Miasta, które w całości zasilane są energią słoneczną

https://www.flickr.com/photos/eager/
Trend związany z OZE powoli rozwija się w naszym kraju. Coraz więcej osób i przedsiębiorców przekonuje się do instalacji fotowoltaicznych. Powoli rośnie świadomość ekologiczna. Pojawiają się kolejne zmiany ustawy o OZE, które mają ułatwiać życie prosumentom. Podczas gdy Polacy dopiero uczą się czym jest OZE, na świecie funkcjonują już lub wkrótce będą funkcjonować miasta w pełni niezależne energetycznie, pozyskujące energię wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Masdar – miasto na zamówienie
Pierwszym, w pełni ekologicznym miastem będzie Masdar w emiracie Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego budowę rozpoczęto w 2006 roku, a zakończenie planowane jest na lata pomiędzy 2015 a 2020 rokiem. Plany i makieta miasta zostały po raz pierwszy przedstawione 21 stycznia 2008 roku. Głównym źródłem energii będzie fotowoltaika i systemy solarne, dodatkowo prowadzone są badania nad wykorzystaniem energii geotermalnej.
Masdarem zajmuje się pracownia architektoniczna brytyjskiego architekta Normana Fostera, Foster and Partners. Głównym inwestorem jest Mubadala Development Company. Zanim projekt został uruchomiony, w Massachusetts Institute of Technology z Bostonu, przeprowadzono badania nad weryfikacją sposobu, zgodnie z którym miasto będzie funkcjonować. Masdar będzie pierwszym na świecie miastem, nieemitującym CO2.


La Paz – energia słoneczna jako ratunek
Kolejnym miastem w 100% ekologicznym jest La Paz leżące w północno – zachodnim Meksyku. Całe zapotrzebowanie energetyczne w tym mieście pokrywane jest energią słoneczną, która pochodzi z dwóch ogromnych elektrowni słonecznych: Aurora Solar I oraz Grupotec I.
Władze podjęły decyzję o przejściu na energię ekologiczną z powodu bardzo wysokich cen paliw kopalnych, od których miasto było zależne. La Paz leży na półwyspie, ten region jest odizolowany od reszty kraju, a miasto nie miało dużych możliwości produkcji energii elektrycznej, było więc w pełni zależne od importowanych paliw. Konsekwencją tej sytuacji były bardzo wysokie i niestabilne ceny prądu. Energia słoneczna uwolniła miasto.

Tokelau – pierwsza wyspa w pełni zasilana słońcem
Tokelau to ubogie terytorium zależne Nowej Zelandii, którego głową państwa jest królowa Elżbieta II. To pierwsze na świecie państwo w całości zasilane energią słoneczną. Ekologiczny projekt zrealizowany na terenie Tokelau kosztował 6,11 mln dolarów. Aby uzyskać pełną niezależność energetyczną, użyto 4 tys. paneli słonecznych, 392 falowników oraz 1344 baterii. Wykonawcą projektu jest firma Powersmart Solar.
Największym wyzwaniem dla inżynierów było zaprojektowanie instalacji, które wytrzymają uderzenia tajfunów. Te bowiem często nawiedzają wyspę, wówczas prędkość wiatru dochodzi do 230 km/h.


Kisielice – Polska nie zostaje w tyle
Z jednej strony Polacy dopiero uczą się o tym czym są i jakie korzyści niosą za sobą odnawialne źródła energii, z drugiej okazuje się, że wcale nie jesteśmy na szarym końcu. Mało kto wie, ale w Polsce istnieje już miasto w 100% zasilane energią z OZE. Nie jest co prawda zasilane wyłącznie energią słoneczną, jak miasta opisane powyżej, jest to jednak przykład, który warto przedstawić.

Pierwszym polskim zielonym miastem są Kisielice, energia pozyskiwana jest z elektrowni wiatrowych i biogazowni, a niebawem rusza przetarg na zakup instalacji fotowoltaicznej. Miasto w 2014 roku otrzymało nagrodę ManagEnergy przyznawaną przez Komisję Europejską w kategorii „samowystarczalność”.

Pisząc o Kisielicach, warto też wspomnieć o całej gminie Kisielice, która jest najbardziej rozwiniętym rejonem pod względem OZE w naszym kraju. Władze gminy tą tematyką interesują się od lat 90. i są liderem w zarządzaniu energią.

Artykuł powstał we współpracy z Eneą.

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.