Reklama.
Celem zaproponowanych zmian jest wzrost innowacyjności polskiej gospodarki, co ma być decydującym czynnikiem w tworzeniu wzrostu dochodu narodowego i podniesienia poziomu życia w Polsce.
Wśród najważniejszych instrumentów podatkowych, jakie służyć mają pobudzeniu inicjatyw zmierzających do podejmowania działalności innnowacyjnej, należy wyróżnić:
1. zniesienie od 1.01.2017 r. na stałe opodatkowania podatkiem dochodowym aportu własności intelektualnej i przemysłowej - oznacza to, że akcje spółki otrzymane w zamian za wniesioną do niej własność intelektualną, nie będą podlegały opodatkowaniu. Powinno to przyczynić się do większego udziału np. naukowców w komercjalizacji wyników badań;
2. rozszerzenie listy kosztów podlegających odpisowi o koszty uzyskania patentu - dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm odliczenia te będą wynosiły do 50 proc;
podwyższenie kwoty maksymalnego rocznego odliczenia kosztów kwalifikowanych ponoszonych na badania i rozwój;
3. wydłużenie z 3 do 6 lat okresu rozliczania kosztów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową;
4. zwrot gotówkowy dla nowo powstających przedsiębiorstw prowadzących działalność B+R -
Podatnik będzie mógł stosować to rozwiązanie jako alternatywę wobec wydłużenia okresu odliczania kosztów działalności badawczo-rozwojowej. Przedsiębiorca, który poniósł wydatki na B+R i równocześnie zanotował stratę, mógłby od razu otrzymać zwrot gotówkowy, w wysokości 18 lub 19 proc. potencjalnego, ale niewykorzystanego odliczenia.
WAŻNE DLA VC
Niestety wśród rozwiązań zaproponowanych w projekcie brakuje zapisów, które sprzyjałyby rozwojowi rynku venture capital. Obecnie obowiązują regulacje przejściowe na lata 2016-2017. Duża ustawa o wspieraniu innowacyjności ma uregulować sytuacje po 2017 roku.
W trakcie uzgodnień międzyresortowych Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju przypomniała niedawno w mediach resortowi nauki, że jego projekt nie przewiduje zniesienia dwukrotnego opodatkowania funduszy venture capital. Podkreślała, że z powodu dyskryminacji podatkowej polskie fundusze kapitałowe lokują się za granicą, gdzie ich działalność jest neutralna podatkowo.
Ministerstwo Nauki odpowiedziało na to, że to pierwszy etap zmian ustawy. Drugi – tzw. „duża nowelizacji” – ma być gotowy do końca roku, a jego założenia mają być znane do wakacji.
Ustawa ma zacząć obowiązywać po 30 dniach od daty ogłoszenia, a wejście w życie części przepisów podatkowych planowane jest na 1 stycznia 2017 r.