Według Floriana Noella, przewodniczącego German Startups Association, europejskie startupy wyróżniają się tempem rozwoju i są kluczowymi graczami w budowaniu globalnie konkurencyjnej, europejskiej gospodarki cyfrowej. Badanie europejskich startupów wykazało, że już po 2,5 roku firmy technologiczne zatrudniają średnio 13 pracowników, a w przeciągu roku są gotowe przyjąć 7 kolejnych.
Dziś w Berlinie zaprezentowano European Startup Monitor (ESM) - pierwszy raport monitorujący europejski ekosystem startupowy. ESM szczegółowo przedstawia sytuację europejskich startupów, identyfikuje wyzwania specyficzne z perspektywy poszczególnych krajów i całej Europy. Dokument podkreśla rosnący wpływ młodych przedsiębiorstw na całą gospodarkę europejską i wskazuje, że poprzez rozwój innowacji i wzrost startupy zapewniają konkurencyjność europejskiej gospodarce, jednocześnie tworząc tysiące miejsc pracy.
Polska na tle Europy
Z badania wynika, że większość (prawie 65%) założycieli polskich startupów to osoby między 25. a 34. rokiem życia. To wysoki wynik, w porównaniu do pozostałych krajów UE, gdzie młodzi przedsiębiorcy stanowią mniej niż połowę. Średni wiek polskich startupów nie przekracza 2 lat. To daje nam trzecie miejsce w Europie wśród najmłodszych przedsiębiorstw zaraz po Rumunii (1,3 lat) i Włoszech (1,7 lat).
Ponad jedna trzecia przedsiębiorstw twierdzi, że kapitał który zgromadzą w ciągu kolejnego roku wyniesie maksymalnie 1 mln euro, a blisko jedna czwarta planuje przychody w granicach od 1 do 5 mln euro. Obroty o najwyższym pułapie, czyli większe niż 500 000 euro osiągnęło jedynie 7,4% polskich firm. To trzykrotnie niższy wynik w porównaniu do startupów z pozostałych krajów UE. Przychody 74% polskich startupów, nie przekraczają 50.000 euro rocznie.
Eliza Kruczkowska, prezes Startup Poland: ,,Nie ma co się oszukiwać - polskie startupy są relatywnie młode, a nasz ekosystem nie jest tak dojrzały jak ekosystemy krajów zachodnich. Wszystko przed nami - z naszego raportu Polskie Startupy 2015 wynika, że połowa polskich startupów oczekuje co najmniej pięciokrotnego wzrostu wyceny w przeciągu najbliższych dwóch lat, a trzy czwarte z nich zamierza się rozwijać w oparciu o własne przychody ze sprzedaży.”
W Polsce 95,4% pracowników i 94,9% założycieli startupów to rodzimi obywatele. To wysoki wynik, w porównaniu do pozostałych krajów UE, gdzie już 12% założycieli i kolejno 32% pracowników pochodzi z krajów innych niż kraj założycielski.
“Patrząc na wyniki można wywnioskować, że pluralizm kulturowy generuje o wiele większy potencjał innowacyjności i produktywności - startupowe stolice Europy takiej jak Londyn i Berlin mają najwięcej międzynarodowych pracowników. Z drugiej strony, Paryż i Tel Aviv polegają przede wszystkim na pracownikach ze swoich własnych krajów” skomentowała Eliza Kruczkowska.
Stanowisko ekspertów
Günther Oettinger, Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa komentując wyniki badania powiedział: ,,Cieszymy się, że możemy być świadkami rosnącej w krajach unijnych mobilności – zarówno wiedzy i pomysłów jak również kapitału ludzkiego. Nasza propozycja uproszczenia regulacji i modernizacji zasad prowadzenia działalności transgranicznej w Unii Europejskiej ma na celu ułatwienie rozwoju systemów cyfrowych (digital domain).
Dla przedsiębiorców, inwestorów i decydentów ważne jest, aby móc określić skuteczność swoich działań i skoncentrować swój potencjał tam gdzie ma on największy wpływ. Europejski Monitor Startupów umożliwia systematyczny przegląd tego, gdzie w gospodarce cyfrowej koncentrują się innowacje oraz w jaki sposób powinna być ukształtowana polityka tak, aby gospodarka cyfrowa mogła się rozwijać. Musimy działać prosto i szybko, musimy obserwować i mierzyć, musimy interweniować i tworzyć wartość dodaną."
Florian Noell, przewodniczący niemieckiego stowarzyszenia startupów podkreślił, że ,,europejskie startupy szybko się rozwijają, to one tworzą miejsca pracy i są kluczowymi podmiotami w tworzeniu konkurencyjnej gospodarki Unii Europejskiej, a w szczególności gospodarki cyfrowej. Już po pierwszych 2,5 roku mają średnio 13 pracowników i w ciągu następnych 12 miesięcy planują zatrudnić kolejnych 7. Ponadto EMS pokazuje, że europejskie startupy są pionierami innowacji: dwie trzecie badanych firm stwierdziło, że uznaje swoje własne produkty, usługi i/lub modele biznesowe jako innowacyjne. Ich nowatorskie rozwiązania w przyszłości przełożą się na dobrobyt UE. Chociaż dziś są to głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, mogą stać się globalnymi graczami.’’
Tobias Kollmann, opiekun naukowy ESM, zauważył że ,,startupy mają decydujące znaczenie dla agendy cyfrowej w Europie. Aby wspierać je w możliwie najlepszy sposób, musimy rzetelnie badać ich rozwój w Europie. EMS to pierwszy taki dokument, który może być podstawą do podejmowania decyzji dla europejskich decydentów.’’
European Startup Monitor został opracowany na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 15 różnych państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) i Izraela. W badaniu wzięło udział ponad 2300 firm, reprezentujących łącznie ponad 31 000 pracowników. W przyszłości raport będzie publikowany przez European Startup Network, organizację parasolową założoną przez 15 różnych stowarzyszeń startupowych z całej Europy (w tym Startup Poland).