Wideoplatforma WikiVid ma być alternatywą dla dużych serwisów, których zasoby pozostają poza kontrolą i coraz częściej zawierają treści bezwartościowe czy wręcz szkodliwe. Twórcy WikiVid stawiają na edukacyjny charakter swego przedsięwzięcia. Jak czytamy w impressum portalu; WikiVid jest fundacją służącą ogólnemu dobru społecznemu. Jej celem jest generowanie wiedzy w mowie i obrazie, jej publikacji i popularyzowaniu. WikiVid oddaje bezpłatnie każdemu użytkownikowi do dyspozycji nieograniczone miejsce na serwerze i nowoczesne rozwiązania technologiczne. Administratorzy platformy przywiązują szczególną wagę do przestrzegania reguł obowiązujących użytkowników, dzięki czemu chcą stworzyć bezpieczne i wartościowe merytorycznie środowisko edukacyjne. W kanałach, grupowanych w ponad czterdzieści kategorii naukowych znajdziemy filmy zarówno o tematyce nauk ścisłych jak i zawierające relacje z wykładów, tutpriale i treści praktyczne. Poniżej prezentuję kilka przykładów popularnych kanałów prowadzonych przez użytkowników WikiVid.
Kanał Wojciecha Pietraszka – gitarzysty oraz perkusisty, który swoją pasję do muzyki przekuwa w ciężką pracę. Jego kanał to przede wszystkim nauka gry na gitarze klasycznej, elektrycznej oraz basowej. Ponadto, widzowie znajdą tu także recenzje sprzętu muzycznego, przeglądy prasy gitarowej czy relacje z koncertów.
Życie w Stanach Zjednoczonych to dla obcokrajowca nie bułka z masłem! Jednak, kiedy zrozumie się już specyfikę tamtejszej kultury, pozna procedury administracyjne oraz możliwości zarobkowe, Ameryka okazuje się naprawdę wspaniałym miejscem do życia. Do tego właśnie w swoim kanale „livingmyway” przekonuje Ania, autorka filmów.
Paweł Salamucha pomaga poznać tajniki Giełdy Papierów Wartościowych, inwestycji oraz zarządzania finansami, ten kanał jest właśnie dla Ciebie. Kiedy w świecie skomplikowanych obliczeń należy zachować najwyższą czujność, Paweł Salamucha pokieruje Cię od początku do końca drogi na finansowy szczyt.
Picie herbaty to nie tylko przyjemność ale cały rytuał, który potęgowany jest prawdziwą wiedzą i pasją. Chińska, jaśminowa, czarna czy ziołowa – żaden z herbacianych smaków nie ma tajemnic przed Czajnikowym. Oglądając jego filmy, przenosimy się do krainy wielobarwnych aromatów, które niemalże wyczuwa się przez monitor komputera. Czajnikowy.pl to naprawdę dobra herbata!
Jakie zwyczaje panują w malowniczej Toskanii, a na co trzeba uważać w zimnej Norwegii? Gdzie najlepiej zjeść w Londynie i co warto zobaczyć w Liechtensteinie? Jeśli jesteście ciekawi wielkiego świata, Mała Czarna zabierze Was w podróż po najbardziej malowniczych zakątkach Europy. Dużo świetnych informacji, ciekawostki i niezwykłe historie spowodują, że do Małej Czarnej w Podróży aż chce się wracać!
Zespół WikiVid nie poprzestaje tylko na prowadzeniu platformy, przygotowuje również własne produkcje wideo. Najciekawszymi z nich są serie popularnonaukowe: „Osobistości” zawierające biografie osób związanych z nauką, kulturą, polityką i postacie historyczne oraz seria filmowa „Kalendarium historyczne”, w której cyklicznie omawiane są wydarzenia historyczne.
Jak mówi rzecznik prasowy fundacji Norbert Oruba - Wkrótce WikiVid rozpocznie działalność w kolejnych krajach Europejskich. Obecnie poza Polską funkcjonuje już wersja niemieckojęzyczna a wkrótce WikiVid pojawi się w Rosji i na Ukrainie. Ponadto prowadzone są intensywne prace rozwojowe. Niebawem platforma wideo zostanie połączona z kilkoma nowymi modułami. Każdy z nich będzie charakteryzował się inną funkcjonalnością. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli na stworzenie kompleksowego centrum gromadzącego Otwarte Zasoby Edukacyjne i zarządzanie nimi. Użytkownicy będą dysponować praktycznie nieograniczonymi możliwościami. Mamy nadzieję, że dzięki temu przyswajanie wiedzy i dzielenie się nią okaże się jeszcze bardziej efektywne i efektowne.