Unikalna technologia polskiej spółki Advanced Graphene Products, dotycząca produkcji grafenu HSMG®, z wykorzystaniem matrycy z ciekłego metalu, otrzymała właśnie patenty w USA oraz na terenie Unii Europejskiej. Co to oznacza, dla „polskiego grafenu”? I czy długo jeszcze będzie go można nazywać polskim?
AGP to członek prestiżowej społeczności techBrainers R&D Club. Tym bardziej cieszy nas, kolejny krok jaki udało się zrobić tej polskiej innowacyjnej firmie, w kierunku rozwoju i implementacji swojej wyjątkowej w skali globalnej technologii. Polski grafen opatentowany w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych, to brzmi dumnie. To oznacza, że AGP zamyka etap ochrony wynalazku, wykonując kolejny ruch w stronę pełnej przemysłowej produkcji.
To również oznacza, że możemy się gotować na kolejny przełom w technologii produkcyjnej HSMG czyli na zastosowanie metody półciągłej, opracowywanej przez naukowców z Politechniki Łódzkiej. To pozwoli AGP na produkcję grafenowych płatów w wymiarze wyrażanym w metrach kwadratowych.
Info o technologii:
Advanced Graphene Products sp. z o.o. to spółka o profilu nanotechnologicznym, w której zajmujemy się produkcją grafenu wykorzystując do tego wysoce innowacyjną, opracowaną przez nas technologię polegającą na wykorzystaniu ciekłego metalu. Naszym produktem jest grafen HSMG® - High Strength Metallurgical Graphene® - wielkopowierzchniowy grafen wytwarzany metodą metalurgiczną, będącą przedmiotem opatentowanego przez nas rozwiązania. Sam grafen, to nagrodzony Noblem, materiał o grubości jednego atomu, przezroczysty, o właściwościach półprzewodnikowych, dzięki czemu znajdzie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu takich jak branża samochodowa, lotnicza, kosmiczna (grafenowe kompozyty), przemysł energetyczny (baterie, superkondensatory, energia słoneczna), a nawet może zostać wykorzystany do opracowania innowacyjnych rozwiązań związanych z odsalaniem wody morskiej. Twórcami technologii wytwarzania grafenu HSMG® są pracownicy Politechniki Łódzkiej, pod kierownictwem Prof. Piotra Kuli - Prorektora ds. Innowacji.
- Uzyskując pozytywną weryfikację patentową otwieramy przed sobą drogę do tego, by zaistnieć na rynku globalnym – mówi Piotr Przybysławski, Project Manager AGP. ¬-
Uzyskanie patentów to również bezpośrednie potwierdzenie innowacyjności naszej technologii oraz możliwości, jakie stoją za naszym produktem.
W ślad za uzyskanymi patentami, pójdzie rozbudowa infrastruktury produkcyjno-badawczej AGP. Zamykając etap ochrony wynalazku, firma przechodzi do kolejnych etapów w już prowadzonych przez nas projektach, dzięki którym wkrótce pojawić się powinny produkty końcowe, zawierające grafen HSMG®, dostępne dla ostatecznego odbiorcy.
I choć AGP wyraźnie powtarza, że przede wszystkim zależy jej na współpracy z polskimi przedsiębiorcami, otwarcie się dla niej rynku globalnego, daje jej okazję na ekspansję, z której trudno byłoby nie skorzystać.
Tak zatem, jeśli to faktycznie my – Polacy - chcemy pretendować do miana prekursorów wykorzystania grafenu na szeroką skalę, rosnące zainteresowanie polskich przedsiębiorców technologią grafenową, winno się przełożyć na konkretną współpracę.
Co prawda dzięki projektom, które spółka wraz z partnerami już prowadzi, grafen powoli wychodzi z laboratoriów, ale z pewnością słowo „powoli” przy współczesnym tempie technologicznych zmian, innowacyjności nie sprzyja.
Dlatego wszyscy Ci, którzy poważnie myślą o wykorzystaniu grafenu w swoim przemyśle, powinni się pospieszyć i już dziś rozpocząć rozmowy o współpracy ze spółką.
Pierwsza okazja do lepszego zapoznania się z twórcami unikatowej i opatentowanej już technologii, nadarzy się już wkrótce podczas techBrainers R&D Summit – 14 kwietnia (www.rdsummit.pl).
Kolejna, która świadczy o tym, że polski wkład w rozwój technologii grafenowej został zauważony także w strukturach unijnych, to nadchodzący Graphene Week - coroczne wydarzenie organizowane przez europejskie konsorcjum naukowo-badawcze Graphene Flagship, na którym również AGP zaprezentuje swoje osiągnięcia i chętnie opowie o kolejnych krokach, jakie gotowa jest postawić wspólnie z inwestorami/przedsiębiorcami w drodze do wdrożenia ich unikatowej technologii.