Niewiele krajów może się poszczycić natychmiastowym zaufaniem klienta, idącym za informacją "made in". Niewątpliwie, "Wyprodukowano w Niemczech." budzi w kupującym takie emocje. Zabawnym przykładem są sklepy typu "Chemia z Niemiec". Mimo, że w każdym supermarkecie w Polsce możemy znaleźć dokładnie te same marki, co w tych sklepikach, to jednak Persil prosto z Niemiec pierze jakby lepiej. Taki stan rzeczy nie jest oczywiście przypadkiem. Niemcy od lat, konsekwentnie pracują nad swoją marką.
Częścią obecnej strategii tworzenia narodowej marki Niemiec jest archiwizacja oraz wystawiennictwo. Przykład z historii to Deutsche Werkbund, czyli dwudziestowieczna, niemieckiej organizacja dbającej o jakość produktów 'Made in Germany'.
Rozwój rozpoznawalnej marki był istotną tendencją w projektowaniu XX-wieku. Niezmienna jakość oraz wiarygodność, jaka kryła się pod nazwą – marką miała oszczędzić klientowi zachodu z testowaniem każdego produktu osobiście.
W 1915 roku, Deutsche Werkbund wraz z Dürerbund opublikowały katalog 1600 niemieckich produktów codziennego użytku. Kryterium wyboru była ' Pierwszorzędna jakość materiału, formy i używalności.'. Publikacja pokazywała przybory kuchenne, przedmioty na stół, meble, lampy oraz sprzęt rtv i agd wyprodukowane zarówno masowo, jak i wykonane rzemieślniczo. Zbiór był anonimowy. Nie zawierał ani nazwisk projektantów, ani nazw producentów prezentowanych przedmiotów. Miał służyć, jako wzornik jakości dla projektantów i wytwórców. 'Warenbuch' był publikowany w niezmienionej formie, aż do 1927 roku. Przedmioty z katalogu można obejrzeć na wystawie w 'Museum der Dinge' w Berlinie.
Obecna pozycja Niemiec, jako lidera we wzornictwie przemysłowym objawia się między innymi poprzez organizację IF Design Award: międzynarodowego konkursu, którego laureaci mogą promować swój produkt jako „wyróżniającą jakość na rynku”. Konkurs powstał w 1953 roku i do dziś cieszy się ogromnym szacunkiem środowiska projektowego na całym świecie. Niedługo oficjalnie poznamy laureatów IF 2017. Z zeszłorocznymi polskimi laureatami nagrody można zapoznać się tu
Tekst: Alicja Wianecka "Wzorowe"
Fotografie: Jakub Stojałowski