Na początek przygotowaliśmy zestawienie największych inwestycji polskiego VC - pełen ranking w języku angielskim możecie znaleźć tutaj, natomiast jego podsumowanie wraz z kilkoma największymi transakcjami znajdziecie poniżej:
Zidentyfikowaliśmy 18 startupów, które pozyskały powyżej 5 milionów dolarów w pojedynczej rundzie finansowania, natomiast pięć największych transakcji opiewało w sumie na kwotę 176 milionów dolarów, a całościowy funding, jaki otrzymały te spółki to prawie miliard złotych!
W rankingu uwzględniamy także Grupę Pracuj, której finansowanie przez część osób może zostać uznane za inwestycję typu private equity. My jednak sądzimy, że w związku z objęciem mniejszościowego pakietu udziałów przez fundusz TCV Ventures, który działa aktywnie zarówno na rynku VC, jak i PE, można te rundę zaklasyfikować jako inwestycję venture capital i przywoływać jako przykład startupu który osiągnął bardzo duży sukces i warto go przywoływać.
Cieszy nas, że w Top5 znalazło się Booksy, które wspieramy od pierwszej inwestycji.
Z naszej obserwacji rynku wynika, że 2019 rok będzie obfitował w duże kilkunasto-, a nawet kilkudziesięcio-milionowe rundy polskich spółek.
Grupa Pracuj Wielkość rundy: 95 mln USD Data: June 2017 Inwestor: TCV Ventures
Jeśli przyjmiemy, że finansowanie jakie otrzymała Grupa Pracuj nadal można zaklasyfikować jako inwestycję venture capital, będzie to największa tego typu transakcja w Polsce, a zarazem jedna z większym w naszym regionie.
Grupa Pracuj, utworzona w 2000 roku, jest wiodącym dostawcą usług technologicznych wspierających użytkowników w poszukiwaniu pracy, rekrutacji, komunikacji wewnętrznej i rozwoju pracowników. Inwestorem został amerykański fundusz TCV Ventures, który w swoim portfolio ma inwestycje w firmy takie jak: Facebook, Netflix, Spotify, czy Groupon.
Base Wybrane rundy: 30 mln USD w Serii C, 15 mln USD w Serii B, 9.8 mln USD w Serii A Daty: Sierpień 2015 (Seria C), Marzec 2014 (Seria B) Inwestorzy: Tenaya Capital, Index Ventures, Social Capital, OCA Ventures, and others
Firma Base oferuje oprogramowanie do zarządzania relacjami z klientami (CRM) i wsparcia sprzedaży, które oparte jest m.in. o rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. W przeciągu kilku lat spółka zdołała pozyskać łącznie ponad 50 milionów dolarów inwestycji, a w zeszłym roku została nabyta przez Zendesk, wartego ponad 8 miliardów dolarów lidera rynku technologicznego wsparcia klienta.
DocPlanner Wybrane rundy: 20 mln USD w Serii C, 16.8 mln USD w Serii D, 10M USD w Serii B Daty: Czerwiec 2016 (Seria C), Maj 2017 (Seria D), Maj 2015 (Seria B) Inwestorzy: Enern, Target Global, Winter Capital, Market One Capital, One Peak Partners
DocPlanner to platforma łącząca lekarzy i pacjentów, która pozwala umawiać wizyty i publikować opinie. Obecna nie tylko w Polsce, gdzie działa jako ZnanyLekarz, ale też 9 innych krajach, takich jak Czechy czy Włochy, a także Meksyk bądź Chile. Po przejęciu największego rywala - Doctoralii firma z Polski została numerem 1 w swojej branży na świecie.
Brainly Wybrane rundy: 15 mln USD w Serii B(1), 14 mln USD w Serii B (2), 9 mln USD w Serii A Daty: Maj 2016 (Seria B1), Październik 2017 (Seria B2), Październik 2014 (Seria A) Inwestorzy: Naspers Ventures, General Catalyst, Learn Capital, Point Nine Capital, Runa Capital, Kulczyk Investments
Znane większości polskich uczniów i studentów jako Zadane.pl, Brainly na dzień ostatniej inwestycji z maja 2016 obecne było także w 34 innych krajach, docierając do ponad 60 milionów uczniów na całym świecie. Co ciekawsze, dzięki dotychczasowemu wsparciu inwestorów takich jak Naspers Ventures czy General Catalyst, zdecydowana większość platformy nadal pozostaje zupełnie darmowa.
Booksy Wybrane rundy: 13.2 mln USD w Serii B, 4.2 mln USD w Serii A Daty: Lipiec 2018 (Seria B), Marzec 2017 (Seria A) Inwestorzy: Piton Capital, OpeanOcean, Enern, Inovo VC
Booksy to lider wśród aplikacji mobilnych do rezerwacji wizyt na rynku zdrowia i urody - wartym ponad 150 miliardów. Booksy pozwala klientom na umawianie wizyt m.in. u fryzjerów czy w salonach piękności, a usługodawcom dostarcza rozwiązanie wspierające proces sprzedaży, obsługi klienta i zarządzania salonem. Przez aplikację Booksy umawiane są wizyty o wartości ponad 2 miliardów złotych rocznie.
Z dumą podkreślamy, że jako Inovo VC byliśmy pierwszym inwestorem Booksy i do dnia dzisiejszego aktywnie wspieramy spółkę w dalszej ekspansji i podbijaniu rynku większego niż chociażby cały rynek przewozów, na którym działa m.in. Uber.