Najnowszy raport Startup Ecosystem Report z 2015 roku prezentuje ranking ekosystemów startupowych na świecie. Pierwsza Dolina Krzemowa, za nią Nowy Jork, Los Angeles i Boston. Europa pnie się w rankingu – najwyżej znalazł się Londyn (6 miejsce), Berlin (skok na 9 miejsce), Paryż (11) oraz Amsterdam (19). Polskie miasta znalazły się poza rankingiem.
Obecnie świat znajduje się w momencie zwrotnym, pomiędzy erą przemysłową, a erą informacji. Jesteśmy świadkami przejścia od jednej epoki gospodarczej do innej. Nie zdarza się to często, a wpływa na wszystkie aspekty życia społecznego: rząd, biznes, finanse, edukację, medycynę, energię, technologię, sztukę i naukę – wszystkie zostają ulepszone.
Z dwoma miliardami internautów i miliardami smartfonów, które wchodzą właśnie do obiegu, era informacji dysponuje wszystkimi narzędziami, aby rozpocząć się na dobre i objąć nie tylko świat technologii, a zmienić całe społeczeństwo. W związku z tym rola przedsiębiorczości w dziedzinie nowych technologii jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. To oczywiste, że będzie ona głównym motorem napędowym w nowej erze gospodarczej.
Raport światowego ekosystemu startupowego
W celu zbadania tego zjawiska powstał najnowszy Startup Ecosystem Report z 2015 roku, stworzony przez Compass, znany wcześniej jako Startup Genome. Raport to dogłębna analiza światowego ekosystemu startupowego, na którą składają się wnioski z ponad 200 wywiadów z przedsiębiorcami, ponad 11 tysięcy ankiet przeprowadzonych wśród startupów oraz wnioski z danych i treści dostarczonych przez partnerów projektu z 10 krajów świata.
Globalny Indeks Ekosystemów
Głównym elementem rankingu ekosystemów startupowych 2015 jest zaktualizowany i odnowiony Globalny Indeks Ekosystemów, który klasyfikuje 20 najlepszych startupowych ekosystemów świata. Każdy z nich został opisany i sklasyfikowany według wyników startupów na podstawie finansowania i końcowej wyceny, wielkości i dostępność kapitału od funduszy venture capital, talentu w branży technologicznej, zasięgu rynkowego oraz doświadczenia startupowców. Wyniki raportu wskazują, że choć 20 czy 30 lat temu startupy powstawały niemal wyłącznie w Dolinie Krzemowej i Bostonie, dziś jest to zjawisko międzynarodowe.
Główne ustalenia
1. Dolina Krzemowa nadal jest na szczycie. Rejon Bay Area to praktycznie synonim szybko rozwijających się startupów z branży technologicznej. Po raz kolejny ten rejon otrzymał najwyższe noty w kategoriach wyników, finansowania i talentu, co zapewniło mu pierwsze miejsce w rankingu. Jedynym elementem, w którym dał się wyprzedzić, był zasięg rynkowy (miejsce 4.)
2. Dominujące ekosystemy startupowe znajdują się w Ameryce Północnej i w Europie (16 z 20 pozycji).
4, Sao Paulo to jedyny latynoamerykański ekosystem na liście top 20 - ma spore zasoby VC w swoim ekosystemie, jednak następuje bardzo mało wyjść poza swój region. Powoduje to brak płynności,
a w efekcie lekką stagnację.
5. Ekosystemy startupowe w Azji zanotowały znaczący wzrost, ze szczególnym uwzględnieniem Singapuru, który awansował z 17. miejsca na 10., i Bengaluru, które awansowało z 19. na 15. pozycję.
6. Start Kontynent pnie się w rankingu - wśród europejskich miast najwyżej znalazł się Londyn (6 miejsce), Berlin (spektakularny skok na 9 miejsce), Paryż (11) oraz Amsterdam (19).
7. Polskich miast w klasyfikacji zabrakło i choć raport zdecydowanie pokazuje, że nie ma powodów, dla których przyszłość miałaby się kształtować jedynie na Uniwersytecie Stanforda lub Dolinie Krzemowej, kraj nad Wisłą do przewodzacej dwudziestki niestety nie należy.
Wskaźniki wzrostu wyjść z inwestycji i wzrostu kapitału
Można zaobserwować generalny wzrost wskaźnika wzrostu wyjść z inwestycji względem ostatniego
badania z 2012 roku, czyli końcowej wartości jaką osiągają startupy przy wejściu na giełdę (aż 4-krotny wzrost w Europie oraz 1,5- krotny w Stanach Zjednoczonych). Rośnie również wartość
startupów spoza Doliny Krzemowej (wzrost o 14% względem czołowego ekosystemu). Co więcej, ogólny poziom inwestycji venture capital w 20 ekosystemach zwiększył się prawie dwukrotnie. Można w związku z tym zaobserwować trend, w którym startupy zwlekają z wejściem na giełdę i polegają na kolejnych rundach finansowania. W ciągu ostatnich 3 lat zwiększyła się również ilość startupów – średnio o 9% na całym świecie.
Wnioski dla interesariuszy
Jednym z głównych celów tego raportu jest pomoc różnego rodzaju interesariuszom w znalezieniu odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące ich działalności w ekosystemie. Przedsiębiorcy przeczytają, że lepiej rozpocząć działalność w mniejszym i tańszym ekosystemie, a następnie przenieść działalność do większego, gdzie będą mieli łatwiejszy dostęp do kapitału i talentu. Najczęściej rozwijające się firmy przenoszą się do Stanów Zjednoczonych, aby rozwinąć działalność na amerykańskim rynku (to główna przyczyna wysokiego miejsca Nowego Jorku - większość europejskich startupów wybiera to miasto na swoją siedzibę w USA).
Inwestorzy z raportu dowiedzą się, które ekosystemy są najbardziej niedocenianie i gdzie startupy mają największy potencjał inwestycyjny. Amsterdam, Paryż, Berlin i Chicago są rekomendowane jako pomijane dotychczas miasta, w których warto szukać okazji do znalezienia kolejnych perełek inwestycyjnych.
Decydenci i politycy znajdą odpowiedź, jakie działania pozytywnie wpływają na sukces danego miasta w rozwoju środowiska startupowego. Według opracowania, szczególnie powinni się skupić na tworzeniu zachęt do napływu zagranicznego kapitału, uprościć formalności oraz pomóc w promocji obiecujących ekosystemów.
Poniższy raport jest znakomitym wstępem do pierwszego raportu sceny startupowej w Polsce, który Fundacja Startup Poland opublikuje w październiku 2015.