O autorze
Dr Arciszewski jest “Professor Emeritus” na George Mason University (GMU) w Wirginii, USA. Swoje doświadczenie zdobywał na 5 kontynentach i w 24 krajach. Jego misją życiową jest inspirowanie i kształcenie inżynierów aby stali się bardziej kreatywni i w ten sposób gotowi do służenia ludzkości, nie tylko jako analitycy ale również jako wynalazcy. Ta misja doprowadziła go do studiów nie tylko czysto inżynierskich ale również w zakresie psychologii poznawczej, sztucznej inteligencji, matematyki, historii, nauk politycznych, a nawet sztuki. Arciszewski jest prawdziwie renesansowym badaczem i wierzy w integrację nauk wiodąca do wyłonienia się nowoczesnej transdyscyplinarnej wiedzy, która jest kluczem do wynalazków.

Formalne wykształcenie Arciszewskiego to Teoria Konstrukcji. We wczesnych etapach rozwoju naukowego prowadził badania w zakresie stalowych konstrukcji szkieletowych budynków wysokich i stalowych konstrukcji przestrzennych. Później, coraz bardziej interesował się kreatywnością inżynierską, Obliczeniami Ewolucyjnymi i Projektowaniem Ewolucyjnym. Jednym z rezultatów jego interdyscyplinarnych studiów były wykłady na temat Inżynierii Wynalazczości na GMU, które przyciągały studentów, a zwłaszcza doktorantów, przez ponad 15 lat. Prowadzi wykłady i współpracuje z uniwersytetami w Azji, Europie, i w USA.

Dr Arciszewski opublikował ponad 175 naukowych i technicznych artykułów w różnych pismach, książkach, i materiałach konferencyjnych. W 2009, opublikował książkę “Successful Education. How to Educate Creative Engineers”, która została później przetłumaczona na języki chiński i polski. Jest on również wynalazca z patentami w Kanadzie, USA, i Polsce w dziedzinach budynków wysokich i konstrukcji przestrzennych.

W sferze zawodowej, Arciszewski jest inicjatorem wielu międzynarodowych działań w zakresie zastosowań komputerów w inżynierii i kształcenia inżynierów. Przykładowo, jest on założycielem i wieloletnim Prezesem Zarządu American Society of Civil Engineers (ASCE) Global Center of Excellence in Computing.

Wśród rożnych funkcji pełnionych przez niego w ramach ASCE, Dr Arciszewski służył jako członek zespołu redakcyjnego i Redaktor Techniczny pisma ASCE Journal of Computing in Civil Engineering i jako członek korespondent komitetów „International Activities Committee” i „Body of Knowledge II Academic Fulfillment Committee”. Również służył jako członek w 70 komitetach organizacyjnych różnych konferencji międzynarodowych. Obecnie jest on Doradcą Prezesa Krajowej Izby Handlowej w Polsce i pozostaje związany z dwoma centrami badawczymi na GMU; „Center for the Advancement in Well-Being i „Intelligent Agents Center”.

W 2004 Dr Arciszewski otrzymał „the ASCE Computing Award” a w roku 2006 „Intelligent Computing in Engineering Award” od the European Group for Intelligent Computing in Engineering.

Dr Arciszewski uzyskał wszystkie swoje stopnie naukowe na Politechnice Warszawskiej. Przed podjęciem pracy na George Mason University w roku 1993, był on profesorem na Wayne State University w Detroit przez 10 lat. Przed rokiem 1984, był on pracownikiem w Department of Civil Engineering na University of Nigeria, oraz w Zakładzie Konstrukcji Metalowych na Politechnice Warszawskiej. W Nigerii, studenci nadali mu honorowy tytuł „Chief”, który jest niezwykle rzadko nadawany cudzoziemcom.

Dr Arciszewski mieszka z rodzina w górskiej samotni w Dolinie Shenandoah w Virginii, USA, gdzie kontynuuje swoje studia, pisanie książek, oraz prowadzenie wykładów na całym świecie. Również zajmuje się doskonaleniem kadr kierowniczych w zakresie poprawy kreatywności w działaniu decyzyjnym.

10 powodów dla których właśnie teraz nadszedł czas na poważne zajęcie się innowacyjnością. Cz. 5

Szanowni Państwo, pora na piątą - ostatnią już część cyklu "10 powodów dla których właśnie teraz nadszedł czas na poważne zajęcie się innowacyjnością", w której zaprezentuję Państwu kolejne - nie mniej ważne od przedstawionych wcześniej - powody.


7. Przewaga Konkurencyjna
W poprzednim wpisie na temat „Wyzwania Azjatyckiego” już mówiłem o niebezpieczeństwie lekceważenia rozwoju krajów azjatyckich z punktu widzenia innowacyjności.

Popatrzmy teraz na sytuację z perspektywy polskich specjalistów, którzy chcą coraz lepiej żyć i oczywiście coraz lepiej zarabiać. Już dzisiaj polscy specjaliści murza konkurować z kolegami z Europy ale również z Azji. Jest stosunkowo łatwo wygrać konkurencję europejską ze względu na nadal niższe polskie płace, ale w przypadku kolegów z Azji sytuacji jest znacznie trudniejsza a stanie się jeszcze gorsza w przyszłości. Specjaliści z Azji są w wielu przypadkach bardzo dobrze wykształceni, jeżeli nie lepiej niż ich polscy konkurenci. Dodatkowo, ich płace są bardzo niskie. Z tych dwóch powodów właściwie polscy specjaliści nie mogą wygrać w zakresie kwalifikacji i płac. Oznacza to, że muszą znaleźć swoją przewagę konkurencyjną, tzn. umiejętności innowacyjne, lub świadomie zgodzić się na stopniowe obniżanie płac.


8. Innowacyjność Kluczem do Dobrobytu
Richard Florida, amerykański politolog i socjolog (i były profesor mojej uczelni George Mason University), odkrył, że w USA stopa wzrostu dochodu narodowego na głowę mieszkańca nie jest taka sama w różnych rejonach kraju. Ta stopa zmienia się od rejonu do rejonu i jest proporcjonalna do liczby patentów na głowę mieszkańca w tych rejonach. Możemy więc powiedzieć, że wzrost inżynierskiej kreatywności bezpośrednio powoduje wzrost dobrobytu w danym rejonie. To oznacza, że znakomitym sposobem wzrostu dobrobytu jest wspomaganie innowacyjności, a innowacyjność jest kluczem do dobrobytu.

9. Emigracja
Wielu polityków w Polsce, ale również zwyczajnych ludzi, martwi się, że emigracja zarobkowa z Polski znowu się nasila. Oczywiście jej głównymi przyczynami są różnice płac pomiędzy Polską i krajami Europy zachodniej i zwyczajnie brak pracy w Polsce. Niestety na emigrację udają się zazwyczaj ludzie zdolni do podejmowania ryzyka i gotowi ciężko pracować, innymi słowy najlepsza część siły roboczej. Czy istnieje możliwość zmniejszenia zakresu emigracji poza wyrównaniem płac i stworzeniem dużego popytu na polskim rynku pracy? Wasz bloger jest przekonany, że odpowiedź jest pozytywna. Jeżeli polska gospodarka będzie bardziej innowacyjna i stwarzająca ciekawe miejsca pracy, na pewno stanie się większym magnesem dla polskich robotników lub specjalistów. Ludzie pracują nie tylko dla pieniędzy i wszelkie niematerialne aspekty pracy mają wpływ na ich decyzje.


Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł