Co da Ci prowadzenie firmy w młodym wieku?
Szymon Węsierski
15 kwietnia 2016, 11:27·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 kwietnia 2016, 11:27Schemat
Spotykam się z wieloma młodymi osobami, jako prelegent, czy też uczestnik spotkań networkingowych. Większość z nich myśli o założeniu swojej firmy lub szuka inspiracji. Z pomysłem niestety jest dużo łatwiej niż z realizacją. I właśnie w egzekucji i konsekwencji jest wyzwanie. Może po prostu boimy się, że nie wyjdzie? Że musimy wyłamać się ze schematów? Co powiedzą rodzice? Chcesz zarabiać na swojej pasji? Przecież tyle młodych firm upada.
Bezpieczeństwo
Jednak najlepszym czasem, aby zacząć jest właśnie czas, kiedy wchodzimy w dorosłe życie. Wiele młodych ludzi ma dylemat, które studia wybrać. Zauważam, że obecnie ludzie traktują studia jako pewny element naszego życia, który zapewni nam dobrze płatną pracę, możliwość wzięcia kredytu na 25 lat i stabilne, bezpieczne życie. No właśnie, bezpieczeństwo. Wszyscy tego chcemy, tylko że nie ryzykując, nie jesteśmy w stanie odkryć nowych możliwości, nie możemy prawdziwie „dotknąć” życia.
Żadnych zmartwień
Nie macie absolutnie nic do stracenia zakładając swoją pierwszą firmę. Macie 20, 22, 24 lata, nie założyliście jeszcze rodzin, nie macie domów na utrzymaniu. Wszystko co możecie stracić, to swój czas i drobne pieniądze, które są nieporównywalną ceną za doświadczenie.
Steve Jobs o swoich początkach mówił:
„Nie mieliśmy nic do stracenia, a zdobyliśmy wszystko”.
Jak wyróżnić się spośród setek absolwentów z oceną bardzo dobrą na papierze? Czy właśnie to doświadczenie, które byłoby zdobyte przy prowadzeniu firmy nie wyróżniałoby Cię pośród innych? Tylko uważaj - jak zaczniesz dostrzegać korzyści z prowadzenia własnej firmy,
ciężko będzie Ci wrócić jako pracownik. W dolinie krzemowej, w przeciwieństwie do Polski, docenia się osoby, które prowadziły firmy i upadły. Wierzą, że osoba wyciągnie wnioski i nie popełni tych samych błędów w kolejnym przedsięwzięciu.
Początki
W wieku 21 lat założyłem swoją pierwszą firmę. Nauczyła mnie bardzo dużo i mimo tego, że nie zarobiłem tam ani złotówki i poświęciłem sporo swojego czasu, nie żałuję niczego. Pierwsze spotkania, umowy, księgowość, duma, gdy przedstawiasz się jako właściciel. To są rzeczy, których nie nauczysz się na praktykach.
I dziś, ze wspólnikiem ze swojej pierwszej firmy, współpracujemy przy niektórych projektach jako osobne firmy. Wnioski, które wyciągnąłem na początku przedsiębiorczej drogi pozwoliły mi nie popełniać niektórych błędów podczas tworzenia drugiej firmy - Agencji Kreatywnej
Efekt Agency Przez ostatni rok zrealizowaliśmy ok. 60 projektów w m.in. w Polsce, USA, Norwegii. Nawet teraz, pisząc ten artykuł, dogadujemy szczegóły projektu dla klienta z Nigerii. Nie ma przepisu na sukces z dnia na dzień. Konsekwencja, umiejętność dostosowania się do potrzeb rynku i chęć ciągłej nauki pozwalają nam stawać się coraz bardziej stabilną firmą.
Dlaczego?
Prowadząc firmę masz szansę poznawać niesamowitych przedsiębiorców, którzy chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami, bo wiedzą jak to było kiedyś - zaczynając swój pierwszy biznes.
Wiemy, że kontakty są bezcennym zasobem – pisałem o nim
tu.
Mimo wszystko uważam, że klienci czasem są bardziej wyrozumiali ze względu na to, że dopiero zaczynacie. Oczywiście, wiele osób nie będzie chciało z Wami współpracować, bo nie macie doświadczenia. Tylko, że często to właśnie my wygrywaliśmy kontrakty ponieważ mieliśmy głowę pełną pomysłów, nie byliśmy nasączeni schematami i właściciele firm mówili, że chcieli zmienić firmę, która ich obsługuje bo wykonują swoją pracę przez naście lat, wciąż według tych samych, utartych schematów.
Wytrwałość
Oczywiście są to pozytywne aspekty bycia przedsiębiorcą. Nie każdy nadaje się do prowadzenia firmy. Tylko, że chciałbym abyście zrozumieli, że to właśnie wytrwałość jest cechą, która powoduje, że niektórym się udaje, a innym nie. Każdego dnia jest wiele wyzwań z którymi musimy sobie poradzić. Mój wspólnik powtarza: „Bez kryzysu, nie ma rozwoju”. Najcenniejsze co w życiu masz, to czas - zainwestuj go w siebie. Doświadczenia, które zbierzesz, mogą Cię tylko wzbogacić. Nie pracuj na marzenia innych. Zacznij sam je kreować. Zrób to póki jesteś jeszcze młody.