Zalety systemów do zarządzania projektami dostępnych w chmurze
Włodzimierz Makowski
08 lipca 2020, 11:57·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 08 lipca 2020, 11:57Wraz z zapotrzebowaniem na zdalne rozwiązania dla biznesu, równie dynamicznie wzrasta zaufanie do aplikacji działających w chmurze.
Wiele osób korzysta z prywatnego maila w chmurze czy z bankowości internetowej, a na co dzień korzystamy z szeregu aplikacji, które dostępne są tylko w technologii cloud. Chmura bez wątpienia jest bezpiecznym rozwiązaniem, nawet biorąc pod uwagę sporadyczne doniesienia medialne na temat wycieków danych czy zuchwałych ataków hackerskich.
Stale zwiększa się także liczba producentów oprogramowania oferujących swoje rozwiązania wyłącznie w chmurze. Innym podejściem spotykanym w biznesie jest równoległe oferowania zarówno systemu w chmurze, jak i wersji do zainstalowania na serwerach klienta. Daje to możliwość wyboru rozwiązania dopasowanego do potrzeb danej organizacji.
Wraz z zespołem FlexiSolutions przeanalizowaliśmy zapytania z rynku, dotyczące naszego systemu do zarządzania projektowego i doszliśmy do wniosku, że ponad 70% zapytań dotyczy chęci zakupu systemu w wersji chmurowej. Na ich podstawie spisaliśmy najczęściej podawane powody, dla których klienci preferują nabyć
oprogramowanie do zarządzania projektami działające w chmurze:
1. Łatwa dostępność do systemu
Program jest dostępny praktycznie w dowolnym miejscu z dowolnego urządzenia, które ma dostęp do internetu. Nie potrzebujemy tzw. VPNa. Aplikację otwieramy jak dowolną stronę internetową z zastrzeżeniem, że wymagany jest login do systemu.
2. Koszty równomiernie rozłożone w czasie
Zakup systemu w chmurze nie wymaga początkowej inwestycji w serwery, w zakup licencji czy koszty wdrożenia (jednocześnie w razie potrzeby istnieje możliwość dokupienia ewentualnych szkoleń lub też dodatkowego wsparcia w parametryzacji systemu). Za system płacimy miesięcznie albo np. kwartalnie, co daje też możliwość elastycznego dostosowywania ilości licencji do aktualnych potrzeb firmy.
3. Bezpieczeństwo
Jak wskazują prognozy firmy Gartner, większość problemów z bezpieczeństwem rozwiązań chmurowych będzie wynikać z błędu użytkownika, a nie samej technologii. Potentaci rynkowi jak Amazon, Google czy Microsoft (na którego jakości opieramy nasz system), szczególnie dbają o bezpieczeństwo korzystania z oferowanej przez nich chmury.
4. Zwiększenie zwinności w działaniu firmy
Chmura daje szereg możliwości, które przyspieszają sposób działania firmy. Głownie dlatego, że tego typu oprogramowanie jest dostępne z każdego miejsca z dostępem do Internetu, to na bieżąco
można obserwować co dzieje się na projektach. Menedżerowie nie muszą już czekać aż wrócą do firmy, aby podejmować na czas konieczne decyzje. Również w tzw. czasie rzeczywistym odbywa się wymiana informacji pomiędzy członkami zespołów projektowych. Wszyscy są na bieżąco z informacjami co zapewnia większą płynność pracy.
5. Szybkość aktualizacji do nowej wersji
Używając systemu w chmurze umożliwiamy łatwą aktualizację do nowej wersji oprogramowania, która jest zupełnie bezbolesnym procesem. Warto dodać, że aktualizacja systemu na serwerach klienta wymaga już podjęcia kilku działań i koordynacji z dostawcą systemu.
6. Prostsza obsługa informatyczna
Firma wdrażająca oprogramowanie w wersji chmurowej nie musi posiadać wewnętrznego zespołu IT, gdyż cała obsługa informatyczna systemu pozostaje po stronie dostawcy programu.
7. Możliwość wypróbowania
Rozliczanie korzystania z aplikacji w trybie miesięcznym albo kwartalnym sprawia, że jeśli rozwiązanie (pomimo jego początkowej atrakcyjności) nie sprawdzi się w rzeczywistości operacyjnej, to stosunkowo łatwo możemy zrezygnować z dalszej subskrypcji i poszukać bardziej odpowiedniego oprogramowania. Co ważne, głównym czynnikiem w tym przypadku nie są finanse, a pewien rodzaj „falstartu” organizacyjnego, który zmusza nas do podjęcia kolejnej próby.