O autorze
techBrainers to broker innowacji, którego trzon stanowi interdyscyplinarny zespół specjalistów w dziedzinie R&D. techBrainers pomaga naukowcom być bardziej przedsiębiorczym, a przedsiębiorstwom odkryć potencjał drzemiący w nauce. Zrzesza najlepszych ekspertów od innowacyjności z kraju i ze świata, proponując przedsiębiorstwom scouting technologiczny oraz audyt innowacyjności, a także kreując wydarzenia, służące crossbranżowej wymianie doświadczeń w obszarze trendów technologicznych i narzędzi R&D.

Własność intelektualna coraz cenniejsza

Stolik ekspercki poświęcony ochronie własności intelektualnej, prowadzony przez specjalistów z kancelarii Bird & Bird.
Stolik ekspercki poświęcony ochronie własności intelektualnej, prowadzony przez specjalistów z kancelarii Bird & Bird. techBrainers
W realiach gospodarki opartej na wiedzy, gdzie już ok. 80 proc. wartości firm stanowią dobra niematerialne i prawne, korzystanie z ochrony własności intelektualnej staje się koniecznością. I choć Polska dopiero raczkuje w tej materii, coraz więcej firm zaczyna zdawać sobie sprawę z owej konieczności. Nie dziwi więc, że stolik ekspercki prowadzony przez Piotra Dynowskiego i Mateusza Dubka z kancelarii Bird & Bird, cieszył się podczas kwietniowego R&D Summitu dużym zainteresowaniem szefów R&D.


Stolik dyskusyjny „Strategia zarządzania własnością intelektualną - rozwój i implementacja” zgromadził szereg przedstawicieli z różnych firm, zarówno polskich o dużej aktywności w obszarze R&D i innowacyjności, jak i firm zagranicznych z oddziałami w Polsce, oraz tych zajmujących się wspieraniem innowacyjnych start-upów.


Uczestników najbardziej interesowały takie kwestie, jak przebieg ścieżki patentowej, koszty związane z przeprowadzeniem badania czystości patentowej przed zgłoszeniem, czy w ogóle patentować czy może lepiej bazować wyłącznie na nieograniczonej czasowo ochronie tajemnicy przedsiębiorstwa, a jeśli patentować to u kogo oraz jak to robić np. będąc start-upem.


- Rozmawiając na temat postępowania o zabezpieczenie roszczeń i o naruszeniach w sprawach patentowych w Polsce, uczestniczy słusznie wskazali na pojawiające się problemy braku wyspecjalizowanych sądów patentowych, ekspertów prywatnych i biegłych sądowych – mówi Piotr Dynowski, partner kierujący praktyką własności intelektualnej, telekomunikacji i mediów w warszawskim biurze Bird & Bird. - Pytali o metody obrony przed zabezpieczeniem, o możliwość dochodzenia odszkodowania za okres zabezpieczenia w przypadku oddalenia powództwa, o problemach z jego kalkulacją i czas trwania postępowań.

Eksperci Bird&Bird starali się wspólnie z uczestnikami odpowiedzieć sobie na pytanie czy system ochrony własności intelektualnej jest zbyt skomplikowany i zawiły, co w konsekwencji zniechęca do korzystania z niego, czy też jednak musi taki być, aby spełniać swoją rolę i minimalizować próby nadużycia systemu ochrony.


Zastanawiano się jak wygląda ochrona computer-implemented inventions w Polsce i w EPO, jak chronić rozwiązania programistyczne. Omawiano również praktyczne sposoby przeprowadzenia transakcji z udziałem start-upu w sytuacji stale zmieniających się założeń, sposoby takiego ustrukturyzowanego nabycia start-upu, aby zatrzymać w nim założycieli i dać im motywację do dalszej kreatywnej pracy.

W końcu również dyskutowano o tym, jak zbudować właściwe wewnętrzne regulacje i procedury w przedsiębiorstwie, które zapewnią kreatywnym pomysłom identyfikację i rozwój w organizacji tak, aby możliwe było zapewnienie im ochrony prawnej.

- Korzystanie z ochrony własności intelektualnej jest skomplikowane i kosztowne – stwierdzili w podsumowaniu spotkania zasiadający przy stoliku szefowie R&D. - Ale jednak w realiach gospodarki opartej na wiedzy, gdzie już ok. 80 proc. wartości firm stanowią wartości niematerialne i prawne, jest ono konieczne - dodali.

Dyskutanci zgodzili się, że w ostatnich latach w Polsce znacząco wzrósł zarówno poziom świadomości roli, jaką ma własność intelektualna w biznesie, jak również powstał szereg inicjatyw (zarówno rządowych, jak i prywatnych) w zakresie wspierania R&D i innowacji. Mimo to, Polska nadal jeszcze jest na początku tej drogi i ma jeszcze wiele do zrobienia w zakresie ochrony IP.

- Na pewno warto korzystać z doświadczeń innych krajów bardziej rozwiniętych w tym zakresie – twierdzi Mateusz Dubek, associate w zespole własności intelektualnej warszawskiego biura Bird & Bird. – Konieczne wydaje się też utworzenie w Polsce wyspecjalizowanych sądów do spraw własności intelektualnej, co jest ogólnoświatowym trendem, za którym warto podążać, bo liczba spraw dotyczących IP rośnie i będzie rosnąć.

Dodatkowo jak podsumowuje Piotr Dynowski, potrzebna jest też większa współpraca i komunikacja pomiędzy inwestorami a start-upami, żeby lepiej wzajemnie definiować i rozumieć swoje oczekiwania.

- Warto też traktować start-upy jako długofalowe inwestycje a nie jedynie jako cel krótkoterminowy poprzez szybkie podbicie wartości i sprzedaż, co ostatecznie zazwyczaj kończy się upadkiem takiej firmy – dodaje.

Ponieważ kwestie ochrony własności intelektualnej należą do tzw. top trendów w dziedzinie innowacji, już wkrótce na naszym blogu przeczytacie więcej o tym zagadnieniu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.