O autorze
Lobbysta europejski czynnie zaangażowany w promowanie idei przemysłów kreatywnych w Polsce oraz polskiej kreatywności Europie.

Inteligentne Miasto – gra planszowa na miarę XX…II wieku!

cyfrowyodkrywca.pl
Cyfrowy Odkrywca – ta nazwa pasuje jak ulał do start up’u ze Szczecina, który stworzył niezwykłą zabawkę edukacyjna dla dzieci – Inteligentne Miasto. To interaktywna makieta miasta, które można nie tylko zbudować, ale którym można także sterować. Inteligentne Miasto to nie tylko gra rozwijająca wyobraźnię przestrzenną, ale także ucząca zasad funkcjonowania przestrzeni publicznych i co niezwykle ważne i unikatowe – to pierwszy krok w nauce programowania. Szanowni Państwo - wyobraźcie sobie dywan z drogami, podłączony do komputera...


W jaki sposób działa sygnalizacja świetlna w mieście? W jaki sposób światła na skrzyżowaniu zmieniają się tak, aby nie spowodować kolizji? O której włączają się lampy na ulicach i skąd wiedzą, że już jest ciemno? Te i szereg innych podobnych pytań możemy usłyszeć od naszych dzieci podczas niejednego spaceru po mieście. No właśnie! Jak działa nasze miasto? Każdy z elementów zawartych w grze jest skonstruowany według tych samych zasad, według których funkcjonują wszystkie codziennie obserwowane przez nas procesy w miastach. Każda zmiana świateł, każde uruchomienie lub wyłączenie lamp na drogach jest zaprogramowane i dokonuje się automatycznie według zapisanego wcześniej algorytmu. Tak jest też w Inteligentnym Mieście. W zestawie, który przypomina komplet klocków do zbudowania miasteczka, znajdują się puzzle, z których można zbudować miasto według własnego pomysłu, sygnalizatory świetlne dla aut oraz pieszych, lampy uliczne (z czujnikiem zmierzchu!), przejazd kolejowy i oczywiście kontroler oraz oprogramowanie do „sterowania miastem”. Kontroler połączony jest z jednej strony urządzeniami z drugiej z komputerem lub tabletem za pomocą kabla USB (wkrótce pojawi się również wersja komunikująca się za pomocą Bluetooth) .

Twórcy gry zaopatrzyli ją również z zestaw 54 różnych scenariuszy, w ramach których należy dokonać odpowiednich decyzji i wdrożyć je za pomocą programu (budowa i programowanie sygnalizatora, który działa jak prawdziwy – czerwone, żółte, zielone itp., koordynacja świateł na skrzyżowaniu, zielona fala, awaria świateł – programowanie pulsującego pomarańczowego światła i wiele innych). Ta interaktywna gra przeznaczona jest dla dzieci od lat 4 do 104. Już od samego początku uczestnicy gry podejmują decyzje o tym jak chcą aby wyglądało ich miasto, gdzie powinny stanąć odpowiednie urządzenia by w końcu zabawić się w programistę. Intuicyjny interfejs oprogramowania pozwala w łatwy sposób zmieniać kolejne parametry.

Skąd wziął się pomysł Inteligentnego Miasta? Wszystko zaczęło się w roku 2014, kiedy powstał projekt Cyfrowi Wynalazcy. Grupa zapaleńców ze Szczecina zaoferowała pakiet szkoleń dla dzieci i młodzieży, których głównym założeniem jest oswojenie młodych ludzi z nowoczesnymi technikami takimi jak programowanie, druk 3D, konstruowanie mechanicznych makiet, które są następnie sterowane elektronicznie. W trakcie prowadzenia jednego z warsztatów pt. Inteligentne Miasto, którego podstawowym założeniem było skonstruowanie oraz nauka programowania sekwencji świateł drogowych organizatorzy zauważyli, że coraz chętniej i liczniej na warsztatach zostają rodzice, angażując się w prace z entuzjazmem nie mniejszym niż ich pociechy. To był pierwszy sygnał, który zapowiadał powstanie kompleksowego projektu wokół Inteligentnego Miasta.

Choć Cyfrowi Wynalazcy zawiesili swą działalność na chwilę, wiązało się to z otrzymaniem nagrody, dzięki której odbyli staż w Dolinie Krzemowej, gdzie skonfrontowali swój pomysł z najlepszymi programistami na świecie. Pomysł okazał się być absolutnym strzałem w 10. Prosty plastyczny sposób na naukę programowania dla dzieci i dorosłych okazał się być idealnym produktem, rozwijającym umiejętności informatyczne.
Po powrocie Cyfrowi Wynalazcy kontynuują swoją działalność edukacyjną. Warsztaty są obecnie przeprowadzane w Szczecinie i Warszawie, w najbliższych dniach Cyfrowi Wynalazcy odwiedzą Poznań w ramach Startup Weekend Kids. W planach Cyfrowych Wynalazców jest dotarcie do jak największej liczby miast w Polsce. W tym samym czasie powstają kolejne egzemplarze Inteligentnego Miasta , które na chwile obecną zespół Cyfrowego Odkrywcy (ta nazwa dedykowana jest konkretnie projektowi produkcji i dystrybucji gry) produkuje je manufakturowo, na drukarce 3D. Od tego czasu zainteresowanie grą wrosło na tyle poważnie, iż obecnie planowane jest uruchomienie seryjnej fabrycznej produkcji. Aby ten plan mógł się ziścić szczeciński startuperzy sięgnęli po crowfunding na stronie wspieram.to, gdzie można wesprzeć ich inicjatywę niewielkim datkiem lub stając się właścicielem jednego lub więcej zestawu Inteligentnego Miasta.

Jak twierdzi jeden z twórców Inteligentnego Miasta, Robert Król, zestaw nie został wyposażony w dodatkowe eksponaty jak figurki czy pojazdy, ponieważ już od początku założeniem było zaangażowanie w grę zabawek, którymi bawią się dzieci na co dzień, dzięki czemu dostaną niejako drugie życie.
Inteligentne Miasto to oprócz wymienionych wyżej przymiotów, niewątpliwie doskonała gra rodzinna, przy której można w ciekawy i konstruktywny sposób spędzić wspólnie czas oraz kiedy doświadczenie rodziców w połączeniu z wyobraźnią dzieci dostarczy dużo dobrej zabawy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Gry
Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe