NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Podatkiem w prezesów

  Portland, w stanie Oregon, skupiło niedawno uwagę światowych mediów. W zeszłą środę, 8ego grudnia, rada miejska przegłosowała nowe przepisy podatkowe. Na ich mocy, każde działające w mieście przedsiębiorstwa, których prezesi zarabiają więcej niż 100 krotność mediany zarobków pracowników, będą płacić wyższą daninę fiskusowi. W ten sposób skromne Portland staje w pierwszym szeregu krucjaty, mającej na celu zmniejszenie amerykańskich nierówności. Jest też jedynym – póki co - miastem w Stanach Zjednoczonych, które nałożyło podatki na zarobki dyrektorów zarządzających.

 • Dotacje B+R - skutki podatkowe w CIT

  Mimo, że jak wykazuje PWC, polski system podatkowy staje się coraz mniej skomplikowany, to badania wśród polskich przedsiębiorców wskazują, iż to właśnie system podatkowy (i stosowanie jego przepisów) jest wciąż tym obszarem, w którym istnieją największe utrudnienia dla prowadzenia biznesu w Polsce, niezależnie od wielkości firmy czy branży jej działalności. Stąd też nie rzadko słyszę pytanie: jakie skutki podatkowe dla firmy generują granty? Wpis ten ma za zadanie wyjaśnienie tej kwestii.

 • Każdy kraj może być rajem podatkowym

  Gdy pada termin raj podatkowy najczęściej mam przed oczami skrawek turkusowej zatoczki, biały piasek oraz leżaki z drinkami rozłożone w cieniu palm. Faktycznie opis wypisz-wymaluj odpowiadającym klimatom Wysp Dziewiczych (zarówno Amerykańskich jak i Brytyjskich), Samoa czy Bahamów. Tymczasem poważne raje podatkowe mieszczą się dużo bliżej. Mogą to być: wyspa Man, wyspa Jersey na Kanale LaManche, ale także Luksemburg, Belgia, Holandia czy... Węgry. Wszystko zależy od okoliczności prawnych. Technicznie rzecz ujmując unikanie opodatkowania oznacza działanie w ramach obowiązujących regulacji, które minimalizuje zobowiązania fiskalne. W odróżnieniu od uchylania się od obowiązków podatkowych, co jest działaniem nielegalnym.

 • Podatek od sieci sklepów

  Od kilku miesięcy toczy się dyskusja o konsekwencjach wprowadzenia podatku od sieci handlowych. Przeciwnicy straszą wzrostem inflacji, likwidacją miejsc pracy, ucieczką kapitału oraz wieloma innymi negatywnymi zjawiskami. Zwolennicy podnoszą natomiast argument dużo większych możliwości transferu zysków przez zagraniczne sieci względem krajowych podmiotów, rynek zdominowany przez zagraniczne sieci, czy też konieczność osiągnięcia nowych wpływów do budżetu. Najsłabszym elementem tej dyskusji są niestety fakty, co niestety uniemożliwią rzeczową dyskusję nad najbardziej optymalną wersją tego podatku. Określenie - czy będzie on uzależniony od powierzchni sklepów, czy może od obrotu, czy będzie progresywny w przypadku obrotu, a jeśli od powierzchni to czy od 250m2 czy może od 400m2 – wszystko to istotnie wpłynie na przyszły kształt rynku handlu detalicznego w Polsce oraz na nas wszystkich jako na konsumentów.

 • Od 2016 roku nastąpią zmiany w zasadach oskładkowania umów cywilnoprawnych

  Od 01 stycznia 2016 roku wchodzą nowe regulacje związane z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców. Osoba, spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, wykonująca umowę zlecenie, której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu będzie niższa od minimalnego wynagrodzenia (w 2016 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 1850 zł brutto), będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym również z tej umowy zlecenia.

 • Ulgi podatkowe na B+R już od 2016 r. - Working paper Koalicji na rzecz polskich innowacji i PwC

  Uruchamiana właśnie ulga na B+R to całkowicie nowy instrument dla polskich przedsiębiorców. Warto się do niego dobrze przygotować. W ramach Koalicji na rzecz polskich innowacji PwC przygotowało praktyczny materiał na ten temat.

 • Większe ograniczenia nie są ograniczeniem?

  Długo zastanawiałem się jaki temat będzie odpowiedni na rozpoczęcie tego bloga. Jego celem jest, z jednej strony przybliżyć Państwu podatki jako element funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, a z drugiej – omawiać propozycje zmian i kierunek interpretacji prawa podatkowego przez Ministra Finansów i organy podatkowe.