O autorze
Partner zarządzający funduszem Inovo Venture Partners (wcześniej Inovo VC). Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych funduszy venture capital w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej, inwestujący w prosperujące spółki technologiczne, zwłaszcza software’owe. Do najbardziej udanych inwestycji Inovo można zaliczyć Booksy, Brand24 czy ECC Games. Przed prowadzeniem Inovo zdobywał doświadczenie w korporacjach finansowych i funduszach private equity, takich jak Rothschild - globalny bank inwestycyjny oraz Penta Investments - regionalna grupa inwestycyjna z aktywami o wartości ponad 9 miliardów euro.

Top20 rund finansowania polskiego rynku Venture Capital

Największe polskie rundy VC według lat
Największe polskie rundy VC według lat źródło: opracowanie własne
W ostatnim czasie postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej rozwojowi naszego lokalnego ekosystemu startupowego.


Na początek przygotowaliśmy zestawienie największych inwestycji polskiego VC - pełen ranking w języku angielskim możecie znaleźć tutaj, natomiast jego podsumowanie wraz z kilkoma największymi transakcjami znajdziecie poniżej:

Zidentyfikowaliśmy 18 startupów, które pozyskały powyżej 5 milionów dolarów w pojedynczej rundzie finansowania, natomiast pięć największych transakcji opiewało w sumie na kwotę 176 milionów dolarów, a całościowy funding, jaki otrzymały te spółki to prawie miliard złotych!


W rankingu uwzględniamy także Grupę Pracuj, której finansowanie przez część osób może zostać uznane za inwestycję typu private equity. My jednak sądzimy, że w związku z objęciem mniejszościowego pakietu udziałów przez fundusz TCV Ventures, który działa aktywnie zarówno na rynku VC, jak i PE, można te rundę zaklasyfikować jako inwestycję venture capital i przywoływać jako przykład startupu który osiągnął bardzo duży sukces i warto go przywoływać.


Cieszy nas, że w Top5 znalazło się Booksy, które wspieramy od pierwszej inwestycji.

Z naszej obserwacji rynku wynika, że 2019 rok będzie obfitował w duże kilkunasto-, a nawet kilkudziesięcio-milionowe rundy polskich spółek.


Grupa Pracuj
Wielkość rundy: 95 mln USD
Data: June 2017
Inwestor: TCV Ventures

Jeśli przyjmiemy, że finansowanie jakie otrzymała Grupa Pracuj nadal można zaklasyfikować jako inwestycję venture capital, będzie to największa tego typu transakcja w Polsce, a zarazem jedna z większym w naszym regionie.
Grupa Pracuj, utworzona w 2000 roku, jest wiodącym dostawcą usług technologicznych wspierających użytkowników w poszukiwaniu pracy, rekrutacji, komunikacji wewnętrznej i rozwoju pracowników. Inwestorem został amerykański fundusz TCV Ventures, który w swoim portfolio ma inwestycje w firmy takie jak: Facebook, Netflix, Spotify, czy Groupon.Base
Wybrane rundy: 30 mln USD w Serii C, 15 mln USD w Serii B, 9.8 mln USD w Serii A
Daty: Sierpień 2015 (Seria C), Marzec 2014 (Seria B)
Inwestorzy: Tenaya Capital, Index Ventures, Social Capital, OCA Ventures, and others

Firma Base oferuje oprogramowanie do zarządzania relacjami z klientami (CRM) i wsparcia sprzedaży, które oparte jest m.in. o rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. W przeciągu kilku lat spółka zdołała pozyskać łącznie ponad 50 milionów dolarów inwestycji, a w zeszłym roku została nabyta przez Zendesk, wartego ponad 8 miliardów dolarów lidera rynku technologicznego wsparcia klienta.


DocPlanner
Wybrane rundy: 20 mln USD w Serii C, 16.8 mln USD w Serii D, 10M USD w Serii B
Daty: Czerwiec 2016 (Seria C), Maj 2017 (Seria D), Maj 2015 (Seria B)
Inwestorzy: Enern, Target Global, Winter Capital, Market One Capital, One Peak Partners

DocPlanner to platforma łącząca lekarzy i pacjentów, która pozwala umawiać wizyty i publikować opinie. Obecna nie tylko w Polsce, gdzie działa jako ZnanyLekarz, ale też 9 innych krajach, takich jak Czechy czy Włochy, a także Meksyk bądź Chile. Po przejęciu największego rywala - Doctoralii firma z Polski została numerem 1 w swojej branży na świecie.


Brainly
Wybrane rundy: 15 mln USD w Serii B(1), 14 mln USD w Serii B (2), 9 mln USD w Serii A
Daty: Maj 2016 (Seria B1), Październik 2017 (Seria B2), Październik 2014 (Seria A)
Inwestorzy: Naspers Ventures, General Catalyst, Learn Capital, Point Nine Capital, Runa Capital, Kulczyk Investments

Znane większości polskich uczniów i studentów jako Zadane.pl, Brainly na dzień ostatniej inwestycji z maja 2016 obecne było także w 34 innych krajach, docierając do ponad 60 milionów uczniów na całym świecie. Co ciekawsze, dzięki dotychczasowemu wsparciu inwestorów takich jak Naspers Ventures czy General Catalyst, zdecydowana większość platformy nadal pozostaje zupełnie darmowa.


Booksy
Wybrane rundy: 13.2 mln USD w Serii B, 4.2 mln USD w Serii A
Daty: Lipiec 2018 (Seria B), Marzec 2017 (Seria A)
Inwestorzy: Piton Capital, OpeanOcean, Enern, Inovo VC

Booksy to lider wśród aplikacji mobilnych do rezerwacji wizyt na rynku zdrowia i urody - wartym ponad 150 miliardów. Booksy pozwala klientom na umawianie wizyt m.in. u fryzjerów czy w salonach piękności, a usługodawcom dostarcza rozwiązanie wspierające proces sprzedaży, obsługi klienta i zarządzania salonem. Przez aplikację Booksy umawiane są wizyty o wartości ponad 2 miliardów złotych rocznie.
Z dumą podkreślamy, że jako Inovo VC byliśmy pierwszym inwestorem Booksy i do dnia dzisiejszego aktywnie wspieramy spółkę w dalszej ekspansji i podbijaniu rynku większego niż chociażby cały rynek przewozów, na którym działa m.in. Uber.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0To nie może się udać. Do kraju wkracza hiszpański start-up, który chce robić Polakom pranie
0 0Ten start-up stworzył superpszczoły. Silniejsze, odporniejsze, lepsze
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta