O autorze
Fundacja Startup Poland jest głosem społeczności polskich startupów. Za cel stawia sobie budowanie dialogu z administracją publiczną oraz identyfikację i likwidację barier, które ograniczają rozwój nowych, innowacyjnych firm.

Polskie Startupy 2016: ruszyło tegoroczne badanie!

Eliza Kruczkowska, CEO Startup Poland
Eliza Kruczkowska, CEO Startup Poland Startup Poland
Rozpoczęło się drugie już, największe badanie polskiej sceny startupowej. Powstanie z niego raport, który nie tylko narysuje bieżący obraz sceny startupowej, ale pokaże też dynamikę zachodzących na niej zmian. W tym roku badanie zostaje rozszerzone o dane z krajów Grupy Wyszehradzkiej: Czechy, Słowację i Węgry. Pokażmy się, powtórzmy ubiegłoroczny sukces!


W ubiegłorocznym badaniu wzięło udział około 500 podmiotów. Ze względu na dynamikę rozwoju sceny startupowej, w tym roku badanie zostanie przeprowadzone wśród minimum tysiąca firm. Raport zostanie w całości upubliczniony we wrześniu 2016 roku. Pozwoli przyjrzeć się m.in. źródłom finansowania, modelom biznesowym i źródłom innowacji dla startupów.


Warto raz do roku poświęcić te 25 minut!


Startup Poland to organizacja non-proft, której głównym celem jest zbudowanie w Polsce ekosystemu przyjaznego innowacyjnym przedsiębiorcom technologicznym. Na co dzień Fundacja monitoruje kwestie legislacyjne i aktywnie dba o interesy startupów w relacjach startupy-decydenci. Startup Poland wspiera również startupy w procesie pozyskiwania partnerów biznesowych oraz inwestorów.


Zdajemy sobie sprawę, że aby być dobrym adwokatem startupów, musimy opierać się na wiarygodnych danych, których do momentu publikacji naszego raportu Polskie Startupy 2015 w Polsce zwyczajnie nie było. Nasz poprzedni raport był szeroko cytowany przez media, inwestorów, polityków i analityków rynku. Wiemy, że te dane są potrzebne, dlatego po raz drugi podejmujemy wyzwanie dotarcia do wszystkich startupów w Polsce. - mówi Eliza Kruczkowska, CEO Startup Poland.


W tym roku do badania dołączyły trzy organizacje z naszego regionu, a partnerem raportu został Fundusz Wyszehradzki, który ma za zadanie wspomaganie rozwoju ściślejszej współpracy między Republiką Czeską, Polską, Słowacją i Węgrami oraz wzmacnianie ich wzajemnych powiązań.

Z ankiety dowiemy się, jak wygląda zatrudnienie, udział kobiet wśród założycieli, eksport, kontakty ze sferą nauki. Zweryfikujemy hipotezy związane z trudnością analizy branży na podstawie statystyk GUS. Zapytamy o poziom osiąganego wzrostu, plany na przyszłość, źródła zasobów i obecność na rynkach zagranicznych - tłumaczy autorka badania dr Agnieszka Skala z Politechniki Warszawskiej.

Jak badamy polskie startupy?

W oparciu o metodologię zaproponowaną przez dr Agnieszkę Skalę z Politechniki Warszawskiej zbudowaliśmy ankietę, która zaowocuje publicznym raportem o mikro-, małych i średnich przedsiębiorstwach tworzących branżę cyfrową w Polsce.

Listę polskich startupów Startup Poland budowało przez kilka miesięcy, korzystając z aktualizowanej na bieżąco własnej bazy firm oraz zbierając kontakty od liderów startupowych społeczności, funduszy VC, akceleratorów, organizatorow dedykowanych konkursów oraz analizując list dotacyjne czy inne dostępne bazy startupów. Teraz ankieterzy Fundacji osobiście kontaktują się z przedstawicielami każdej z firm, prosząc o uważne wypełnienie ankiety.

Zachęcamy wszystkie startupy działające w Polsce do wypełnienia tej ankiety.

Raz do roku warto poświęcić 25 minut!
Z góry Wam dziękujemy!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.