne są także w Polsce w zbliżonych cenach – np. kosztująca 1350 zł opaska „Opiekun SiDLY Care”. Rozwiązania chińskie mają jednak dwie szczególne cechy.

Po pierwsze są dostępne na półce w normalnym sklepie z elektroniką. Wybór kanału dystrybucji dużo mówi o świadomości problemu opieki nad osobami starszymi w Chinach. Druga cecha jest jednak dużo istotniejsza. Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, że dla użytkowników (osób starszych) jest elementem rzeczywistości, którą znają. Nie wymaga nauki nowych rozwiązań czy też przyswajania sobie nowych nawyków. Dodatkowo, nie rzuca się w oczy dzięki czemu unika się efektu stygmatyzacji i zwiększa szansę na akceptację rozwiązania przez końcowych użytkowników.


A co z tymi, którzy nie noszą paska do spodni? Oni w tym samym sklepie mogli kupić inteligentną laskę, która obok funkcji realizowanych przez pasek miała także wbudowane radio, odtwarzacz mp3 i latarkę…
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł