O autorze
techBrainers to broker innowacji, którego trzon stanowi interdyscyplinarny zespół specjalistów w dziedzinie R&D. techBrainers pomaga naukowcom być bardziej przedsiębiorczym, a przedsiębiorstwom odkryć potencjał drzemiący w nauce. Zrzesza najlepszych ekspertów od innowacyjności z kraju i ze świata, proponując przedsiębiorstwom scouting technologiczny oraz audyt innowacyjności, a także kreując wydarzenia, służące crossbranżowej wymianie doświadczeń w obszarze trendów technologicznych i narzędzi R&D.

Czy Polacy wykorzystają swoją grafenową szansę?

Próbki grafenu produkowanego przez AGP można kupić nawet on-line, w sklepie internetowym firmy.
Próbki grafenu produkowanego przez AGP można kupić nawet on-line, w sklepie internetowym firmy. Mat. AGP
Unikalna technologia polskiej spółki Advanced Graphene Products, dotycząca produkcji grafenu HSMG®, z wykorzystaniem matrycy z ciekłego metalu, otrzymała właśnie patenty w USA oraz na terenie Unii Europejskiej. Co to oznacza, dla „polskiego grafenu”? I czy długo jeszcze będzie go można nazywać polskim?


AGP to członek prestiżowej społeczności techBrainers R&D Club. Tym bardziej cieszy nas, kolejny krok jaki udało się zrobić tej polskiej innowacyjnej firmie, w kierunku rozwoju i implementacji swojej wyjątkowej w skali globalnej technologii. Polski grafen opatentowany w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych, to brzmi dumnie. To oznacza, że AGP zamyka etap ochrony wynalazku, wykonując kolejny ruch w stronę pełnej przemysłowej produkcji.

To również oznacza, że możemy się gotować na kolejny przełom w technologii produkcyjnej HSMG czyli na zastosowanie metody półciągłej, opracowywanej przez naukowców z Politechniki Łódzkiej. To pozwoli AGP na produkcję grafenowych płatów w wymiarze wyrażanym w metrach kwadratowych.

Info o technologii:

Advanced Graphene Products sp. z o.o. to spółka o profilu nanotechnologicznym, w której zajmujemy się produkcją grafenu wykorzystując do tego wysoce innowacyjną, opracowaną przez nas technologię polegającą na wykorzystaniu ciekłego metalu. Naszym produktem jest grafen HSMG® - High Strength Metallurgical Graphene® - wielkopowierzchniowy grafen wytwarzany metodą metalurgiczną, będącą przedmiotem opatentowanego przez nas rozwiązania. Sam grafen, to nagrodzony Noblem, materiał o grubości jednego atomu, przezroczysty, o właściwościach półprzewodnikowych, dzięki czemu znajdzie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu takich jak branża samochodowa, lotnicza, kosmiczna (grafenowe kompozyty), przemysł energetyczny (baterie, superkondensatory, energia słoneczna), a nawet może zostać wykorzystany do opracowania innowacyjnych rozwiązań związanych z odsalaniem wody morskiej. Twórcami technologii wytwarzania grafenu HSMG® są pracownicy Politechniki Łódzkiej, pod kierownictwem Prof. Piotra Kuli - Prorektora ds. Innowacji.


- Uzyskując pozytywną weryfikację patentową otwieramy przed sobą drogę do tego, by zaistnieć na rynku globalnym – mówi Piotr Przybysławski, Project Manager AGP. ¬-
Uzyskanie patentów to również bezpośrednie potwierdzenie innowacyjności naszej technologii oraz możliwości, jakie stoją za naszym produktem.

W ślad za uzyskanymi patentami, pójdzie rozbudowa infrastruktury produkcyjno-badawczej AGP. Zamykając etap ochrony wynalazku, firma przechodzi do kolejnych etapów w już prowadzonych przez nas projektach, dzięki którym wkrótce pojawić się powinny produkty końcowe, zawierające grafen HSMG®, dostępne dla ostatecznego odbiorcy.

I choć AGP wyraźnie powtarza, że przede wszystkim zależy jej na współpracy z polskimi przedsiębiorcami, otwarcie się dla niej rynku globalnego, daje jej okazję na ekspansję, z której trudno byłoby nie skorzystać.
Tak zatem, jeśli to faktycznie my – Polacy - chcemy pretendować do miana prekursorów wykorzystania grafenu na szeroką skalę, rosnące zainteresowanie polskich przedsiębiorców technologią grafenową, winno się przełożyć na konkretną współpracę.
Co prawda dzięki projektom, które spółka wraz z partnerami już prowadzi, grafen powoli wychodzi z laboratoriów, ale z pewnością słowo „powoli” przy współczesnym tempie technologicznych zmian, innowacyjności nie sprzyja.

Dlatego wszyscy Ci, którzy poważnie myślą o wykorzystaniu grafenu w swoim przemyśle, powinni się pospieszyć i już dziś rozpocząć rozmowy o współpracy ze spółką.

Pierwsza okazja do lepszego zapoznania się z twórcami unikatowej i opatentowanej już technologii, nadarzy się już wkrótce podczas techBrainers R&D Summit – 14 kwietnia (www.rdsummit.pl).

Kolejna, która świadczy o tym, że polski wkład w rozwój technologii grafenowej został zauważony także w strukturach unijnych, to nadchodzący Graphene Week - coroczne wydarzenie organizowane przez europejskie konsorcjum naukowo-badawcze Graphene Flagship, na którym również AGP zaprezentuje swoje osiągnięcia i chętnie opowie o kolejnych krokach, jakie gotowa jest postawić wspólnie z inwestorami/przedsiębiorcami w drodze do wdrożenia ich unikatowej technologii.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.