O autorze
Partner zarządzający funduszem Inovo Venture Partners (wcześniej Inovo VC). Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych funduszy venture capital w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej, inwestujący w prosperujące spółki technologiczne, zwłaszcza software’owe. Do najbardziej udanych inwestycji Inovo można zaliczyć Booksy, Brand24 czy ECC Games. Przed prowadzeniem Inovo zdobywał doświadczenie w korporacjach finansowych i funduszach private equity, takich jak Rothschild - globalny bank inwestycyjny oraz Penta Investments - regionalna grupa inwestycyjna z aktywami o wartości ponad 9 miliardów euro.

Raport: Polski Rynek VC 2017-2018

źródło: opracowanie własne
Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Zdecydowaliśmy się przyjrzeć jak w ostatnich 2 latach wyglądała lokalna scena startupowa pod względem ilości i wartości transakcji, co ostatecznie zaowocowało opublikowaniem dwujęzycznego raportu. Część obserwacji i wniosków wynikających z naszego badania opisaliśmy poniżej, natomiast link do ściągnięcia pełnej wersji tekstu znajdziecie pod koniec tego artykułu.


Chociaż rok 2018 pod względem inwestycji okazał się być skromniejszy niż 2017, to jest to spowodowane głównie przez brak dużych (>20 mln zł) rund finansowania, zwłaszcza z udziałem graczy zza granicy, a także poprzez zakończenie okresu inwestycyjnego większości funduszy utworzonych przy pomocy KFK.


Metodologia - czyli jak podeszliśmy do zebrania danych
W zwiąku z tym, że ogólnodostepne źródła danych dotyczące polskiego rynku venture capital nieraz nie oddają jego rzeczywistego wyglądu, pomijając istotne rundy finansowania lub niewłaściwie przedstawiając te, które się odbyły, jako Inovo Venture Partners postanowiliśmy trafniej i rzetelniej przedstawić rzeczywisty stan lokalnego ekosystemu VC - zagregowaliśmy i przeanalizowaliśmy wszystkie informacje dostępne w wielu niezależnych, publicznych bazach danych, a także branżowych portalach newsowych za lata 2017-2018.


Jakość tych danych pozostawia wiele do życzenia - chcielibyśmy to zmienić!
Jako fundusze i startupy możemy w łatwy sposób poprawić dostępność i jakość informacji dotyczących rund finansowania.
Co proponujemy? Oprócz wypuszczania nawet krótkiej notki prasowej, najprostszym i najefektywniejszym rozwiązaniem będzie systematyczne uzupełnianie bazy crunchbase.com - to największy tego typu portal z możliwością crowdsourcingu, czyli samodzielnego update’owania odbytych transakcji.
W interesie wszystkich jest, żeby polski rynek VC pokazany został w całości. Każde z użytych przez nas źródeł (które są wykorzystywane przez globalne instytucje) pokazywał około połowę jego wartości.


Wykres 1: Liczba transakcji oraz ich wartość, lata 2017 i 2018

W 2018 roku było o 23 transakcje mniej niż w roku ubiegłym. To znaczący spadek, jednak jeszcze większy był spadek wartości. Wynika to głównie z dużo mniejszej liczby rund Serii A i Serii B - te nadal są w Polsce rzadkością.

Wykres 2: Liczba inwestycji na różnych etapach

W Polsce, podobnie jak w rozwiniętych ekosystemach, wielkość rynku zależy głównie od wielkości dużych rund. Tych w ubiegłym roku było wyjątkowo mało. Co warte podkreślenia, udział w nich brały głównie fundusze zagraniczne. Dotychczas na poziomie serii A i późniejszych w Polsce było bardzo mało kapitału.

Wykres 3: Największe inwestycje w ostatnich dwóch lat

Jesteście ciekawi co jeszcze udało nam się wychwycić z analizy ponad 100 transakcji odbytych na naszym rodzimym rynku?

ZACHĘCAMY DO POBRANIA PEŁNEGO RAPORTU POD TYM LINKIEM!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby