O autorze
Topowicze stanowią grupę Absolwentów Programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Top 500 Innovators: Science - Management – Commercialization. Działając jako Absolwenci powołaliśmy Stowarzyszenie Top 500 Innovators, które dzisiaj skupia 230 innowatorów w całej Polsce. Określiliśmy naszą wizję jako „Lider opinii i dobrych praktyk w obszarze współpracy nauki i biznesu”.

Stanowimy interdyscyplinarną platformę współpracy między przedstawicielami środowisk naukowych i przedstawicieli centrów transferu technologii w Polsce, wykorzystując doświadczenie zdobyte na najlepszych uczelniach na świecie, m.in. w Stanford University, University of California, Berkeley oraz Cambridge. Działalność Stowarzyszenia obejmuje promocję postaw innowacyjnych, przedsiębiorczości akademickiej, propagowanie idei współpracy nauki i biznesu, komercjalizacji badań naukowych. Jesteśmy także organizacją opiniotwórczą, którą chce kształtować krajobraz innowacji w Polsce. Więcej o Nas znajdziesz na naszej stronie.

Pomysły na miarę Doliny Krzemowej, czyli finał Girls Go Start-up! Academy

Finał programu Girls Go Start-up! Academy w Centrum Nauki Kopernik
Finał programu Girls Go Start-up! Academy w Centrum Nauki Kopernik
Dwanaście miesięcy intensywnej pracy nad pomysłami na start-up, wiele szkoleń, współpraca mentoringowa, dużo networkingu, nowych relacji i inspiracji – tak w największym skrócie wyglądał program Girls Go Start-up! Academy. Właśnie zakończyła się II edycja pierwszego w Polsce programu szkoleniowo-mentoringowego dla kobiet, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Top 500 Innovators i Fundacja Edukacyjna Perspektywy.
W programie, który rozpoczął się w grudniu 2017 roku wzięło udział 25 par mentoringowych, czyli mentorek – wybitnych kobiet biznesu i nauki i ich podopiecznych - mentorowanych z obszaru STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Przez rok pary mentoringowe pracowały nad rozwojem pomysłów na start-up zgłoszonych przez uczestniczki, jak również nad ich rozwojem osobistym. Poza relacją mentoringową w programie postawiono na szkolenia z twardych i miękkich umięjętności biznesowych. Uczestniczki wzięły udział w kilku szkoleniach stacjonarnych i webinariach, z takich zagadnień jak zakładanie i rozwój start-upu, komercjalizacja wyników badań, finansowanie start-upu, budowanie modeli biznesowych czy komunikacja w biznesie.
Ostatnim etapem programu był udział uczestniczek w konferencji Perspektywy Women in Tech Summit – wydarzeniu jak do tej pory bez precedensu, w którym wzięło udział ponad 3000 osób – głównie kobiet – z Europy Środkowej i Wschodniej. Wydarzenie zorganizowano w Centrum Konferencyjnym EXPO XXI w Warszawie, a wieczorna gala odbyła się w Centrum Nauki Kopernik, które tego wieczoru było na wyłączność dla kobiet in tech!

Jednym z wydarzeń podczas konferencji był finał konkursu Shesnnovation będący jednocześnie ostatnią częścią programu Girls Go Start-up! Academy. Zaprezentowało się w nim pięć finalistek, które pitchując na scenie o swoich pomysłach na start-up niezwykle poruszyły publiczność.
Nagrody główne trafiły do Adriany Złahody-Huzior i jej pomysłu na myszkę komputerową rejestrującą sygnał elektrokardiograficzny – ECiG, Emilii Witkowskiej-Nery wdrażającej technologię Acqualy błyskawicznie badającą czystość wody oraz Pauli Schabińskiej, której projekt Airror ma na celu stworzenie systemu monitorującego wpływ nasadzeń zieleni na poprawę jakości powietrza i eliminację smogu. Wyróżniono również projekt Kuula Marty Wites i OMU – Poli Karwat. Tak o konkursie mówiła zwyciężczyni wyjazdu do Doliny Krzemowej Adriana Złahoda-Huzior: ,,Udział w konkursie Shesnnovation był dla mnie sporym wyzwaniem. Po raz pierwszy miałam możliwość zaprezentowania mojego pomysłu przed szerokim gronem słuchaczy z Polski i zagranicy, współzawodnicząc ze wspaniałymi dziewczynami prezentującymi nie mniej interesujące projekty. Szansa jaką otrzymałam wygrywając wyjazd do Stanów Zjednoczonych jest dla mnie spełnieniem jednego z marzeń. Uświadomiło mi to, że nie ma rzeczy niemożliwych - każdy może zapracować na swój sukces wystarczająco w siebie wierząc.” Gratulujemy wszystkim finalistkom!Wieczorem w Centrum Nauki Kopernik odbyło się spotkanie podsumowujące II edycję programu Girls Go Start-up Academy. Uczestniczki otrzymały dyplomy i upominki, był czas na networking i wzajemną wymianę doświadczeń z programu. Paula Schabińska, uczestniczka GGSA i jedna z laureatek konkursu Shesnnovation tak opowiadała o programie: ,,Program Girls Go Start-up! Academy wniósł wiele w rozwój naszego start-upu. Zarówno spotkania z Mentorką, jak również sesje szkoleniowe okazały się bardzo wartościowe. Specjalistyczna wiedza i doświadczenie Mentorki oraz osób prowadzących webinaria dały możliwość przeprowadzenia szczegółowych analiz niezbędnych przy prawidłowym rozwijaniu działalności”.Spotkanie podsumowujące pokazało, jak wiele połączyło dziewczyny przez ostatnie 12 miesięcy. Niezwykle miło było spotkać się ten ostatni raz w programie, choć mamy nadzieję, że nawiązane w nim kontakty i relacje będą trwały również w przyszłości.

Program Girls Go Start-up! Academy opiera się przede wszystkim na idei mentoringu. Dążymy do tego, aby mentorki i osoby mentorowane były dobierane jak najlepiej po to, by relacja ta mogła przynosić jak najlepsze efekty. Klaudia Proniewska, mentorka tegorocznej edycji, tak mówiła na temat mentoringu: ,,Idea programu mentoringowego GGSA pozwala dostrzec fenomen jaki stoi za współpracą dwóch nieznanych sobie osób. Ponad rok temu pomysłodawcy projektu GGSA połączyli w pary nieznane sobie Kobiety (Mentorkę i Mentee). Uważam, że ciekawość siebie nawzajem pozwoliła na dużą kreatywność we współpracy i na eksplozję ciekawych pomysłów. (…) Komunikacja, odpowiedzialność i zaufanie – moim zdaniem te 3 słowa charakteryzują programy mentoringowe.”

Z pewnością oferta programu nie byłaby tak imponująca, gdyby nie udział wielu naszych partnerów i sponsorów, a wśród nich szczególne podziękowania należą się:
Studyinn Foundation
Ambasada Brytyjska w Warszawie
Miasto Stołeczne Warszawa

Dziękujemy także:
Fundacja MIT Enterprise Forum Poland
Wolves Gate
ENNBOW Energizing Elegance
Przestrzeń from Facebook, Google Campus Warsaw (organizacja wydarzeń)


Przede wszystkim jednak dziękujemy wszystkim naszym kochanym uczestniczkom!
Wierzymy, że impuls, który otrzymały w programie pozwoli na jeszcze prężniejszy rozwój ich firm i niedługo będzie o nich naprawdę głośno :-)


[AS]
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)