Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Efekt motyla w telemedycynie

Obecnie wiele się mówi o wpływie technologii na różne sfery życia. Jak się okazuje, innowacje mają swoje zastosowanie również w medycynie. Członkini Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, Urszula Herman, stworzyła PelviFly - urządzenie, które pomaga kobietom radzić sobie m.in. z nietrzymaniem moczu. Zaprosiłyśmy ją na tutaj, na łamy naszego bloga, aby przybliżyła tematykę telemedycyny. Jesteśmy pewne, że rozwiązania, o których pisze zrewolucjonizują terapię i profilaktykę funkcjonowania dna miednicy.


Katarzyna Wierzbowska i Dorota Czekaj

***

EFEKT MOTYLA W TELEMEDYCYNIE

Dynamiczny rozwój mobilnych technologii komunikacyjnych doprowadził do pojawienia się na rynku usług związanych z telemedycyną. Mamy już elektroniczne opaski monitorujące parametry życiowe, zdalne KTG, holtery, pikflometry. W każdej dziedzinie medycyny możemy spotkać Innowacyjne rozwiązania.


Postęp stwarza nowe możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie telemedycyny w dziedzinach, które dotąd wydawały się być abstrakcją. Rodzi się więc pytanie: czy telemedycyna może pomóc w rozwiązaniu krępującego problemu, jakim jest nietrzymanie moczu?

W Japonii podczas Kongresu International Continence Society, globalnej organizacji, która dąży do poprawy jakości życia osób dotkniętych nietrzymaniem moczu i zaburzeniami dna miednicy, po raz pierwszy w historii pojawił się panel eZdrowie. Prelegenci udowodnili, że leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu - przy wsparciu aplikacji - daje ulepszenia, które są istotne klinicznie nawet w niewyselekcjonowanej populacji.


W Polsce, jedyną firmą, która daje takie możliwości, jest młody start-up technilogiczny - PelviFly.

Na czym polega trening PelviFly?

Trening PelviFly opiera się na platformie telemedycznej monitorującej wykonywanie ćwiczeń oraz zdalnej opiece i konsultacji z fizjoterapeutą, ginekologiem, położną w trakcie prowadzonej rehabilitacji. Dzięki współpracy PelviFly z siecią certyfikowanych gabinetów specjalistycznych pacjentki mają zapewnioną kompleksową pomoc.


PelviFly pomaga użytkowniczkom radzić sobie z opisanymi wyżej problemami. To urządzenie, które umożliwia kobietom ćwiczenie mięśni dna miednicy w domowym zaciszu. Silikonowa wkłada współpracujące z aplikacją mobilną w telefonie. Aplikacja ta zawiera plany treningowe, ułatwia też kontakt ze specjalistą. Dzięki niej pacjentka ma wiedzę na temat wykonywanej czynności oraz jej rezultatach. Dodatkową motywacją są treningi z motylami i elementy grywalizacji.

Pomagamy pokonać wstydliwy problem

Kobiety, które zmagają się z problemem nietrzymania moczu zazwyczaj nie chodzą do lekarza, bo jest to dla nich zbyt wstydliwe. Zdarza się także, że nawet jeśli już zdecydują się odwiedzić specjalistę, to nie zawsze chcą wykonywać ćwiczenia w gabinecie. Często też wydaje im się, że te ćwiczenia nie przynoszą efektów - mięśni dna miednicy nie widać, w związku z tym trudno wyobrazić sobie co się zmienia. Dlatego tak ważna jest wizualizacja pracy mięśni głębokich - to motywuje do dalszej pracy, zwłaszcza na początku. Dzięki aplikacji pacjentki otrzymują też informację zwrotną na temat efektów oraz istotne porady i wskazówki. W każdym momencie zarówno pacjentka, jak i specjalista, widzą efekty ćwiczeń na ekranie telefonu, a to daje pewność, że trening realizowany jest prawidłowo. Zdalna rehabilitacja zapewnia też pełną elastyczność, panie same decydują kiedy i gdzie ćwiczą. Kobiety nie muszą się już wstydzić.Dno miednicy to istotna część naszego ciała!

Dno miednicy jest hamakiem mięśni, więzadeł i tkanki łącznej, które rozciągają się od tyłu do przodu. Pełnią znaczącą rolę podczas ciąży i pomagają kobietom urodzić dziecko, utrzymują organy wewnętrzne (macica, pęcherz, jelito) na swoim miejscu, dzięki czemu narządy rodne nie obniżają się i nie wypadają. Chronią kobiety przed niekontrolowanym gubieniem moczu podczas kaszlu, kichania, skakania, biegania czy podnoszenia dziecka. Dno miednicy jest szczególnie istotne dla sportsmenek. Pomaga im podczas treningu kompensować wzrastające ciśnienie śródbrzusza. Zdrowe dno miednicy zwiększa także doznania i pozwala cieszyć się udanym życiem seksualnym.

Rozwiązanie PelviFly skierowane jest szczególnie do kobiet, które przygotowują się do ciąży, są po porodzie, aktywnie uprawiają sport, chcą zapobiec problemowi nietrzymania moczu w okresie menopauzy, a także chcą zadbać o zdrowie seksualne.

***
Urszula Herman – założycielka start-upu PelviFly, w który został sfinansowany w ramach Black Swan Fund przy Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Jest Prezeską Zarządu i Współzałożycielką Fundacji Force Feminite, której celem jest promowanie wśród kobiet wiedzy na temat treningu mięśni dna miednicy. Laureatka konkursu „Bizneswoman Roku 2016” w kategorii Start-up roku.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Ruszają studia coachingu stylu życia. Sprawdziliśmy, co o takich kierunkach myślą pracodawcy
0 0Pomysł na intratny biznes: lumpeks. Ciucholandy przeżywają właśnie drugą młodość
DZIEJE SIĘ 0 0Wzrost płacy minimalnej to fatalna wiadomość dla wynajmujących mieszkania. "Wyższe płace zjedzą rachunki"
0 0Niższy PIT od października już pewny. Skorzysta 25 mln osób, ale jest jeden haczyk
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający