„Nowe technologie dla dziewczyn” – ruszają pierwsze w Polsce stypendia wyłącznie dla studentek politechnik

„Nowe technologie dla dziewczyn” – ruszają pierwsze w Polsce stypendia wyłącznie dla studentek politechnik.
„Nowe technologie dla dziewczyn” – ruszają pierwsze w Polsce stypendia wyłącznie dla studentek politechnik. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Intel oraz Fundacja Edukacyjna Perspektywy wprowadzają pierwszy w naszym kraju program stypendialny przeznaczony jedynie dla przedstawicielek płci pięknej - „Nowe technologie dla dziewczyn”. Tegorocznym maturzystkom oraz studentkom studiów inżynierskich zostanie zaoferowany program wsparcia i rozwoju.

Za mało studentów i studentek kierunków informatycznych
Inicjatywa ma zachęcić dziewczyny do zainteresowania się nowymi technologiami oraz wykształceniem, które wiąże się z ich tworzeniem. Choćby dlatego, że w branży informatycznej panuje duży deficyt wykwalifikowanych pracowników. Ponadto w Polsce i na świecie od lat charakteryzuje się ona niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet, które waha się od kilku do kilkunastu procent.

Dodatkowo, jak pokazuje raport „Kobiety na politechnikach 2015” – od kilku lat obserwujemy w naszym kraju niepokojącą tendencję zmniejszania się liczby studentów kierunków związanych z informatyką i telekomunikacją w ogóle. Kobiet jest wśród nich około 13 proc. Spożytkowanie wielkiego potencjału dziewczyn w kluczowym dla rozwoju cywilizacyjnego obszarze nowych technologii będzie bardzo pomocne dla jego rozwoju.

Program będzie realizowany na 7 najlepszych uczelniach w Polsce
Do udziału w programie zostaną zaproszone tegoroczne maturzystki oraz studentki studiów inżynierskich wybranych politechnik. W programie są: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Łódzka, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Wrocławska. Aplikować można już od 1 kwietnia na stronie internetowej www.stypendiadladziewczyn.pl.


W ramach programu stypendystki otrzymają wsparcie merytoryczne oraz finansowe. Znajdą się pod opieką mentorów, czyli doświadczonych pracowników firmy Intel. Uczestniczki dostaną stypendium w kwocie 12 tys. zł brutto, które pokryje część wydatków związanych ze studiami. Niektóre ze studentek zostaną zaproszone do wzięcia udziału w programie stażowym w Intel Technology Poland w Gdańsku - największym centrum R&D Intela w Europie.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Trwa ładowanie komentarzy...