
Reklama.
W programie, który rozpoczął się w grudniu 2017 roku wzięło udział 25 par mentoringowych, czyli mentorek – wybitnych kobiet biznesu i nauki i ich podopiecznych - mentorowanych z obszaru STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Przez rok pary mentoringowe pracowały nad rozwojem pomysłów na start-up zgłoszonych przez uczestniczki, jak również nad ich rozwojem osobistym. Poza relacją mentoringową w programie postawiono na szkolenia z twardych i miękkich umięjętności biznesowych. Uczestniczki wzięły udział w kilku szkoleniach stacjonarnych i webinariach, z takich zagadnień jak zakładanie i rozwój start-upu, komercjalizacja wyników badań, finansowanie start-upu, budowanie modeli biznesowych czy komunikacja w biznesie.
Ostatnim etapem programu był udział uczestniczek w konferencji Perspektywy Women in Tech Summit – wydarzeniu jak do tej pory bez precedensu, w którym wzięło udział ponad 3000 osób – głównie kobiet – z Europy Środkowej i Wschodniej. Wydarzenie zorganizowano w Centrum Konferencyjnym EXPO XXI w Warszawie, a wieczorna gala odbyła się w Centrum Nauki Kopernik, które tego wieczoru było na wyłączność dla kobiet in tech!
Jednym z wydarzeń podczas konferencji był finał konkursu Shesnnovation będący jednocześnie ostatnią częścią programu Girls Go Start-up! Academy. Zaprezentowało się w nim pięć finalistek, które pitchując na scenie o swoich pomysłach na start-up niezwykle poruszyły publiczność.
Nagrody główne trafiły do Adriany Złahody-Huzior i jej pomysłu na myszkę komputerową rejestrującą sygnał elektrokardiograficzny – ECiG, Emilii Witkowskiej-Nery wdrażającej technologię Acqualy błyskawicznie badającą czystość wody oraz Pauli Schabińskiej, której projekt Airror ma na celu stworzenie systemu monitorującego wpływ nasadzeń zieleni na poprawę jakości powietrza i eliminację smogu. Wyróżniono również projekt Kuula Marty Wites i OMU – Poli Karwat. Tak o konkursie mówiła zwyciężczyni wyjazdu do Doliny Krzemowej Adriana Złahoda-Huzior: ,,Udział w konkursie Shesnnovation był dla mnie sporym wyzwaniem. Po raz pierwszy miałam możliwość zaprezentowania mojego pomysłu przed szerokim gronem słuchaczy z Polski i zagranicy, współzawodnicząc ze wspaniałymi dziewczynami prezentującymi nie mniej interesujące projekty. Szansa jaką otrzymałam wygrywając wyjazd do Stanów Zjednoczonych jest dla mnie spełnieniem jednego z marzeń. Uświadomiło mi to, że nie ma rzeczy niemożliwych - każdy może zapracować na swój sukces wystarczająco w siebie wierząc.” Gratulujemy wszystkim finalistkom!
Wieczorem w Centrum Nauki Kopernik odbyło się spotkanie podsumowujące II edycję programu Girls Go Start-up Academy. Uczestniczki otrzymały dyplomy i upominki, był czas na networking i wzajemną wymianę doświadczeń z programu. Paula Schabińska, uczestniczka GGSA i jedna z laureatek konkursu Shesnnovation tak opowiadała o programie: ,,Program Girls Go Start-up! Academy wniósł wiele w rozwój naszego start-upu. Zarówno spotkania z Mentorką, jak również sesje szkoleniowe okazały się bardzo wartościowe. Specjalistyczna wiedza i doświadczenie Mentorki oraz osób prowadzących webinaria dały możliwość przeprowadzenia szczegółowych analiz niezbędnych przy prawidłowym rozwijaniu działalności”.
Spotkanie podsumowujące pokazało, jak wiele połączyło dziewczyny przez ostatnie 12 miesięcy. Niezwykle miło było spotkać się ten ostatni raz w programie, choć mamy nadzieję, że nawiązane w nim kontakty i relacje będą trwały również w przyszłości.
Program Girls Go Start-up! Academy opiera się przede wszystkim na idei mentoringu. Dążymy do tego, aby mentorki i osoby mentorowane były dobierane jak najlepiej po to, by relacja ta mogła przynosić jak najlepsze efekty. Klaudia Proniewska, mentorka tegorocznej edycji, tak mówiła na temat mentoringu: ,,Idea programu mentoringowego GGSA pozwala dostrzec fenomen jaki stoi za współpracą dwóch nieznanych sobie osób. Ponad rok temu pomysłodawcy projektu GGSA połączyli w pary nieznane sobie Kobiety (Mentorkę i Mentee). Uważam, że ciekawość siebie nawzajem pozwoliła na dużą kreatywność we współpracy i na eksplozję ciekawych pomysłów. (…) Komunikacja, odpowiedzialność i zaufanie – moim zdaniem te 3 słowa charakteryzują programy mentoringowe.”
Z pewnością oferta programu nie byłaby tak imponująca, gdyby nie udział wielu naszych partnerów i sponsorów, a wśród nich szczególne podziękowania należą się:
Studyinn Foundation
Ambasada Brytyjska w Warszawie
Miasto Stołeczne Warszawa
Studyinn Foundation
Ambasada Brytyjska w Warszawie
Miasto Stołeczne Warszawa
Dziękujemy także:
Fundacja MIT Enterprise Forum Poland
Wolves Gate
ENNBOW Energizing Elegance
Przestrzeń from Facebook, Google Campus Warsaw (organizacja wydarzeń)
Fundacja MIT Enterprise Forum Poland
Wolves Gate
ENNBOW Energizing Elegance
Przestrzeń from Facebook, Google Campus Warsaw (organizacja wydarzeń)
Przede wszystkim jednak dziękujemy wszystkim naszym kochanym uczestniczkom!
Wierzymy, że impuls, który otrzymały w programie pozwoli na jeszcze prężniejszy rozwój ich firm i niedługo będzie o nich naprawdę głośno :-)
[AS]