O autorze
Uważam, że nie trzeba być geniuszem, żeby być wprawnym innowatorem.

Jestem współzałożycielem Rokanan - firmy zajmującej się projektowaniem i wdrażaniem produtków na rynek oraz propagnowaniem standardów zarządzania produktami. Jestem współautorem podręcznika „Przewodnik po Ogólnej Teorii Innowacji” oraz założycielem i Product Managerem TeamStormera, aplikacji do zespołowego rozwiazywania problemów.

Jestem też założycielem i prezesem przedstawicielstwa Product Development and Management Association, najstarszej organizacji non profit (1976r) zrzeszającej menadzerów produktów i innowacji

Maja pasją jest sztuka: rysunek, gitara, dobra książka i jazda na deskorolce.

Houston mamy problem - jak rozwiązywać złożone problemy

CAPCOM Charles Duke w trakcie lądowania Apollo 11
CAPCOM Charles Duke w trakcie lądowania Apollo 11 NASA
Prawie każdy menadżer i właściciel firmy boryka się ze złożonymi problemami w swojej pracy. Gdybyśmy mieli nieograniczone zasoby, czas, pieniądze to wszystko byłoby proste.


Najlepszym zobrazowaniem takich wyzwań jest scena z filmu Apollo 13 z Tomem Hanksem, w której obsługa naziemna próbuje zrobić filtr, żeby kosmonautom mogło wystarczyć tlenu, aby dolecieć na Ziemie. Do rozwiązania tego problemu może użyć tylko sprzętu, który znajduje się na promie: “we got to find a way to make this fit this into the hole for this using nothing but that...” (musimy znaleźć sposób, aby dopasować ten element do tego otworu, z pomocą tylko tych rzeczy).Aby rozwiązywać tego typu problemy z dużą skutecznością potrzebujemy albo armie ekspertów z każdej dziedziny (a nawet to nie gwarantuje sukcesu), albo niezawodne metody i narzędzia, które można byłoby użyć niezależnie od branży i natury problemu. Firmy wspierają się prostymi sposobami jak burza mózgów, niestety w przypadku naprawdę złożonych wyzwań także nie są one skuteczne. Obarczone są także wadami metodologicznymi np. najgłośniejsza osoba w zespole potrafi zdominować spotkanie.

Istnieje jednak bardzo skuteczna metodologia oparta o Ogólna Teorię Innowacji (GTI). Analiza GTI opiera się na podejściu systemowym i skupia się na eksplorowaniu przestrzeni sytuacji problemowej (funkcje oraz właściwości poszczególnych elementów i relacje między nimi), dzięki czemu daje wyjątkowy wgląd. Pozwala rozwiązać nawet najtrudniejsze i pozornie nierozwiązywalne problemy.
Czasem się zdąża, że ludzie nie chcą uwierzyć, że jesteśmy w stanie rozwiązywać problemy w każdej branży. Dla nas jest to oczywiste, że takie umiejętność może nabyć każdy, wystarczy tylko nauczyć się Szablonów Problem-Rozwiązanie oraz pozostałych narzędzi z bogatego arsenału GTI. W końcu narzędzia te używały między innymi takie instytucje i firmy jak NASA, Northrop Grumman czy Tauron w Polsce.

Jak zawsze, osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu lub na darmowe warsztaty, które czasem prowadzę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Prestiżowy konkurs dla polskich start-upów. Najlepsi pojadą do Doliny Krzemowej
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0Trump bije się z Chińczykami, obrywa Polska. Musimy wybrać: pieniądze czy bezpieczeństwo
0 0Już nawet Amerykanie wiedzą, że wizy zostaną zniesione. Oto mocny dowód
0 0Duże zmiany w Allegro. Ogłoszenia bez opłat i przestrzeń dla osób prywatnych