O autorze
Topowicze stanowią grupę Absolwentów Programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Top 500 Innovators: Science - Management – Commercialization. Działając jako Absolwenci powołaliśmy Stowarzyszenie Top 500 Innovators, które dzisiaj skupia 230 innowatorów w całej Polsce. Określiliśmy naszą wizję jako „Lider opinii i dobrych praktyk w obszarze współpracy nauki i biznesu”.

Stanowimy interdyscyplinarną platformę współpracy między przedstawicielami środowisk naukowych i przedstawicieli centrów transferu technologii w Polsce, wykorzystując doświadczenie zdobyte na najlepszych uczelniach na świecie, m.in. w Stanford University, University of California, Berkeley oraz Cambridge. Działalność Stowarzyszenia obejmuje promocję postaw innowacyjnych, przedsiębiorczości akademickiej, propagowanie idei współpracy nauki i biznesu, komercjalizacji badań naukowych. Jesteśmy także organizacją opiniotwórczą, którą chce kształtować krajobraz innowacji w Polsce. Więcej o Nas znajdziesz na naszej stronie.

Polsko-Amerykański Most Innowacji - potężna dawka inspiracji i okazja do wymiany doświadczeń

Już za niecałe dwa miesiące, 17-18 listopada 2017 roku w Krakowie odbędzie się czwarta edycja PAMI – Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji. To dwudniowa wydarzenie skierowane jest do osób, które chcą założyć lub usprawnić swój biznes, realizować innowacyjne projekty, uczyć się od najlepszych oraz nawiązać cenne relacje. W tym roku na uczestników PAMI czekają warsztaty, prelekcje, dyskusje panelowe oraz indywidualne sesje mentoringowe z ekspertami z Polski i USA. A wszystko zaczęło się całkiem skromnie w 2013 roku…


Początki

Idea Polsko-Amerykańskiego Mostu Innowacji (PAMI) narodziła się na spotkaniu zespołu Konsulatu Generalnego USA w Krakowie z absolwentami programu “Top 500 Innovators” pracującymi na AGH. Konsulat zaproponował i zaangażował się w tworzenie programu współpracy i wymiany doświadczeń między Polakami i Amerykanami w dziedzinie innowacji i przedsiębiorczości. Szukając formuły dla wydarzenia, w którym amerykańskie inspiracje połączymy z polskimi wyzwaniami, stworzyliśmy w 2013 roku pierwszą edycję PAMI pełną paneli dyskusyjnych, prezentacji i warsztatów.


Iwona Sadecka, doradca do spraw prasy i kultury w Konsulacie Generalnym USA, tak wspomina organizacyjne początki: “Iskrą, która spowodowała otwarcie się na nowe środowiska i kolejne pole wspólnych działań był program Top 500 Innovators, którego absolwenci wracali z USA zainspirowani, pełni entuzjazmu, wyposażeni w unikalne jeszcze wtedy doświadczenie ekosystemu Silicon Valley. Dla nas w Konsulacie stali się naturalnymi sprzymierzeńcami w przekazywaniu najlepszych praktyk amerykańskich w nowej ważnej dziedzinie współpracy. Budowanie innowacyjnego programu pozwalało rozszerzać sieć kontaktów z młodym, kreatywnym pokoleniem Polaków, co miało i ma zasadnicze znaczenie w stale zacieśniających się relacjach polsko-amerykańskich.”

PAMI od początku miało być “inne” -- świeże, pełne energii, unikające nudy sztampowych konferencji. Wkrótce na “moście” łączącym Polskę i USA zaczęli pojawiać się pierwsi goście: profesorowie Clark Kellogg i Mark Rittenberg z Uniwersytetu Berkeley, Catherine Bracy z Code for America, oraz osoby współtworzące krakowski ekosystem innowacji: Richard Lucas (inwestor i przedsiębiorca), Ramón A. Tancinco II (CISCO), Marek Kapturkiewicz (Innovation Nest), Wojciech Burkot (Google) i inni. Z całej Polski zjechali absolwenci programu Top 500 Innovators, którzy w oparciu o wiedzę i doświadczenie zdobyte w Kaliforni przygotowali praktyczne warsztaty dla uczestników PAMI. Dodatkową atrakcją był konkurs na pomysł na startup zatytułowany “The next big thing”, którego zwycięzcy otrzymali nagrodę pieniężną.


Rozwój


Hasłem przewodnim PAMI 2015 zostało: “How to begin”, a edycja była skierowana szczególnie do początkujących przedsiębiorców i młodych innowatorów, którzy szukali wiedzy i inspiracji potrzebnych do założenia własnej działalności. Pośród prelegentów znaleźli się m.in. John Spence - trener kadry menedżerskiej i jeden ze 100 najlepszych liderów myśli biznesowej w Stanach Zjednoczonych, Agata Wilam -- prezeska WhyBlueSky i założycielka Uniwersytetu Dzieci, czy Prof. Cezary Wójcik - Profesor PAN i SGH, Założyciel i Dyrektor Center for Leadership. Prelekcje i warsztaty podejmowały temat innowacji i przedsiębiorczości z różnych perspektyw: naukowej, biznesowej oraz społecznej.

Szczególnie interesujący okazał się panel “Success stories”, którego uczestnicy po krótkim wprowadzeniu i przedstawieniu własnej historii wdali się w żywą dyskusję, przy aktywnym udziale publiczności. To właśnie wtedy zrozumieliśmy, że szczególną wartością PAMI jest tworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i nawiązywania cennych relacji, a także połączenie prelekcji światowej klasy specjalistów z pokazami realnych efektów i konkretnych rezultatów innowacyjnych przedsięwzięć. Produktem, który wzbudził ogromne zainteresowanie był samolot bezzałogowy zaprezentowany przez firmę uAvionics. Natomiast imprezę networkingową uświetniły swoją obecnością i pokazem zespoły bolidów studenckich z Krakowa (AGH Racing) i Rzeszowa.

W roku 2016 hasłem przewodnim PAMI zostało: “Lessons to learn, ideas to expand”. Tym razem wydarzenie zaadresowaliśmy nie tylko do początkujących i aspirujących przedsiębiorców, ale też do tych, którzy już rozwijali własny startup czy komercjalizowali wyniki badań naukowych. Wykorzystując doświadczenia z poprzednich edycji, dopracowaliśmy i lepiej zbalansowaliśmy program, dając więcej czasu na networking oraz grupując warsztaty w ścieżki tematyczne takie jak: Przywództwo i zarządzanie (prowadzone przez Prof. Andrzeja Blikle), Innowacyjne myślenie (Małgorzata Pytel, Izabela Paluch), Wystąpienia publiczne (Spencer Penhart, Bartosz Józefowski), czy Przedsiębiorczość (Laura Schoppe).

W nowym miejscu, Krakowskim Parku Technologicznym, po raz kolejny spotkali się młodzi przedsiębiorcy, studenci, absolwenci i naukowcy, oraz eksperci z Polski i USA. Nowością w programie były tzw. “Sesje mentoringowe”, czyli indywidualne spotkania z mentorem PAMI, Johnem Spencem. Możliwość bezpośredniej konsultacji swoich pomysłów i problemów z doradcą największych amerykańskich firm została bardzo wysoko oceniona przez uczestników, co sprawiło, że ten element programu w tym roku pojawi się ponownie, tym razem w poszerzonej formie.
PAMI dojrzewa i zmienia się, w każdym roku rozwijając te aspekty, które budziły największe zainteresowanie oraz wprowadzając nowe elementy do programu. Ogromną radością napełnia nas fakt, że prelegenci PAMI, którym bliska jest idea wydarzenia, chętnie angażują się w kolejne edycje.
Zobacz relację z PAMI 2016.

PAMI 2017

W tym roku PAMI powraca z jeszcze większym rozmachem, budując na doświadczeniach poprzednich lat. Tytuł tegorocznej edycji to “A Guide to Success”. W ramach tego “przewodnika” skupimy się na zagadnieniach z zakresu przywództwa i zarządzania, psychologicznych mechanizmach w biznesie, oraz wykorzystywaniu porażek na drodze do sukcesu. Program PAMI 2017 obejmuje warsztaty, prelekcje, sesje mentoringowe oraz networking, a zaproszone firmy w praktyce zaprezentują omawiane metodyki, takie jak “turkusowe zarządzanie” czy Design Thinking. Wśród prelegentów znajdą się m.in. Daniel Martin z Uniwersytetu stanowego Kalifornii East Bay, David Whitney z Leading Agile’s Innovation Labs oraz Prof. Agnieszka Wilczyńska, Koordynatorka Heroic Imagination Project w Polsce. Specjalne nagranie wideo dla uczestników PAMI 2017 zapowiedział też Prof. Philip Zimbardo z Uniwersytetu Stanforda.

Wierzymy, że podstawą każdego biznesu są relacje budowane na wspólnych wartościach. Misją PAMI jest rozwijanie społeczności, która wspiera realizację innowacyjnych pomysłów i promuje ideę inspirującej przedsiębiorczości. Chcemy tworzyć przestrzeń do lepszego poznania się i wspierać wymianę doświadczeń między uczestnikami i ekspertami, dzięki czemu młodzi ludzie mogą uczyć się i czerpać wzorce od najlepszych praktyków z Polski i z USA, stając się kreatorami własnej przyszłości i przyszłymi liderami innowacji.

Serdecznie zapraszamy na PAMI 2017!

Bilety w przedsprzedaży dostępne są do 9.10.Organizatorami PAMI 2017 są: Fundacja Laboratorium Innowacji i Kreatywności, Konsulat Generalny USA w Krakowie i Stowarzyszenie Top 500 Innovators.Autorki powyższego artykułu (Weronika T. Adrian, Mirosława M. Długosz) są absolwentkami programu Top 500 Innovators i założycielkami Fundacji Laboratorium Innowacji i Kreatywności (FLIK). Od roku 2012 po powrocie z Kalifornii zaangażowane są w budowanie ekosystemu innowacji w Krakowie. W ramach założonej wraz z przyjaciółmi grupy Creative Cracow (prekursora FLIK) organizowały tzw. Kreatywne Śniadania, krakowską edycję Design Thinking Week, prowadziły zajęcia z kreatywności na AGH i UJ oraz warsztaty kreatywnego myślenia i działania dla firm i organizacji. W roku 2014 wystąpiły na TEDxWarsawPresidentialPalace prezentując autorską metodę “Ctrl+Alt+Del”.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić