Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową - autor analizy, z której wynika, że w naszym kraju do klasy średniej zalicza się około 3 mln osób.
Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową - autor analizy, z której wynika, że w naszym kraju do klasy średniej zalicza się około 3 mln osób. Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta
Reklama.
Co więcej, grupa ta ciągle rośnie, a jej dochody się wyrównują. Bohdan Wyżnikiewicz jako kryterium przynależności do klasy średniej przyjął założenie, że należą do niej osoby zarabiające miesięcznie w przedziale 6-40 tys. zł brutto - w okresie co najmniej pięciu lat, przy przyjęciu poziomu cen z lat 2010-2012. Ponadto założył, że do klasy średniej zaliczymy także członków rodzin osób o odpowiednio wysokich zarobkach.
Aby określić liczbę osób należącą do klasy średniej, ekonomista skorzystał z dwóch źródeł. Pierwsze z nich to komunikaty Ministerstwa Finansów dotyczące corocznych rozliczeń podatków PIT. Z kolei drugie to dane GUS, opisujące rozkład wynagrodzeń odnoszący się do osób o najwyższych wynagrodzeniach. Postanowił wykorzystać informacje z tych dwóch miejsc niezależnie od siebie.
Klasa średnia to osoby objęte najwyższym progiem w PIT i przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym
Ekspert założył, że przy rygorystycznym podejściu do klasy średniej, można zaliczyć wszystkich podatników, którzy zostali objęci najwyższą stawką PIT w latach 2001-2006 oraz 2007-2013. W efekcie to grono cały czas systematycznie rosło, osiągając na koniec 2013 r. poziom ponad 600 tys. osób.
Ponadto ekonomista przeanalizował sytuację osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym o stawce 19 proc. Bohdan Wyżnikiewicz przyjął więc, że do klasy średniej należy 2/3 takich podatników – czyli około 300 tys. osób.
Oznacza to, że na podstawie danych resortu finansów, zgodnie z przyjętymi przez ekonomistę założeniami, w Polsce do klasy średniej zalicza się co najmniej 900 tys. osób, ale wyklucza to osoby zarabiające 6-7 tysięcy złotych miesięcznie.
13 proc. zatrudnionych należy do klasy średniej
Z kolei GUS co 2 lata prowadzi badania statystyczne wynagrodzeń odnoszące się do ponad 8 mln pracujących Polaków. Wyróżniają one m. in. liczebność zatrudnionych w grupie osób o najwyższych zarobkach oraz specjalistów. W efekcie kryterium dochodowe przynależności do klasy średniej spełnia 13 proc. zatrudnionych, czyli około 1050 tys. osób.
Łącznie klasa średnia miałaby liczyć ok. 3 mln osób, przy czym do tego należy dodać ponad pół miliona ludzi, którzy zarabiają 6-7 tysięcy miesięcznie, ale nie zaliczają się jeszcze do klasy średniej.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl


Źródło: Forsal.pl