Algorytmy w ręku Rekrutera
Sandra Kluza
23 lipca 2015, 10:33·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 23 lipca 2015, 10:33Rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej kieruje się różnymi czynnikami. Przy dokonywaniu oceny Kandydata bierze pod uwagę różne aspekty. Patrzy na swoich rozmówców przez pryzmat doświadczenia, kwalifikacji czy umiejętności. Z tyłu głowy ma jeszcze jednego pomocnika – intuicję. Jednak co zrobić, kiedy zawodzi?
Błędy, które popełnia w swojej pracy Rekruter mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje finansowe. Klienci niejednokrotnie wymagają natychmiastowych efektów, ponieważ jak najszybciej chcą pokryć wakat w swojej firmie. Zatrudniane osoby powinny w pełni odpowiadać stanowisku pracy. Czasami bywa tak, że Rekruter potrzebuje dodatkowego narzędzia, które nie tylko wpłynie na jakość procesu rekrutacyjnego, ale także ułatwi mu zadanie.
Z tej potrzeby zrodziły się możliwości, które wspomagają obiektywną ocenę przyszłego pracownika. Nowe technologie zaczynają sprzyjać HR-owcom i wytwarzać nowoczesne narzędzia zwiększające efektywność ich pracy. Przykładem są chociażby testy psychometryczne. Dzięki nim można wydać opinię na temat zachowania i możliwości swojego zespołu. Korzystanie z tego typu narzędzi stało się pewnym standardem w środowisku Rekruterów.
Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge stworzyli algorytm, którego zadaniem było rozpoznanie cech osobowości poszczególnych osób. Co ciekawe, całe badanie odbyło się za pomocą Facebooka, a dokładniej funkcji lajkowania. Dzięki obserwacji tego zjawiska możliwa była ocena, czy dana osoba spełnia kryteria właściwe stanowisku pracy, o które się ubiega. Wynalazek ten może stanowić nieocenioną wartość w środowisku HR. Rekruterzy na wszechstronne poznanie Kandydata muszą poświęcić sporo czasu. Pewność, że aplikant będzie odpowiadał na potrzeby stanowiska pracy zyskują dopiero po przeprowadzeniu niekiedy długo trwających rozmów.
Nie oznacza to jednak, że bezpośrednia rozmowa z Kandydatem to strata czasu. Zastosowanie wszelkiego rodzaju nowinek technologicznych, np. jak w przypadku algorytmów, jest po prostu sposobem na usprawnienie procesu rekrutacyjnego i szansą na oszczędność czasu.
Rekruterzy mogą dzisiaj czerpać z wszelkich zalet płynących z sięgania po nowoczesne narzędzia. Dzięki możliwościom analitycznym pojawiających się nowinek technologicznych HR-owcy mogą poprawić jakość organizacji swojego czasu pracy. Co więcej, korzystanie z nich może zapobiec albo częściowo ograniczyć pojawienie się uprzedzeń ze strony Rekrutera.
W ten sposób podejście do Kandydata staje się jeszcze bardziej profesjonalne a ocena jego profilu obiektywna. W procesie rekrutacyjnym nie powinno być miejsca na osobiste upodobania i preferencje.
Podczas wyboru odpowiedniego Kandydata sama intuicja może nie wystarczyć. Niekiedy pierwsze wrażenie może okazać się mylne i powodować niepożądane rezultaty. Dlatego też HR-owcy powinni otworzyć się na wszelkiego rodzaju narzędzia i wypróbować ich możliwości. Być może z którymś zaprzyjaźnią się na dłużej?