Ruszają kolejne programy unijne: od 1 marca młodzi ludzie z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą aplikować do ,,Platform startowych dla nowych pomysłów”. Projekt koordynowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oferuje uczestnikom m.in. wsparcie merytoryczne, a w późniejszym etapie także pomoc finansową przeznaczoną na rozwinięcie swoich pomysłów.
Programy inkubacji realizowane będą w trzech ośrodkach: Hub of Talents (animator: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny), TechnoparkBiznesHub (animator: Kielecki Park Technologiczny) oraz Connect (animator: Lubelski Park Naukowo-Technologiczny).
W ramach projektu uczestnicy mają dowiedzieć się jak tworzyć innowacyjny produktu lub usługę oraz jak opracować skalowalny model biznesowy. Będą również uczyć się jak analizować potrzeby potencjalnych klientów oraz przygotowywać skuteczną strategię marketingową. Otrzymają także wsparcie w zakresie designu – pracach projektowych, wizualnym kreowaniu marki, tworzeniu nazw i znaków firmowych. Ponadto program przewiduje warsztaty z zakresu tworzenia prezentacji i wystąpień publicznych, wyceny projektu czy przygotowania do spotkań z inwestorem. Wszystko to uzupełnione zostanie indywidualnymi sesjami mentorskimi oraz regularnymi spotkaniami z przydzielonymi startupom opiekunami. Brzmi obiecująco – jak wyjdzie, zobaczmy.
Startujący przedsiębiorcy zostaną objęci kompleksową obsługą księgową i prawną. Otrzymają dostęp do powierzchni biurowej (wraz z infrastrukturą teleinformatyczną oraz niezbędnym wyposażeniem).
Cały projekt ma wspierać 100 mentorów – nazwisk jeszcze nie znamy, więc trudno nam ocenic ich kompetencje, choć w oficjalnych komunikatach znajdziemy zapewnienia, że są to przede wszystkim przedsiębiorcy zarządzający dużymi firmami, aniołowie biznesu, ekonomiści z wieloletnim doświadczeniem, eksperci wspierający kreowanie i wdrażanie pomysłów biznesowych.
Na uczestników programu czekają także specjalne ułatwienia w dostępie do usług publicznych. Tym samym opiekunowie z Kielc pomogą uczestnikom znaleźć mieszkania, z kolei Lublin przygotował specjalną kartę „Biznes Benefit” uprawniającą jej użytkowników do korzystania ze stałych, tymczasowych, świątecznych lub okazjonalnych ulg oferowanych przez partnerów biorących udział w programie.
Kto może aplikować
Do Platformy Startowej mogą zgłaszać się zespoły lub pomysłodawcy, którzy w momencie zgłoszenia do programu nie ukończyły 35. roku życia. W naborze nie mogą być przedstawiane pomysły, które są już przedmiotem działalności gospodarczej. Innowacyjność, potencjał rynkowy, opłacalność – to podstawowe kryteria, którymi kierują się zespoły ekspertów oceniających wnioski.
Zakres wsparcia będzie dobierany indywidualnie, zależnie potrzeb przedsiębiorstw. Po trwającej maksymalnie 10 miesięcy inkubacji, startupy, które będą gotowe do wejścia na rynek z produktem przygotowanym w ramach projektu będą mogły uzyskać bezzwrotną dotację w wysokości 800 tys. zł na rozwój swojej działalności. Efektem inicjatywy ma być przygotowanie 100 startupów gotowych do wejścia na rynek. Zakończenie projektu planowane jest w kwietniu 2017 r.