O autorze
Uważam, że nie trzeba być geniuszem, żeby być wprawnym innowatorem.

Jestem współzałożycielem Rokanan - firmy zajmującej się projektowaniem i wdrażaniem produtków na rynek oraz propagnowaniem standardów zarządzania produktami. Jestem współautorem podręcznika „Przewodnik po Ogólnej Teorii Innowacji” oraz założycielem i Product Managerem TeamStormera, aplikacji do zespołowego rozwiazywania problemów.

Jestem też założycielem i prezesem przedstawicielstwa Product Development and Management Association, najstarszej organizacji non profit (1976r) zrzeszającej menadzerów produktów i innowacji

Maja pasją jest sztuka: rysunek, gitara, dobra książka i jazda na deskorolce.

Jutro to dziś, tyle że jutro

seksmisja
seksmisja wikipedia
Czy pamiętacie te słowa Sławomira Mrożka, którymi zaczyna się kultowa Seksmisja? Są one moim zdaniem, dziś dużo bardziej aktualne dziś, niż w latach osiemdziesiątych. Zapytasz co Seksmisja ma wspólnego z biznesem i innowacjami?Co jest grane?

Czasami mam wrażenie, że tzw. innowacyjność opętała ludzi niczym jakaś ostra psychoza. Wszyscy chcą więcej, szybciej, taniej. Tworzymy aplikacje, rozwijamy sztuczną inteligencje (zamiast używać swoją), technologia wszędzie ułatwia życie. Dlaczego zatem nie żyjemy w raju?


Bezsprzecznie technika ma nas wspierać, tak aby ułatwiać nam życie. To właśnie technika, począwszy od druku do komputerów osobistych i Internetu, dała ludziom dostęp do wiedzy i wolność wyboru.

Jednak wiara w to, że aby być szczęśliwy, trzeba mieć dużo pieniędzy i wolnego czasu, jest dość naiwna. Tak naprawdę cywilizacja dzięki rozwojowi robotyki może stanąć przed takim faktem - co robić z całym wolnym czasem. Osobiście, nie wierze, że to się stanie, bo na pewno znajdzie się ktoś, kto to zaprzęgnie technologie, aby jak zwykle zapędzić masy do pracy co potulne, bezmyślne baranki kochają – żeby ktoś nimi kierował.


Ci, którzy potrafią się cieszyć danym momentem, cieszą się nim DZIŚ. Ci, którzy realizują złożone plany, po ich skończeniu będą po prostu realizować po prostu inne złożone plany. Byle tylko coś robić.

Rzeczy jednak nie są czarno białe. Z jednej strony wspomniana neuroza, ale z drugiej strony wiem jak mało kto, czym jest niepokój twórczy, jak ważna jest swoboda poszukiwania własnej drogi. I że na ludzką działalność można spojrzeć właśnie tak pozytywnie.


Co z tym zrobić

Mój własny etap poszukiwań jeszcze się nie skończył, mimo, że malowałem i rysowałem, grałem, napisałem książkę naukowo-biznesową (o innowacjach), zrobiłem karierę w korpo i otwarłem dwie firmy. Odnoszę wrażenie, że chyba taka jest moja natura - jakaś część we mnie zawsze będzie czuła niedosyt i nakazywała mi wydreptywać nowe ścieżki i poszukiwać nowych życiowych doświadczeń.Jedyną formą załagodzenia tego głodu twórczego jest przypomnienie sobie właśnie, że jutro to dziś tyle, że jutro. Że nie chce jak wszyscy dokoła biegać jak poparzony, wierząc w straszną powagę swoich projektów. Dla mnie one nie mają większego znaczenia, po prostu doświadczam chwili obecnej, bawię się życiem. I fajnie jest po prostu usiąść i napić się dobrej kawy i nic nie robić cały dzień patrząc na rzeczywistość niczym Yossarian z Paragrafu 22. To naprawdę niesamowite, że ludzie utożsamiają się z zawartością swojej głowy i rzeczami, które robią tak bardzo:D

Co z biznesem

Już w 1992 roku Neil Postman pisał o triumfie technologii na kulturą. A nie wiedział jeszcze co się szykuje… Pisał o tym, że stajemy się niewolnikami własnych narzędzi. O tym, że technika niezauważenie redefiniuje pojęcia i język, a co za tym idzie także naszą tożsamość.

A jakie implikacje ma brak ZEN w biznesie? To, że ciężko się pracuje w organizacjach, które mają neurotyczną kulturę. Że ludzie pracują długie godziny w ogóle nie zadając pytań po co i jakie ich praca ma wpływ na otoczenie, byle było więcej, szybciej, taniej. Co jeszcze śmieszniejsze dużą część problemów, które ludzie próbują naprawiać, można by uniknąć robiąc MNIEJ, a z głową.

Zastanów się: czy Matrix więzi także Ciebie?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.