O autorze
Magister pedagogiki, publicysta, wielokrotny laureat wyróżnień branżowych i edukacyjnych, inicjator oraz koordynator projektów edukacji zawodowej, w tym Małej Akademii Mistrzostwa Zawodowego, autor subiektywnego bloga o edukacji EDUfabryka. W głównej sferze moich zainteresowań znajdują się zjawiska społeczne w edukacji oraz zastosowanie technik i technologii cyfrowych oraz e-learningu w procesach uczenia się i nauczania.

WikiVid - startup z Katowic, który rzucił wyzwanie YouTube. Rozmowa z rzecznikiem prasowym projektu WikiVid

Platforma WikiVid
Platforma WikiVid
Świat w którym czas i przestrzeń są iluzją a prędkość nie mierzy się w skali kilometrów czy mil na godzinę lecz w tempie transmisji danych do niedawna zarezerwowany był wyłącznie dla powieści fantastyczno naukowych lat 80’ tych. Nie minęło wiele czasu gdy realia te stały się codziennością. Postępująca rewolucja technologii cyfrowych przyczynia się do zaniku granic dotychczas dzielących ludzi. Człowiek XXI wieku staje się w coraz większym stopniu istotą sieciową, poszukującą odpowiedzi na nurtujące go pytania nie w księgozbiorach bibliotek, szkołach czy uniwersytetach lecz w zasobach internetu.


Odpowiedzią na konieczność stałego samodoskonalenia są portale udostępniające otwarte zasoby edukacyjne umożliwiające samodzielną naukę w wybranej dziedzinie podane w postaci umożliwiającej szybkie i łatwe przyswojenie treści. Coraz większe znaczenie mają tutaj platformy edukacyjne zawierające zasoby w postaci filmów wideo. Bez wątpienia największym wydarzeniem w ostatnim okresie jest powstanie i rozwój platformy WikiVid, która pretenduje do miana lidera w dziedzinie udostępniania edukacyjnych materiałów wideo.
Na jakim etapie rozwoju jest obecnie WikiVid i jakie są plany jego rozwoju? Na to i inne pytania odpowiada Norbert Oruba – rzecznik prasowy fundacji WikiVid.


S.K. Czym jest WikiVid?

N.O. WikiVid jest interaktywną platformą edukacyjną powstałą z inicjatywy fundacji o tej samej nazwie. Środowisko sieciowe, które tworzymy ma być wolne od treści o niskiej wartości merytorycznej, reklam czy też przekazów niezgodnych z zasadami etycznymi. WikiVid udostępnia internautom nieograniczoną przestrzeń na serwerach i konieczne techniczne wsparcie, dzięki czemu każdy człowiek odczuwający potrzebę dzielenia się wiedzą może współtworzyć WikiVid. Platforma WikiVid to przedsięwzięcie o charakterze międzynarodowym i rozwijana jest równocześnie w polskiej i niemieckiej wersji językowej.
Naszą dewizą jest powszechny dostęp do odnawialnych zasobów wiedzy z każdego zakresu. Działająca od roku platforma wideo jest głównym filarem kilku innych modułów, które już wkrótce umożliwią każdemu samodzielną edycję i zarządzanie treścią w internecie. To pierwszy etap rewolucji w podejściu do otwartych zasobów edukacyjnych i e-learningu.

S.K. Jak narodziła się idea stworzenia takiej platformy?

N.O. U podstaw naszego projektu leży idea zmiany edukacji, nie tylko w internecie. Wierzymy że każdy człowiek ma prawo do dostępu do dziedzictwa naukowego zarówno wiedzy akademickiej jak i popularnonaukowej i praktycznej. W sieci brakuje stron interdyscyplinarnych, gromadzących w jednym miejscu wiedzę z różnych zakresów. Tym bardziej tej przekazywanej w sposób łatwy do samodzielnego przyswojenia. Chcemy by WikiVid niwelował bariery, które dotychczas, często hamują potrzebę i konieczność uczenia się przez całe życie. Nasza inicjatywa kierowana jest do każdej grupy wiekowej, każdego środowiska bez względu na wykształcenie, pozycję społeczną czy materialną. WikiVid ma również pobudzać ciekawość, chęć rozwoju i poznania otaczającego świata.


S.K. Dlaczego WikiVid stawia na materiały wideo?

N.O. Z uwagą obserwujemy trendy i kierunki rozwoju środowiska edukacyjnego w sieci. Zmiany te kreują użytkownicy, generując ruch na tych a nie innych portalach. Ostatnie lata pokazują wzrost popularności materiałów audiowizualnych oferowanych przez różne media. Internauci coraz wyżej oceniają przydatność edukacyjną wizualizacji treści. Sposób przekazywania wiedzy wpływa na ilość zapamiętywanych informacji, materiały filmowe są tutaj najbardziej efektywne. Wychodzimy tutaj naprzeciw oczekiwaniom internautów. Nie odcinamy się jednak od innych form przekazu. Platforma Wi8kiVid umozliwia również publikacje innych plików takich jak ilustracje czy pliki tekstowe dołączane do filmów w formie załączników. Materiały takie mogą zawierać komentarz lub rozwinięcie treści prezentowanego wideo.

S.K. Kto decyduje o zamieszczeniu materiału na stronie?

N.O. Użytkownik, prowadzący swój kanał jest odpowiedzialny za publikowane treści. Zasady publikacji są szczegółowo opisane w regulaminie platformy. Warunkiem koniecznym jest wartość edukacyjna i nie ma tutaj ograniczenia związanego z dziedziną wiedzy, której film dotyczy. Przesyłane na serwer pliki wideo mogą być dowolnego formatu i posiadać dowolną długość. Wszystkie materiały zamieszczane w serwisie są na bieżąco sprawdzane przez dział support. Jeśli w dodanym materiale filmowym pojawią się treści budzące zastrzeżenia, to autor otrzymuje powiadomienie od pracownika supportu z prośbą o wprowadzenie korekty a w rażących przypadkach film zostaje natychmiast usunięty. Jeżeli wideo odpowiada charakterowi platformy i jest wartościowy merytorycznie zostaje opublikowany w jednej z kategorii tematycznych.

S.K. W jaki sposób katalogowane są zasoby?

N.O. W chwili obecnej platforma zawiera już kilka tysięcy filmów. Aby płynnie poruszać się po tak rozbudowanej, wielotematycznej bibliotece konieczny jest sprawny i intuicyjny system nawigacji. Zasoby platformy porządkowane są w kategorie naukowe, techniczne lub praktyczne, których obecnie jest ponad 40. Przyjęte kategorie dotyczą zarówno wiedzy naukowej jak i dziedzin technicznych oraz zagadnień popularnonaukowych oraz poradników. praktycznych. Każda kategoria posiada także podkategorie co ułatwia wyszukiwanie szczegółowych treści. Internauci odwiedzający stronę, już po chwili mogą dotrzeć, do poszukiwanych zasobów, mogą również skorzystać z wyszukiwarki wpisując określoną frazę. Użytkownik udostępniający własne filmy proszony jest o dokonanie, krótkiego opisu treści i wskazanie słó kluczowych- Tagów, co dodatkowo ułatwia jego późniejsze wyszukiwanie.

S.K. Jakie jeszcze funkcjonalności znajdziemy na platformie?


N.O. Poza wymienionymi już wcześniej funkcjami, platforma wyposażona została w wiele nowatorskich rozwiązań. Szczególnie ceniona przez użytkowników lista życzeń, czyli miejsce, w którym każdy zaproponować może autorom określoną tematykę filmów. Pojawiające się tutaj sugestie lub prośby znacząco motywują twórców. Wprowadzenie takiego rozwiązania daje wszystkim użytkownikom możliwość decydowania o tym, jakiego rodzaju wiedza powinna się znajdować na platformie. Innym interesującym rozwiązaniem jest możliwość dodania spisu treści do przesyłanego filmu. Rozwiązanie takie znacząco ułatwia posługiwanie się filmem płynnie przechodząc do tych jego fragmentów, które są szukane. Platforma umożliwią również kilka form zarobkowania poprzez system dotacji czy włączenie opcji reklam. Warto wspomnieć ze użytkownik decydujący się na osiąganie zysku finansowego ze swego kanału otrzymuje całość uzyskanych środków, WikiVid nie pobiera żadnych opłat czy prowizji.

S.K. Jak serwis wygląda pod względem technicznym?


N.O. WikiVid został napisany od podstaw na autorskiej platformie programistycznej. Wykorzystanie nowoczesnych technologii zaowocowało wieloma niespotykanymi rozwiązaniami. Pod przejrzystym interfejsem kryje się niezawodność, szybkość działania oraz obsługa wielu języków. Platforma jest w pełni responsywna. Ponadto umożliwia pracę innych deweloperów poprzez API i posiada osobny serwer pozwalający na konwersję plików. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek błędów użytkownik może skontaktować się z działem support, który bezzwłocznie podejmuje działania mające zażegnać kłopotliwą sytuację. Support jest wielojęzyczny, dzięki czemu użytkownik zawsze może się komunikować w swoim języku.

S.K. Jaki jest odbiór WikiVid w środowisku edukacyjnym?

N.O. WikiVid jest serwisem non-profit i ma charakter prospołeczny, dzięki czemu spotykamy się z życzliwością i sympatią środowisk edukacyjnych. Bywamy zapraszani na konferencje i spotkania z nauczycielami dzięki czemu utrzymujemy kontakt nie tylko w formie online. Również środowiska akademickie udzielają wsparcia naszej działalności. Często spotykamy się z zainteresowaniem mediów. Dotychczas informacje o WikiVid pojawiły się na łamach dużych serwisów informacyjnych oraz w portalach i czasopismach edukacyjnych. To dla nas znak, że zmierzamy w dobrym kierunku. Wszystkim bardzo dziękujemy za każdy miły gest przyczyniający się do rozwoju serwisu. Jednak istniejemy nie dla środowiska edukacyjnego lecz dla każdego, indywidualnego człowieka poszukującego wiedzy. Edukacja to przecież nie tylko szkoła…

S.K. Jakie są plany rozwoju serwisu?


N.O. W chwili obecnej nasz zespół kończy prace związane z kolejnymi wersjami językowymi platformy wideo. Oprócz dostępnych już platform polskiej i niemieckiej, w kolejnej kolejności uruchomimy wersję rosyjskojęzyczną i ukraińską. Zamierzamy nadać projektowi wymiar globalny i systematycznie otwierać się będziemy również na internautów z kolejnych regionów świata. Prowadzone są prace nad kolejnymi narzędziami edycji i zarządzania treściami edukacyjnymi w internecie. Już w lutym tego roku planowane są testy drugiego modułu o nazwie WikiBook. Będzie to edytor online umożliwiający tworzenie, hosting i kolportaż autorskich multibooków i e-booków. Wierzymy, że konsekwencja w realizacji zamierzonych celów pozwoli nam stworzyć prawdziwe, międzynarodowe centrum OZE i edukacji online. Jesteśmy otwarci na współpracę z wszystkimi osobami i środowiskami, którym bliska jest idea wolnej i otwartej edukacji. Zapraszamy do korzystania z możliwości jakie już dzisiaj daje WikiVid. Wspólnie, już dzisiaj możemy tworzyć edukację jutra!

S.K Dziękuję za rozmowę i odsyłam zainteresowanych na stronę www.wikivid.eu


Z Norbertem Orubą rzecznikiem prasowym WikiVid rozmawiał Szymon Konkol

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili