O autorze
Od kilku lat na polskim rynku startupowym i technologicznym. Zarządzał jednym z największych i najefektywniejszych korporacyjnych programów akceleracyjnych w Polsce realizowanym we współpracy z Pocztą Polską i Bankiem Pocztowym. Obecnie współzałożyciel Rebels Valley - miejsca, w którym innowacja zawsze definiowana jest przez sukces biznesowy. Pracuje ze startupami i dużymi korporacjami.

Poza tym fan NASA i misji niemożliwych.

O tym wszystkim mam zamiar tutaj pisać - zapraszam do dyskusji tu oraz poprzez e-mail: tom@rebelsvalley.com! :)

Startup jak bokser, czyli w drodze po mistrzowski pas

W drodze po biznesowy sukces liczy się głód zwycięstwa i wsparcie partnerów
W drodze po biznesowy sukces liczy się głód zwycięstwa i wsparcie partnerów skitterphoto.com
Każdy startupowiec, chcąc osiągnąć sukces powinien myśleć jak zawodowy bokser – celem zawsze jest mistrzostwo świata. Ale na drodze do sukcesu, podobnie jak każdy obiecujący sportowiec, nie może być sam.


Na początku młody prospekt trenuje samemu w piwnicy (lub garażu). Zaczyna jeździć na sparingi do coraz poważniejszych rywali, w końcu sam zaczyna startować na niewielkich galach. Jeśli ma talent, warunki i, przede wszystkim, głód sukcesu – jego marzenia wciąż obracać się będą wokół wielkich gal, pasa mistrzowskiego, uwielbienia fanów i wielkich pieniędzy. Jeśli jednak bokser zbyt wcześnie wyciągnie rękę po pas, wyjdzie na ring w MGM Grand w Las Vegas lub Madison Square Gardens w Nowym Jorku nieprzygotowany – najprawdopodobniej jego przygoda w blaskach jupiterów potrwa krótko.


Dlatego tak istotnym czynnikiem jest wsparcie z zewnątrz. Trener, manager, promotor. To ich zaangażowanie bardzo często pozwala wybić się nierozpoznawalnemu zawodnikowi. Dobry wybór – i staje nam przed oczami historia jak z Rocky’ego, gdzie niedoceniany zawodnik rzuca wyzwanie gigantom. Zły wybór – i pozostaje mu tylko obijanie się za grosze na parkingach przed barami, z wielkim poczuciem niedosytu i porażki.


Podobnie jak w sporcie, w biznesie wielkie sukcesy poprzedzone są jeszcze większą ilością małych kroków. W tym wypadku odpowiednikiem promotora jest inwestor. Dla przedsiębiorcy-startupowca odpowiednikiem gal transmitowanych w stacjach HBO i Showtime jest zaistnienie na scenach startupowych Doliny Krzemowej, Nowego Jorku czy też Londynu. Każdy chce zostać mistrzem - Muhammedem Alim/Floydem Mayweatherem biznesu, zgarnąć największą pulę i zostać uznanym „The Greatest One”.


Zadaniem inwestora jest tak pokierować karierą startupu, żeby w tych miejscach startup pojawił się dobrze przygotowany, w szczycie formy. Taki inwestor stanie się partnerem w drodze do sukcesu. Dlatego tak bardzo istotna jest współpraca z partnerami posiadającymi doświadczenie i rozpoznawalność nie tylko w skali lokalnej, ale także na światowym rynku. Poszukując inwestora zwracajmy uwagę w jakich krajowych i międzynarodowych programach brał udział, z kim współpracuje, jakie środowisko wokół siebie wytworzył.

Należy podkreślić że, Polscy inwestorzy coraz lepiej dopasowują się do tego wymogu. Zgodnie z dewizą HardGamma Ventures, Dolina Krzemowa, Londyn, Berlin czy Tokio są naturalnymi etapami rozwoju firm, w które inwestujemy. Od dawna współpracujemy z globalnymi graczami poprzez zaangażowanie w takie programy jak Techstars (także poprzez organizację polskiej edycji Startup Next, który trwa właśnie na warszawskim Google Campus), SpringBoard, lub organizację wspólnych projektów z naszymi partnerami korporacyjnymi – niektóre z nich już niedługo ogłosimy.

Równie ambitnego podejścia oczekujemy od naszych spółek – każda z nich powinna stawiać sobie za cel zostanie mistrzem nie tylko na lokalnym podwórku. Naszym zadaniem jest stworzenie ku temu idealnych warunków, pomoc w poprowadzeniu kariery biznesowej oraz wsparcie w maksymalnym wykorzystaniu potencjału.

To nie jest motywacyjny wpis o tym, że „nie chodzi o to, jak mocno bijesz, chodzi o to, jak mocno możesz oberwać i ciągle przeć do przodu” ani tym bardziej „każdy ma jakiś plan dopóki nie zostanie trafiony”. Ale oczywiście o tych życiowych prawdach każdy startupowiec (i nie tylko) także powinien pamiętać!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili