Jak nie dopuścić do wypalenia zawodowego?
Sandra Kluza
15 stycznia 2016, 09:34·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 stycznia 2016, 09:34Wypalenie zawodowe to specyficzny rodzaj wyczerpania emocjonalnego, spowodowany długotrwałym wystawianiem organizmu na stres. Jego objawy są różne, u każdego pracownika mogą wyglądać one inaczej.
Wśród nich wymienia się min.: poczucie przepracowania, niechęć do miejsca pracy oraz współpracowników, irytacja, odbieranie świata jako miejsca bezbarwnego, spadek motywacji, kreatywności. W ostatnich fazach wypalenia zawodowego pracownik może zauważyć u siebie objawy psychosomantyczne, takie jak ból głowy, problemy ze snem czy też dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Jak nie dopuścić do wypalenia zawodowego?
Bez względu na zawód każdy pracownik jest codziennie wystawiany na pewną ilość stresu. Czy istnieje zatem sposób, aby uchronić się przed wypaleniem zawodowym?
To w dużej mierze zależy od samego pracownika i od tego, jak dobrze rozumie swoje potrzeby. Pracodawca może pomóc osobie dotkniętej pierwszymi objawami wypalenia zawodowego poprzez zmianę jego obowiązków, ale to do pracownika należy dbanie o siebie. Co zatem można zrobić, aby nie dopuścić do wypalenia zawodowego?
1. Dbanie o zdrowie
Odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie się oraz aktywność fizyczna pomagają w redukowaniu stresu. Należy o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy w pracy pojawia się więcej wymagających zadań niż zwykle. Złą praktyką jest poświęcanie dodatkowej pracy czasu przeznaczonego na sen.
2. Wykorzystywanie przerw podczas pracy
Brak przerw w czasie dnia może negatywnie wpłynąć na wyniki pracy. Dobrze jest pozwolić umysłowi na odpoczynek, nawet gdy aktualnie zmagamy się ze złożonym problemem. Przerwy podczas pracy pozwalają spojrzeć w świeży sposób na zadania, pomagają również w koncentracji.
3. Dzielenie problemu na mniejsze zadania
Myślenie o złożonym projekcie jako całości może mieć negatywne skutki - pracownik poczuje się przytłoczony ilością pracy, jaką będzie musiał włożyć w zakończenie go. To z kolei może doprowadzić do spadku motywacji. Jedną z metod radzenia sobie z takim problemem jest podzielenie wymagającego zadania na mniejsze czynności, które łatwiej wykonać. Dzięki temu w prostszy sposób można również kontrolować swoje postępy.
4. Rozsądna ilość obowiązków
Zbyt duża ilość obowiązków może doprowadzić do budowania stresu. Pracownik powinien konkretnie określić ile godzin tygodniowo może przeznaczyć na dodatkowe zadania w pracy i trzymać się tej liczby podczas podejmowania decyzji o realizacji nowych projektów.
5. Zainteresowania
Interesujące hobby może pomóc pracownikowi w relaksowaniu się po pracy. Rozwijanie swoich zainteresowań pobudza kreatywność i buduje pewność siebie, co pomaga w radzeniu sobie ze stresem w pracy. Zajmowanie się swoim hobby odciąża umysł od nieprzyjemnych myśli, a dzięki temu umysł odpoczywa.
6. Koncentracja podczas pracy
W czasie pracy należy wyeliminować te elementy, które mogą powodować rozpraszanie uwagi. Dobrym rozwiązaniem jest wyłączenie dźwięków aplikacji w prywatnym telefonie i wylogowanie się z kont na portalach społecznościowych. Skupienie się tylko na powierzonym zadaniu pozwoli zaoszczędzić energię oraz czas.
7. Nadawanie priorytetów
W momencie, gdy pracownik stoi przed wieloma wymagającymi zadaniami, łatwo może stracić motywację do ich zakończenia. W takiej sytuacji pomocne okazuje się określenie priorytetów zadań. Stworzenie listy oraz wyznaczenie kolejnych etapów ich wykonywania pomoże w zorientowaniu się oraz w redukowaniu stresu związanego z dezorientacją.
Wypalenie zawodowe to temat, który dotyka wielu pracowników, dlatego ważna jest świadomość tego zjawiska. Całkowita eliminacja jego objawów w życiu codziennym, także w pracy, może być nieosiągalna, ale dzięki samoświadomości pracowników i odpowiedniemu podejściu do zadań można redukować jego ryzyko.