Z badań TNS Polska wynika, że 33 proc. millenialsów regularnie spędza w pracy więcej niż standardowe 8 godzin dziennie, a co piąta osoba pracuje powyżej 9 godzin. Z kolei średni czas spędzany w pracy jest o prawie pół godziny dłuższy niż standardowy wymiar etatowy. Nieco dłużej pracują mężczyźni w porównaniu z kobietami, ale też 30-latkowie w zestawieniu z osobami młodszymi.
W ostatnich latach nadgodziny, zwłaszcza w niektórych zawodach, stały się normą. W wielu firmach liczba godzin spędzonych w pracy jest wyznacznikiem wartości i zaangażowania pracownika, a także synonimem sukcesu zawodowego. To bardzo krótkowzroczne myślenie, bo jak pokazują badania, długość pracy wcale nie przekłada się na jej jakość. Pracownik zostaje dłużej pod wpływem presji lub z poczucia solidarności, ale ten czas jest z reguły bardzo nieefektywny. Takie podejście nie sprzyja wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań i naraża przedsiębiorstwa na dodatkowe koszty.
Z raportu TNS Polska wynika, że problemy z koncentracją, w różnych porach dnia, ma co czwarta osoba w wieku 18-35 lat. Częściej ten dyskomfort dotyczy mężczyzn (30 proc.) niż kobiet (22 proc.). Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że ich problemy z koncentracją najczęściej wynikają ze zmęczenia.
Oczywiście nie chodzi o to, aby przez pełne 8 godzin skupiać całkowitą uwagę na wykonywanych zadaniach. Wręcz pożądane jest, aby robić sobie regularne przerwy, które pomagają odświeżyć umysł i ułatwią wykreowanie nowych idei. Sęk w tym, że często mylimy umiejętność koncentracji ze skupieniem. Zdolność koncentracji zależy od takich czynników jak samopoczucie, środowisko pracy, poziom stresu czy negatywne uczucia, a także od umiejętności mądrego zaplanowania obowiązków w ciągu dnia. Zamiast skupiać się nie na tym, co trzeba, lepiej ułożyć sobie mądrze zadania, na przykład te wymagające największego zaangażowania i robić je wtedy, gdy ma się zazwyczaj wysoką efektywność, a te mniej ważne o porach, kiedy wydajność naturalnie spada.
Z raportu wynika, że młodzi pracownicy uważają, iż lepiej odnajdują się w środowiskach, które oferują elastyczny model pracy. Ponad połowa młodych mieszkańców miast (55 proc.) wskazuje, że takie rozwiązanie wpłynęłoby korzystnie na ich efektywność. Co więcej, tego zdania są równie często osoby, które pracują zazwyczaj 8 lub mniej godzin dziennie, jak i te, którym regularnie zdarza się zostawać po godzinach.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl